Naczyniaki

Naczyniakami popularnie nazywa się różnego rodzaju zmiany naczyniowe widoczne na skórze, które są wynikiem zaburzeń w układzie krwionośnym. Naczyniaki najczęściej rozwijają się u dzieci, niekiedy pojawiają się także na skórze osoby dorosłej. Rozrost naczyniaka zwykle ustaje samoistnie po pewnym czasie.

Większość naczyniaków ma charakter łagodnych zmian nowotworowych, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Jednak zdarzają się także złośliwe postacie naczyniaka wymagające konsultacji lekarskiej i leczenia.

Naczyniaki zwykle nie powodują dolegliwości bólowych, lecz mogą stanowić duży problem estetyczny. W takiej sytuacji warto rozważyć usunięcie naczyniaka laserem w gabinecie dermatologicznym.

Gdzie pojawiają się naczyniaki?

Występowanie naczyniaków na skórze zależy od rodzaju naczyniaka. Naczyniaki skórne mogą rozwinąć się na twarzy, karku, owłosionej skórze głowy, tułowiu, rękach, palcach, ustach, błonie śluzowej jamy ustnej oraz rzadziej na innych częściach ciała.

Jak wyglądają naczyniaki?

Poszczególne rodzaje naczyniaków skórnych różnią się od siebie wyglądem. Najczęściej przybierają postać płaskiej plamy lub wystającej ponad powierzchnię skóry grudki w kolorze czerwonym lub bordowym.

Rodzaje naczyniaków

Występuje wiele rodzajów naczyniaków, wśród których do najczęściej spotykanych należą:

  1. Naczyniaki wieku niemowlęcego

Naczyniaki pojawiające się wkrótce po urodzeniu to łagodne zmiany naczyniowe, które z czasem przestają rosnąć samoistnie. Znamiona naczyniowe najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą rozwinąć się także na dowolnym obszarze skóry. Zwykle dość szybko powiększają się w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia dziecka, a zaczynają zanikać po 10 roku życia. Zdarza się, że naczyniak wieku niemowlęcego pozostaje na skórze także w wieku dorosłym.

Do naczyniaków okresu niemowlęcego zalicza się:

  • Znamię truskawkowe – miękki, wypukły, naczyniowy obrzęk na skórze o jaskrawoczerwonej powierzchni przypominającej truskawkę. Może pojawić się na dowolnym obszarze skóry, ale najczęściej (60%) lokalizuje się na twarzy i szyi.
  • Plama łososiowa - płaska, matowoczerwone plama, która może występować na powiekach, grzbiecie nosa, górnej wardze i na karku.
  • Plama czerwonego wina - różowa lub czerwona, płaska plama rozwijająca się na twarzy i szyi, rzadziej na tułowiu i kończynach. W późniejszym okresie życia plamy czerwonego wina mogą stać się wypukłe lub grudkowate i przybrać głębszy czerwony lub fioletowy kolor. Uniesione obszary mogą łatwo krwawić, jeśli zostaną zarysowane.

  1. Naczyniak gwiaździsty

Naczyniak gwiaździsty przybiera postać licznych, drobnych, czerwonych guzków z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi. Najczęściej występuje na twarzy, górnej części klatki piersiowej, plecach i ramionach. U dzieci często także na grzbiecie dłoni. Naczyniak gwiaździsty dotyka zwykle kobiety i dzieci, bardzo rzadko mężczyzn. Nie powoduje dolegliwości bólowych ani nie jest groźny dla zdrowia. Może stanowić duży problem estetyczny i powodować tym samym dyskomfort psychiczny.

  1. Ziarniak naczyniowy

Ziarniak naczyniowy pojawia się na twarzy, rękach, palcach oraz błonie śluzowej jamy ustnej. Przybiera postać sinoczerwonego, pojedynczego guzka o nieregularnej powierzchni z tendencją do krwawienia i owrzodzeń. Charakteryzuje się szybkim wzrostem. Ziarniak naczyniowy dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci, często pojawia się u kobiet w ciąży. Nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak może stanowić problem estetyczny.

  1. Naczyniak wiśniowy

Naczyniak wiśniowy, może rozwinąć się na dowolnej części ciała, lecz najczęściej pojawia się na skórze głowy, twarzy, na ustach i tułowiu. Rozwija się na skórze jako jędrna grudka w kolorze czerwonym, niebieskim lub fioletowym. Najczęściej pojawia się u osób w starszym wieku.

Czy naczyniaki trzeba leczyć?

Naczyniaki skóry nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta i zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych. Dlatego w większości przypadków leczenie naczyniaków nie jest konieczne. Leczenie dermatologiczne jest zalecane, gdy naczyniak powoduje znaczący dyskomfort fizyczny (krwawienie, owrzodzenia) oraz psychiczny pacjenta (nieestetyczny wygląd naczyniaka np. na twarzy czy szyi).

Leczenie naczyniaków w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W klinice oferujemy naszym pacjentom kompleksowy program leczenia naczyniaków, który obejmuje:

  1. Konsultację lekarską w celu zdiagnozowania zmiany i dobrania odpowiedniej metody leczenia.
  2. Skuteczne leczenie naczyniaków.
  3. Monitorowanie postępów terapii i opiekę nad pacjentem w trakcie leczenia.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia naczyniaków skórnych w Klinice Zakrzewscy jest laseroterapia.

Zalety zastosowania laseroterapii do leczenia naczyniaków:

  • efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu
  • krótki czas rekonwalescencji i minimalne ryzyko powikłań dzięki ciągłemu chłodzeniu, precyzji i selektywności działania lasera
  • zabieg jest niemal bezbolesny i nie wymaga znieczulenia
  • w krótkim czasie można wykonać zabieg na dużym obszarze skóry dzięki regulacji obszaru pokrycia skóry wiązką lasera
  • zabieg jest bezpieczny, gdyż wiązka lasera trafia dokładnie w zmianę skórną nie powodując podgrzania otaczających ją tkanek

Przebieg zabiegu leczenia naczyniaków w Klinice Zakrzewscy

Przed usuwaniem naczyniaków laserem pacjent zakłada okulary ochronne. Następnie lekarz pokrywa obszar zabiegowy specjalnym żelem, który przewodzi chłodzenie. Dzięki temu zabieg jest komfortowy i bezpieczny dla pacjenta. Lekarz przykłada głowicę urządzenia do zmiany skórnej, a wiązka lasera idealnie trafia w chore miejsce. Po zakończeniu naświetlania na miejsce poddane działaniu lasera nakładany jest preparat łagodzący. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Zabieg leczenia naczyniaków trwa od kilkunastu do 30 minut w zależności od rozległości zmiany skórnej.

Efekty zabiegu leczenia naczyniaków laserem

Po zabiegach z wykorzystaniem lasera nieestetyczny naczyniak zostaje usunięty, a skóra jest wygładzona.

Przed leczeniem

W trakcie leczenia

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego Pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech Pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się Pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Rekonwalescencja po leczeniu naczyniaków laserem

Po zabiegu leczenia laserem mogą wystąpić krótkotrwałe efekty uboczne takie jak:

  • obrzęk w miejscu poddanym działaniu lasera
  • drobne strupki, które odpadają po 5-7 dniach.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia naczyniaków laserem

Nie należy wykonywać zabiegu usuwania naczyniaków laserem w następujących przypadkach:

  • ciąża
  • laktacja
  • infekcje skórne w miejscu zabiegu
  • opryszczka
  • aktywna choroba nowotworowa
  • padaczka
  • żółtaczka
  • łuszczyca, bielactwo
  • skłonność do bliznowców
  • skłonność do powstawania przebarwień
  • przyjmowanie leków takich jak retinoidy, leki psychotropowe, antybiotyki.

Po zabiegu usunięcia naczyniaka wskazana jest odpowiednia pielęgnacja skóry w miejscu poddanym zabiegowi, o której szczegółowo informuje lekarz przeprowadzający zabieg.

Jeśli dokucza Ci naczyniak lub niepokoi Cię stan twojej skóry i chciałbyś skorzystać z profesjonalnej konsultacji oraz leczenia, zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP