Małe usta

Małe usta mogą stanowić naturalną cechę lub wynikać z postępującego procesu starzenia się organizmu. U wielu osób wraz z wiekiem wargi zwężają się, tracą świeżość, wiotczeją, a kąciki ust opadają. Małe i asymetryczne usta często są postrzegane jako nieatrakcyjne, co może negatywnie wpływać na psychikę. Dlatego też wiele kobiet i mężczyzn pragnie nadać swoim ustom pełniejszy i zdrowszy wygląd.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu naszych ust z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje zabieg modelowania pozwalający uzyskać proporcjonalne, jędrne i dobrze nawilżone usta.

Jak skorygować kształt i wielkość małych ust

Małe i asymetryczne usta stają się pełne i regularne w wyniku iniekcji preparatów o właściwościach wolumetrycznych nadających objętość tkankom. Najczęściej stosuje się iniekcje z kwasu hialuronowego, który zwiększa objętość ust, a także likwiduje drobne zmarszczki wokół nich.

Warto poddać się zabiegowi modelowania ust w sytuacjach, gdy:

 1. chcemy opóźnić proces starzenia się ust. Utrzymanie naturalnej objętości warg ogranicza powstawanie pionowych zmarszczek w okolicach ust
 2. chcemy skorygować istniejące defekty, na przykład małą objętość czy nieregularny kształt ust.

W trakcie konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta i podejmuje decyzję o zakresie zabiegu. Zabieg modelowania ust może dotyczyć górnej wargi, dolnej wargi lub całych ust. Modelowanie ust niekiedy łączy się z innym zabiegiem poprawiającym cerę i redukującym zmarszczki takim jak peeling chemiczny lub laserowy oraz dermabrazja.

Rezultaty zabiegu korekty małych i asymetrycznych ust

Jeśli zabieg modelowania ust został wykonany przez doświadczonego lekarza, to efektem zabiegu są wygładzone, nawilżone, pełne i co ważne naturalnie wyglądające usta.

Po iniekcji kwasu hialuronowego pozytywne rezultaty zwykle można dostrzec natychmiast, jednak pełny efekt zabiegu jest widoczny po około 7 dniach. Pozytywne efekty iniekcji wypełniacza utrzymują się wiele miesięcy, a niekiedy nawet 2 lata.  Zależy to od mimiki pacjenta, jego trybu życia i intensywności wystawiania twarzy na działanie promieni UV.

Należy pamiętać, że powodzenie zabiegu zależy zarówno od jakości wypełniacza, jak i od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Zabieg powiększania ust i korekty ich kształtu wymaga dobrej znajomości anatomii i wiedzy - gdzie i w jakiej ilości wstrzyknąć kwas hialuronowy, aby otrzymać pożądany rezultat.

Zabiegi na małe usta w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W klinice oferujemy naszym pacjentom skuteczne i bezpieczne zabiegi powiększania ust i korekty ich konturu za pomocą iniekcji z kwasu hialuronowego. Efektem zabiegu są uwydatnione, jędrne, symetryczne i dobrze nawilżone usta.

W Klinice Zakrzewscy gwarantujemy pacjentom pełne bezpieczeństwo zabiegu. Wykonują go doświadczeni lekarze, a preparaty do iniekcji są najwyższej jakości i pochodzą od renomowanych producentów.

Zabieg poprzedza konsultacja, w trakcie której lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta, ocenia proporcje twarzy i dobiera rodzaj preparatu oraz technikę jego podania. Naszym celem zawsze są bezpieczeństwo, komfort oraz zadowolenie pacjentów z rezultatów zabiegu.

Przebieg zabiegu powiększania małych ust

Pierwszym etapem zabiegu jest nałożenie na usta maści znieczulającej. Następnie lekarz przystępuje do iniekcji preparatu z kwasem hialuronowym w wybrane obszary ust. Maść znieczulająca oraz zawarta w preparacie substancja znieczulająca (lidokaina) sprawiają, że pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort. Kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegu jest bardzo plastyczny, dzięki czemu równomiernie rozkłada się w tkankach. Po zakończeniu wprowadzania preparatu lekarz wykonuje delikatny masaż ust, aby uzyskać idealną gładkość warg. Pozytywny efekt zabiegu jest widoczny natychmiast. Zabieg trwa zwykle od 20 do 45 minut.

Efekty zabiegu modelowania ust

Po zabiegu modelowania usta są:

 • pełniejsze
 • bardziej nawilżone
 • miękkie i gładkie
 • odświeżone
 • symetryczne.

Zabieg odmładza skórę wokół ust, usuwa zmarszczki i zapobiega opadaniu kącików ust. Pozytywne rezultaty zabiegu modelowania ust utrzymują się średnio 6-8 miesięcy, czyli do momentu całkowitego wchłonięcia preparatu.


Przed zabiegiem

Po zabiegu

Przed

Po

Przed

Po

Rekonwalescencja po zabiegu modelowania ust

Zabieg powiększania i korekty małych ust jest małoinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu iniekcji mogą pojawić się niewielkie grudki obrzękowe, które zanikają w ciągu 3-4 dni po zabiegu. Może także wystąpić niewielka opuchlizna i tkliwość ust.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • nowotwory
 • infekcje skórne w okolicy ust
 • czynna opryszczka
 • stwierdzona nadwrażliwość na składniki preparatu
 • choroby układu immunologicznego
 • immunoterapia
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych.

Przeczytaj więcej o zabiegach ujędrniających poszczególne partie ciała:

Więcej na temat metod zapobiegających oraz opóźniających starzenie się skóry przeczytasz w artykułach:

Jeśli nie jesteś zadowolona z wyglądu swoich ust lub niepokoi Cię stan twojej skóry, zapraszamy na konsultację lekarską i profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP