Blizny – usuwanie i leczenie

Blizna jest zmianą skórną, która pojawia się najczęściej w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, a następnie nieprawidłowego gojenia się rany. Blizna może rozwinąć się w wyniku zarówno mechanicznego uszkodzenia skóry np. przecięcia czy oparzenia, jak też jako skutek uboczny trądziku lub ospy. W trakcie rozwoju blizna często przybiera odcień jaśniejszy lub ciemniejszy niż otaczająca ją skóra.

Nie każda blizna wymaga leczenia, jednak warto podjąć terapię, jeśli blizna powoduje dyskomfort taki jak ból, świąd czy ograniczenie ruchu. Należy pamiętać, aby nie wystawiać blizny na działanie promieni słonecznych, gdyż zwiększa to ryzyko rozwoju nowotworu w miejscu występowania blizny. 

Jak wygląda blizna?

Blizny mają różne kształty i rozmiary. Wygląd blizny zależy od:

  • przyczyny jej powstania (wypadek, trądzik, oparzenie, operacja itp.)

  • wielkości oraz głębokości rany

  • miejsca zranienia

  • pielęgnacji rany

  • wieku

  • koloru skóry

  • przyjmowanych przez osobę leków.

Jakie są rodzaje blizn?

Wyróżnia się sześć głównych rodzajów blizn:

  1. Blizna płaska – blizna w kolorze różowym lub czerwonym, lekko uniesiona. Może powodować świąd. W trakcie leczenia blizna spłaszcza się i przybiera barwę zbliżoną do koloru otaczającej ją skóry.

  2. Blizna przerostowa – blizna, która wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry. W trakcie leczenia blizna przerostowa spłaszcza się, jednak jest to proces długotrwały. Blizna przerostowa najczęściej rozwija się na klatce piersiowej, górnej części pleców oraz w okolicy ramion. Może powodować dolegliwości bólowe oraz ograniczać zakres ruchu.

  3. Blizna zanikowa – blizna, która rozwija się pod powierzchnią skóry powodując w skórze wgłębienia. Najczęściej pojawia się na twarzy po przebytym trądziku lub ospie.

  4. Bliznowiec, inaczej keloid – blizna, która wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry. Charakteryzuje się tym, że obejmuje znacznie większą powierzchnię niż rana, która była jej przyczyną. Bliznowiec może rozwinąć się nawet miesiące po urazie. Niekiedy powoduje dolegliwości bólowe i ogranicza zakres ruchu. Bliznowiec nie cofa się samoistnie, konieczne jest leczenie.

  5. Blizna przykurczowa – blizna, która ogranicza zakres ruchów. Powstaje często na skutek oparzenia.

  6. Rozstępy – rozstępy to pęknięcia w tkance łącznej, które pojawiają się w wyniku gwałtownego rozciągania i kurczenia się skóry, np. gdy następuje szybki przyrost lub utrata masy ciała. Początkowo rozstępy są czerwone, fioletowe lub ciemnobrązowe, z czasem rozjaśniają się. Mogą być lekko uniesione lub zapadnięte. 

U kogo rozwijają się blizny?

Niemal każdy człowiek ma choć jedną bliznę na ciele, która jest wynikiem oparzenia, skaleczenia, zadrapania lub operacji. Odpowiednia pielęgnacja rany oraz nie dopuszczenie do rozwoju stanu zapalnego może skutecznie zapobiec powstaniu blizny. W przypadku blizn zanikowych po trądziku lub ospie pewną rolę w rozwoju blizn odgrywają czynniki genetyczne i hormonalne. 

Leczenie blizn - metody

Wybór metody leczenia blizny zależy od: 

  • wieku pacjenta

  • rodzaju blizny 

  • jej umiejscowienia 

  • od tego, jak długo blizna jest na powierzchni skóry. 

Diagnozą oraz leczeniem blizn zajmuje się dermatolog, który ocenia, czy zmiana skórna jest blizną, a nie na przykład nowotworem. Po konsultacji z pacjentem lekarz podejmuje decyzję o najlepszej w danym przypadku metodzie leczenia.

  1. Terapia laserem – bardzo skuteczny sposób leczenia każdego rodzaju blizny. Światło lasera powoduje rozpad włókien kolagenowych stanowiących budulec blizny, co sprawia, że blizna zmniejsza się i mięknie. Terapia laserem niweluje również dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu rozwoju blizny. Ten sposób leczenia jest bezpieczny i już po serii 3-5 zabiegów przynosi zadowalające efekty.

  2. Zastrzyki z kortykosteroidów – szeroko stosowana metoda w leczeniu blizn przerostowych i bliznowców. Wstrzyknięcie kortykosteroidów w bliznę powoduje znaczną redukcję rozmiarów blizny oraz złagodzenie świądu i bólu. W miejscu aplikowania zastrzyków skóra może stać się cienka i blada. 

  3. Kriochirurgia – terapia polegająca na zamrożeniu blizny i stopniowym niszczeniu jej tkanki. Dzięki temu zmniejsza się rozmiar blizny oraz dolegliwości bólowe.

  4. Terapia uciskowa – zastosowanie opatrunku uciskowego na gojącą się ranę, aby zmniejszyć lub zapobiec powstaniu blizny przerostowej lub bliznowca. Osiągnięcie dobrych efektów terapii wymaga stosowania opatrunku uciskowego przez długi okres czasu.

  5. Żel silikonowy – aplikowanie żelu silikonowego na bliznę pozwala zmniejszyć jej rozmiar, twardość, obrzęk i świąd. Ten rodzaj terapii skutecznie zapobiega rozwojowi blizny po zabiegu chirurgicznym.

  6. Opatrunek poliuretanowy – wilgotny, elastyczny plaster, którego stosowanie pozwala rozjaśnić bliznę oraz zmniejszyć jej rozmiar i twardość. Ten rodzaj terapii zalecany jest szczególnie po zabiegu chirurgicznym. Niekiedy opatrunek poliuretanowy stosuje się wraz z terapią uciskową.

  7. Chirurgiczne wycięcie blizny - metoda leczenia polecana w przypadku, gdy blizna znacznie ogranicza zakres ruchu. Po wycięciu zmiany pacjent musi nosić opatrunek lub bieliznę uciskową przez długi okres czasu.

  8. Radioterapia – terapia falami radiowymi jest stosowana w przypadku, gdy zawodzą inne formy leczenia. Ten rodzaj terapii może powodować poważne skutki uboczne.

Leczenie blizn w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W Klinice Zakrzewscy oferujemy skuteczne metody leczenia blizn - za pomocą lasera oraz zastrzyków z kortykosteroidów. Laseroterapia świetnie sprawdza się w leczeniu każdego rodzaju blizn – pourazowych, pooperacyjnych oraz blizn powstałych jako efekt uboczny trądziku czy ospy. Już od 3 do 5 serii laseroterapii wystarczy, aby zauważyć znaczącą redukcję rozmiaru blizny i jej rozjaśnienie. 

W Klinice Zakrzewscy proponujemy naszym pacjentom leczenie z zastosowaniem dwóch rodzajów lasera: Pikosekundowego oraz Co2.

Efekty

laserowe usuwanie blizn katowice

usuwanie blizn katowice

leczenie blizn przed i po

leczenie blizn katowice

 

 

Zalety stosowania lasera w leczeniu blizn w Klinice Zakrzewscy:

  • Szybkie efekty leczenia w postaci znacznej redukcji rozmiaru blizny, a także jej rozjaśnienia i zmiękczenia dzięki czemu ustępują ewentualne ograniczenia ruchowe. 

  • Zabieg jest bardzo precyzyjny (wykonywany z użyciem skanera) dzięki czemu okres rekonwalescencji jest krótki.  

  • Zabieg jest niemal bezbolesny i bezpieczny. Stosujemy znieczulenie miejscowe.

  • Obrzęk i zaczerwienienie w miejscu naświetlania są niewielkie i znikają zwykle po 3-5 dniach od zabiegu. 

  • W trakcie leczenia pacjent pozostaje pod stałą opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia.

Jeśli chcesz usunąć bliznę lub niepokoi Cię stan twojej skóry, zapraszamy na  profesjonalną konsultację lekarską, w trakcie której ocenimy zmianę skórną i przedstawimy dostępne metody leczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP