Na co uważać, gdy zdecydujesz się już na zabieg kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową.
18/11/2020

Na co uważać, gdy zdecydujesz się już na zabieg kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową.

Wiele kobiet i mężczyzn marzy, aby ich twarz znów wyglądała młodo i pięknie. I choć upływ lat nieubłaganie odbija się na skórze, nowoczesna medycyna estetyczna zna sposoby, które pomagają ten proces powstrzymać, a nawet odwrócić. Jedną z najskuteczniejszych metod redukcji zmarszczek i poprawy jędrności cery jest zastosowanie wypełniaczy i toksyny botulinowej, które podaje się pod skórę.

Profesjonalnie wykonany zabieg odmładza twarz, jednak coraz częściej do dermatologów zgłaszają się osoby, u których wystąpiły poważne powikłania po wstrzyknięciu wypełniacza. Co łączy te osoby? Większość z nich dokonała zakupu wypełniacza lub toksyny przez Internet i/lub poddała się zabiegowi bez udziału lekarza.

Z artykułu dowiesz się, jak uniknąć poważnych powikłań po zabiegu wypełnienia zmarszczek.

Kiedy zabieg wypełniania zmarszczek jest bezpieczny?

Osoby, które pragną wygładzić zmarszczki lub zapobiec ich powstawaniu, mogą skorzystać z zabiegu wstrzyknięcia pod skórę wypełniacza lub toksyny botulinowej. Wśród wypełniaczy najbardziej popularny jest kwas hialuronowy, który stosuje się do wypełnienia zmarszczek, modelowania policzków, poprawy owalu twarzy i powiększenia ust. Z kolei toksyny botulinowej używa się, aby powstrzymać kurczenie się mięśni i tym samym wygładzić istniejące zmarszczki i zapobiec powstawaniu nowych.

Zarówno wypełniacze jak i toksyna botulinowa nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jeśli są aplikowane przez doświadczonych lekarzy, a produkty pochodzą od legalnych producentów. Jest to niezwykle ważne, gdyż rezultat zabiegu zależy od umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg, a także jakości produktu. Przeszkolony lekarz medycyny estetycznej dokładnie wie, jak prawidłowo stosować wypełniacze i toksynę botulinową. Zabieg wykonany w odpowiednich warunkach przez doświadczonego lekarza stanowi gwarancję, że ryzyko komplikacji zostanie znacznie zminimalizowane, a pacjent będzie zadowolony z odmładzających efektów zabiegu.

Ważne jest także, aby zabieg był przeprowadzony w centrum medycznym lub gabinecie lekarskim, a nie na przykład w niemedycznym spa, centrum handlowym czy na prywatnej imprezie.

Kiedy zabieg wypełniania zmarszczek niesie ryzyko dla zdrowia?

Coraz więcej osób, chcąc zaoszczędzić pieniądze, decyduje się na zakup wypełniaczy i toksyny botulinowej od sprzedawców internetowych. Lekarze jednak ostrzegają, że w przypadku zakupu online z nielicencjonowanych źródeł, preparaty wstrzykiwane podskórnie mogą być źle oznakowane lub sfałszowane, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wątpliwej jakości produkty, a także samodzielne ich aplikowanie, niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Do najczęstszych należą blizny, obrzęki, infekcje i skrzepy krwi, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie tkanek miękkich i skóry. Zdarzają się także przypadki długotrwałego paraliżu, ślepoty i udaru mózgu.

Należy też pamiętać, że przyjmowanie zastrzyków z wypełniaczy w warunkach innych niż medyczne, na przykład na przyjęciu czy w domu, zawsze wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.

Jakie zadać pytania przed zabiegiem wypełniania zmarszczek?

American Academy of Dermatology zaleca, aby pacjenci zadali następujące pytania przed zabiegiem wstrzyknięcia wypełniacza lub toksyny botulinowej:

  1. Kto będzie wykonywał zabieg? Jakie lekarz ma doświadczenie w tego typu zabiegach?
  2. Jakich rezultatów mogę się spodziewać?
  3. Jak długi jest okres rekonwalescencji?
  4. Czy dostępne są zdjęcia innych pacjentów, na których widać ich stan skóry przed i po zabiegu?
  5. Czy występuje u mnie ryzyko wystąpienia powikłań? Czy korzyści płynące z zabiegu przewyższają to ryzyko?
  6. Czy lekarz będzie dostępny, jeśli wystąpią u mnie powikłania?
  7. Gdzie wykonywany jest zabieg?

W razie wątpliwości co do pochodzenia produktu, pacjent powinien poprosić o pokazanie numeru serii i daty ważności produktu, który będzie mu aplikowany. Czujność pacjenta powinna zawsze wzbudzić niższa niż w innych gabinetach medycznych cena zabiegu, gdyż może to świadczyć, że stosowany produkt jest rozcieńczony lub nielegalny.

 


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP