Zmarszczki i bruzdy na twarzy

Zmarszczki i bruzdy na twarzy stanowią naturalną konsekwencję starzenia się skóry oraz trybu życia, jaki prowadzimy. Pierwsze oznaki utraty jędrności i napięcia skóry mogą pojawić się już po 30 roku życia. Z wiekiem zmarszczki i bruzdy, szczególnie bruzdy nosowo-wargowe, pogłębiają się powodując, że twarz traci swój pierwotny kształt wyglądając starzej i smutniej.

Pojawienie się zmarszczek na czole, wokół ust czy bruzd nosowo-wargowych dla wielu osób, szczególnie kobiet, może być trudne do zaakceptowania. Choć początkowo zmiany na twarzy można przykryć makijażem, wraz z upływem lat stopień utraty jędrności i napięcia cery pogłębia się.

Profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej można spowolnić proces starzenia się skóry. W Klinice Zakrzewscy proponowany jest szereg zabiegów, ujędrniających i napinających skórę, dzięki którym zmarszczki i bruzdy ulegają spłyceniu, a cera odzyskuje młodzieńczy blask.

Dlaczego pojawiają się zmarszczki i bruzdy na twarzy?

Zmarszczki oraz bruzdy pojawiają się na twarzy z powodu wiotczenia skóry. Wraz z wiekiem zmniejsza się warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej i kwasu hialuronowego odpowiadającego za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Skóra traci także cenny kolagen i elastynę, dzięki którym cera jest jędrna i elastyczna. W konsekwencji skóra staje się bardziej wiotka i cienka, co sprzyja powstawianiu zmarszczek i bruzd.

Proces powstawania bruzd i zmarszczek na twarzy przebiega szybciej u osób, które:

 • Zaniedbują codzienną pielęgnację cery, szczególnie oczyszczanie i nawilżanie skóry;
 • Nadmiernie wystawiają twarz na działanie promieni UV i nie stosują odpowiedniej ochronny przeciwsłonecznej;
 • Gwałtownie straciły na wadze;
 • Przebywają w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, w dymie papierosowym lub mają częsty kontakt z substancjami chemicznymi;
 • Spożywają alkohol w nadmiarze;
 • Stosują tłustą, słodką lub nadmiernie słoną dietę.

Zabiegi redukujące zmarszczki i bruzdy na twarzy

Medycyna estetyczna oferuje szerokie spektrum zabiegów ujędrniających, napinających i nawilżających twarz od wewnątrz. Większość z nich ukierunkowana jest na pobudzenie komórek do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny oraz zwiększenie ilości kwasu hialuronowego w skórze. Efektem zabiegów jest odmłodzenie twarzy poprzez spłycenie istniejących zmarszczek i bruzd, podniesienie owalu twarzy, a także wygładzenie i rozjaśnienie cery.

Większość osób może bezpiecznie poddać się zabiegom niwelującym zmarszczki i bruzdy, jednak w przypadku zabiegów małoinwazyjnych przeciwskazaniem mogą być ciąża, infekcja skórna lub niektóre leki. Zabiegi małoinwazyjne powinien wykonywać doświadczony specjalista medycyny estetycznej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Zabiegi zmniejszające bruzdy i zmarszczki na twarzy w ofercie Kliniki Zakrzewscy

W Klinice Zakrzewscy dostępne są zabiegi niwelujące takie objawy starzenia się jak zmarszczki, bruzdy nosowo-wargowe, wiotkość skóry, opadające policzki czy podwójny podbródek. Efekty terapii anty-aging uzyskiwane są dzięki holistycznemu podejściu do problemu utraty jędrności i napięcia skóry. Oferowane w klinice zabiegi spłycają zmarszczki i bruzdy, a także rewitalizują skórę na poziomie komórkowym, odżywiają i nawilżają ją.

W ofercie znajdują się również nieinwazyjne i małoinwazyjne zabiegi redukujące zmarszczki i bruzdy, które są wykonywane przez lekarza dermatologa lub dyplomowanego kosmetologa. W zależności od oczekiwań oraz stanu skóry pacjenta proponowana może być seria jednego lub kilku różnych zabiegów, aby uzyskać jak optymalne rezultaty. Rozpoczęcie terapii zawsze poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której lekarz wspólnie z pacjentem ustala optymalny harmonogram zabiegów.

Dostępne terapie anty-aging na zmarszczki i bruzdy na twarzy to między innymi:

 1. Mezoterapia igłowa, czyli podskórna iniekcja kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego. Zabieg ten głęboko rewitalizuje i odżywia skórę od wewnątrz, powodując poprawę nawilżenia i napięcia skóry, a także jej struktury i koloru. 
 2. Lifting volumetryczny, czyli zabieg na twarz, który poprawia napięcie skóry. Lifting volumetryczny to skuteczna likwidacja zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych. Efekty są widoczne wkrótce po wykonaniu zabiegu.
 3. Hydroksypatyt wapnia, czyli zabieg polegający na podskórnej iniekcji preparatu hydroksypatytu wapnia, który wypełnia bruzdy oraz zmarszczki, stymulując komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych.
 4. Laserowy lifting twarzy oraz innych partii ciała wykonywany za pomocą lasera frakcyjnego. Wiązka laserowa stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna, a zmarszczki i bruzdy ulegają spłyceniu.
 5. Terapia ultradźwiękami mikrofokusowymi, czyli nieinwazyjny, skuteczny zabieg,, który ujędrnia, napina i wygładza skórę całego ciała. Skupiona energia fali ultradźwiękowej dociera do głębokich warstw skóry, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt ujędrnienia.
 6. Masaż podciśnieniowy, czyli masaż twarzy za pomocą urządzenia. Masaż pobudza organizm do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, dzięki czemu zmarszczki i bruzdy ulegają spłyceniu, a owal twarzy unosi się.
 7. Peelingi chemiczne polegające na kontrolowanym usuwaniu warstwy rogowej skóry w celu pobudzenia wewnętrznej regeneracji i tworzenia się nowych komórek naskórka. Peelingi chemiczne rewitalizują skórę i spłycają istniejące zmarszczki.

W trakcie trwania terapii stan skóry pacjenta jest monitorowany, dzięki czemu lekarz oraz pacjent mają kontrolę nad przebiegiem odnowy skóry.

W Klinice Zakrzewscy pacjenci mogą skorzystać z zabiegów anty-aging także na poszczególne partie ciała:

Więcej na temat metod zapobiegających oraz opóźniających starzenie się skóry można przeczytać w artykułach:

Jeśli potrzebujesz skutecznej terapii niwelującej zmarszczki i bruzdy na twarzy lub niepokoi Cię stan twojej skóry,  możesz skorzystać z profesjonalnej konsultacji lekarskiej, aby ocenić zmianę skórną i poznać dostępne metody leczenia.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP