Małe usta

Małe usta mogą stanowić naturalną cechę lub wynikać z postępującego procesu starzenia się organizmu. U wielu osób wraz z wiekiem wargi zwężają się, tracą świeżość, wiotczeją, a kąciki ust opadają. Małe i asymetryczne usta często są postrzegane jako nieatrakcyjne, co może negatywnie wpływać na psychikę. Dlatego też wiele kobiet i mężczyzn pragnie nadać swoim ustom pełniejszy i zdrowszy wygląd.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu naszych ust z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Rekomendujemy jednak również, aby próbować je zaakceptować i nie traktować jako defektu, a jako naturalną cechę.

Jak skorygować kształt i wielkość małych ust

Małe i asymetryczne usta stają się pełne i regularne w wyniku iniekcji preparatów o właściwościach wolumetrycznych nadających objętość tkankom. Najczęściej stosuje się iniekcje z kwasu hialuronowego, choć kwestię tę najlepiej skonsultować z lekarzem.

Zabieg modelowania ust wykonuje się zazwyczaj w następujących przypadkach:

 1. chcemy opóźnić proces starzenia się ust. Utrzymanie naturalnej objętości warg ogranicza powstawanie pionowych zmarszczek w okolicach ust
 2. chcemy skorygować istniejące defekty, na przykład małą objętość czy nieregularny kształt ust.

W trakcie konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta i podejmuje decyzję o zakresie zabiegu. Zabieg modelowania ust może dotyczyć górnej wargi, dolnej wargi lub całych ust.

Rezultaty zabiegów na małe usta

Rezultaty uzależnione są od wielu czynników, dlatego możliwe efekty najlepiej skonsultować ze specjalistą. Efekty zależą jednak m.in. od mimiki pacjenta, jego trybu życia i intensywności wystawiania twarzy na działanie promieni UV.

Należy pamiętać, że powodzenie zabiegu zależy zarówno od jakości wypełniacza, jak i od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Zabieg powiększania ust i korekty ich kształtu wymaga dobrej znajomości anatomii i wiedzy - gdzie i w jakiej ilości wstrzyknąć kwas hialuronowy, aby otrzymać pożądany rezultat.

Zabiegi na małe usta w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W klinice oferujemy zabiegi powiększania ust i korekty ich konturu za pomocą iniekcji z kwasu hialuronowegoZabieg poprzedza konsultacja, w trakcie której lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta, ocenia proporcje twarzy i dobiera rodzaj preparatu oraz technikę jego podania.

Przebieg zabiegu powiększania małych ust

Pierwszym etapem zabiegu jest nałożenie na usta maści znieczulającej. Następnie lekarz przystępuje do iniekcji preparatu z kwasem hialuronowym w wybrane obszary ust. Maść znieczulająca oraz zawarta w preparacie substancja znieczulająca (lidokaina) sprawiają, że pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort. Kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegu jest plastyczny, dzięki czemu równomiernie rozkłada się w tkankach. Po zakończeniu wprowadzania preparatu lekarz wykonuje delikatny masaż ust, aby uzyskać gładkość warg. Zabieg trwa zwykle od 20 do 45 minut.

Efekty zabiegu modelowania ust

Zabieg modelowania ust może wpłynąć na takie obszary jak:

 • pełność ust,
 • nawilżenie,
 • miękkość i gładkość,
 • poziom odświeżenia,
 • symetrię.


Przed zabiegiem

Po zabiegu

Przed

Po

Przed

Po

Zdjęcia ukazują efekty zabiegów u konkretnych pacjentów. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Rekonwalescencja po zabiegu modelowania ust

Zabieg powiększania i korekty małych ust nie wymaga okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu iniekcji mogą pojawić się niewielkie grudki obrzękowe, które zanikają w ciągu 3-4 dni po zabiegu. Może także wystąpić niewielka opuchlizna i tkliwość ust.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • nowotwory
 • infekcje skórne w okolicy ust
 • czynna opryszczka
 • stwierdzona nadwrażliwość na składniki preparatu
 • choroby układu immunologicznego
 • immunoterapia
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych.

Przeczytaj więcej o zabiegach ujędrniających na poszczególne partie ciała:

Więcej na temat metod zapobiegających oraz opóźniających starzenie się skóry przeczytasz w artykułach:


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP