Bruzdy nosowo-wargowe

Bruzdy nosowo-wargowe to fałdy skórne, które przebiegają pionowo od linii nosa do kącików ust. Bruzdy pogłębiają się wraz z wiekiem i sprawiają, że policzki opadają, a owal twarzy nabiera poważnego i smutnego wyglądu. Zanikają tym samym proporcje tzw. odwróconego trójkąta, które są charakterystyczne dla młodych twarzy.

Utrata gęstości i elastyczności cery dla wielu osób, szczególnie kobiet jest trudna do zaakceptowania. Na szczęście medycyna estetyczna jest w stanie poradzić sobie z procesami starzenia się skóry poprawiając jej jędrność i napięcie. W Klinice Zakrzewscy oferujemy wiele terapii nieinwazyjnych i małoinwazyjnych, które skutecznie zniwelują pogłębione bruzdy nosowo-wargowe i odmłodzą owal twarzy.

Dlaczego pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe?            

Pogłębione bruzdy nosowo-wargowe są przejawem naturalnych procesów starzenia się zachodzących w skórze. Z wiekiem ubywa podskórnej tkanki tłuszczowej oraz kwasu hialuronowego, a kolagen i elastyna odpowiadające za dobre napięcie cery ulegają rozpadowi. W konsekwencji skóra staje się wiotka, a twarz sprawia wrażenie szczuplejszej i bardziej „dorosłej”. Bruzdy są zwykle mocniej widoczne u osób o suchej i cienkiej skórze, oraz o wyrazistej mimice.

U niektórych proces pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych i opadania owalu twarzy przebiega gwałtowniej ze względu na dodatkowe czynniki takie jak: nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV, długotrwałe przebywanie w miejscach, gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza i dym papierosowy, nieprawidłowa dieta oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Zauważalna utrata jędrności skóry na twarzy może wystąpić także w wyniku szybkiej utraty wagi.

Zabiegi zmniejszające bruzdy nosowo-wargowe

Gabinety medycyny estetycznej proponują wiele zabiegów, których celem jest zwiększenie ilości kwasu hialuronowego w skórze, pobudzenie komórek skóry do intensywnej produkcji kolagenu, ujędrnienie wiotkich partii twarzy i zniwelowanie istniejących bruzd i zmarszczek.

Wśród zabiegów ujędrniających wyróżniamy terapie nieinwazyjne oraz terapie mniej lub bardziej inwazyjne, które wiążą się często z okresem rekonwalescencji. W zależności od rodzaju terapii pozytywne efekty mogą być widoczne niemal natychmiast lub dopiero po kilku miesiącach od zakończenia serii zabiegów.

Kto może poddać się terapiom ujędrniającym cerę?

Większość osób może bezpiecznie poddać się zabiegom poprawiającym jędrność i napięcie skóry. Najszybciej pozytywne efekty zabiegów są widoczne u osób, które:

 • mają prawidłową wagę ciała,
 • zdrowo się odżywiają,
 • nie palą papierosów,
 • chronią skórę przed promieniami słonecznymi i unikają solariów,
 • mają skórę z niewielkimi oznakami zwiotczenia.

W przypadku małoinwazyjnych terapii ujędrniających przeciwskazaniem do zabiegu są:

 • ciąża,
 • infekcja skóry,
 • niektóre leki.

Przed poddaniem się zabiegowi inwazyjnemu w celu redukcji bruzd nosowo-wargowych warto zasięgnąć porady doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych zabiegu

Terapie zmniejszające bruzdy nosowo-wargowe i poprawiające owal twarzy w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W Klinice oferujemy naszym pacjentom wiele nowoczesnych terapii, które skutecznie ujędrnią cerę niwelując nieestetyczne bruzdy nosowo-wargowe i przywracając młodzieńczy owal twarzy. Pacjenci mogą skorzystać z zabiegów wykonywanych przez kosmetologa oraz z zabiegów mocniej ingerujących w strukturę skóry, ale przynoszących lepszy efekt ujędrnienia, które wykonuje lekarz medycyny estetycznej.

Bardzo dobre rezultaty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, czyli substancji naturalnie występującej w ludzkim organizmie. Kwas hialuronowy zapewnia skórze elastyczność i nawilżenie, jednak wraz z wiekiem jest go w organizmie coraz mniej. Dlatego jedną z metod przywrócenia skórze jędrności jest dostarczenie kwasu hialuronowego bezpośrednio w głąb skóry.

Naszym pacjentom proponujemy małoinwazyjne zabiegi uzupełniające niedobory kwasu hialuronowego takie jak:

 1. Lifting volumetryczny oraz mezoterapia igłowa, które polegają na podskórnej iniekcji kwasu hialuronowego dzięki czemu bruzdy nosowo-wargowe ulegają spłyceniu, a skóra twarzy jest bardziej jędrna i nawilżona. 
 2. Zabiegi z wykorzystaniem Hydroksypatytu wapnia polegające na podskórnej iniekcji preparatu, który delikatnie wypełnia bruzdy i stymuluje skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Dobre efekty ujędrnienia skóry i opóźnienia procesów starzenia się przynoszą również zabiegi nieinwazyjne ukierunkowane na pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny w skórze takie jak:

 1. Zabiegi z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej.
 2. Zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2.
 3. Zabieg wykorzystujący masaż podciśnieniowy, który w naturalny sposób pobudza fibroblasty w skórze właściwej do intensywnej produkcji kolagenu.
 4. Fala uderzeniowa –  poprawa metabolizmu komórkowego za pomocą fali akustycznej i wibracyjnej.
 5. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, które skutecznie stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny.
 6. Peeling, który głęboko rewitalizuje skórę.

Zabiegi ujędrniające i redukujące bruzdy nosowo-wargowe poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta i proponuje odpowiednie zabiegi. Podczas terapii stan skóry pacjenta jest stale monitorowany.

W Klinice Zakrzewscy pacjenci mogą skorzystać także z zabiegów ujędrniających na inne partie ciała:

Więcej na temat metod zapobiegających oraz opóźniających starzenie się skóry przeczytasz w artykułach:

Jeśli potrzebujesz skutecznej terapii zmniejszającej bruzdy nosowo-wargowe i poprawiające owal twarzy to zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP