Usuwanie rozstępów: wskazania, zabiegi
Co to są rozstępy?
Rozstępy to rodzaj blizny, która pojawia się, gdy nasza skóra szybko się rozciąga lub kurczy. Nagła zmiana powoduje pęknięcie kolagenu i elastyny, które są rusztowaniem dla naszej skóry. Gdy skóra goi się, mogą pojawić się rozstępy. Jest to powszechny stan, który nie powoduje żadnych poważnych problemów zdrowotnych, ale może być poważnym defektem kosmetycznym dla niektórych osób.
Kto ma rozstępy?
Rozstępy dotykają ok. 70% dorastających dziewcząt i 40% chłopców. Występują w obszarach ciała, gdzie skóra jest poddawana ciągłemu i postępującemu rozciąganiu. Obejmują one:
- Brzuch i piersi u kobiet w ciąży;
- Uda, pośladki, piersi u nastolatek, ponieważ te obszary narażone są na rozciąganie skóry;
- Ramiona u kulturystów;
- Skórę osób otyłych lub z nadwagą.
Rozstępy mogą również wystąpić w wyniku długotrwałego stosowania doustnych lub miejscowych kortykosteroidów oraz sterydów anabolicznych. Są one również objawem Zespołu Cushinga, ponieważ w tej chorobie obserwuje się zwiększenie aktywności kory nadnerczy. Rozstępy występują również częściej u osób z zespołem Marfana.
Jak wyglądają rozstępy?
Kiedy rozstępy pojawiają się po raz pierwszy, są one zwykle czerwone, fioletowe, czerwono-brązowe lub ciemnobrązowe, w zależności od koloru skóry. Wczesne rozstępy mogą być lekko uniesione i swędzące. Z czasem kolor zanika, a wąskie pasma opadają pod skórę. Jeśli przesuniemy palcem po dojrzałym rozstępie, można często odczuć lekkie zagłębienie.
Z biegiem czasu rozstępy stają się białawe lub cieliste i znacznie mniej widoczne. Rozstępy mają zwykle kilka centymetrów długości i 1–10 mm szerokości. Te spowodowane stosowaniem kortykosteroidów lub Zespołem Cushinga są często większe i szersze i mogą obejmować inne obszary, w tym twarz.
Sposoby na redukcję rozstępów
Jak każda blizna, rozstępy są trwałe, ale leczenie może sprawić, że będą mniej widoczne. Leczenie może również pomóc złagodzić swędzenie. Ważne jest, aby zrozumieć, że żaden pojedynczy zabieg nie zadziała w taki sposób, aby całkowicie zniwelować widoczność rozstępów. Rozstępy występujące u nastolatków z czasem stają się mniej widoczne i na ogół nie wymagają leczenia. W innych przypadkach, jeśli rozstępy są powodem do niepokoju, stanowią duży defekt natury estetycznej, można podjąć próby ich leczenia pamiętając, że ich końcowy efekt jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Metody leczenia i redukcji rozstępów:
Leki na receptę zawierające tretynoinę lub retinol, które aplikuje się na skórę:
- Tretynoina to retinoid, który może również zmniejszać widoczność wczesnych rozstępów.
- Retinol, inny rodzaj retinoidu, może również pomóc zniwelować wczesne rozstępy.
Aby zniwelować rozstępy stosując środki farmakologiczne, należy pamiętać o tym, aby:
- Produkt stosować na wczesne rozstępy. Badania wykazują, że leczenie farmakologiczne ma niewielki wpływ na dojrzałe rozstępy.
- Wmasować produkt w rozstępy. Poświęcenie czasu na delikatne wmasowanie produktu w skórę może zwiększyć jego skuteczność.
- Stosować produkt codziennie przez kilka tygodni, dopiero po upływie kilku tygodni można spodziewać się pierwszych efektów terapii
Leczenie rozstępów
Można stosować następujące procedury, aby rozstępy stały się mniej widoczne:
- Laser pikosekundowy
- Laser Co2
- Mikronakłuwanie
- Fala ultradźwiękowa oraz fala radiowa unipolarna
- Mikrodermabrazja
Aby uzyskać optymalne wyniki, lekarz lub kosmetolog może zastosować więcej niż jedną procedurę.
Skutki uboczne
Przy wszystkich zabiegach możliwe są skutki uboczne. W wykwalifikowanych rękach lekarza specjalisty lub kosmetologa skutki uboczne są zwykle niewielkie i przejściowe. Po zabiegu często pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle ustępują w ciągu kilku godzin lub dni.
Specjalista pomoże dobrać odpowiednie zabiegi, biorąc pod uwagę stan zdrowia i wiek pacjenta oraz oceni same rozstępy – stopień ich rozległości, czy są świeże czy dojrzałe oraz zaleci odpowiednią pielęgnację domową.
Zapobieganie rozstępom
Warto pamiętać, że w większości przypadków rozstępom można skutecznie zapobiegać:
- unikając gwałtownych wahań masy ciała;
- wykonując masaże części ciała, które mogą być narażone na powstawanie rozstępów;
- stosując specjalne kosmetyki do pielęgnacji, np. produkty zawierające centellę lub kwas hialuronowy mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom.
Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed leczeniem rozstępów. Niektóre produkty zawierają składniki, takie jak retinol, które mogą być szkodliwe dla płodu lub dziecka.
Umów wizytę