Melasma – zabieg
Melasma, inaczej zwana ostudą to dość powszechny problem skórny, który dotyka przeważnie kobiety. Melasmę zwie się także „maską ciążową” ze względu na fakt, że często pojawia się u kobiet w ciąży.
Ostuda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie powoduje dolegliwości fizycznych. Jednak może powodować dyskomfort psychiczny, gdyż występuje na twarzy, przez co jest defektem trudnym do ukrycia.
Jakie są objawy melasmy
Typowymi objawami melasmy są brązowe lub brązowo - szare, płaskie plamy na policzkach, czole, grzbiecie nosa, nad górną wargą oraz na brodzie, które przybierają wiele form i kształtów. Niekiedy plamy pojawiają się także na przedramionach oraz szyi. Zmiany skórne zwykle stają się bardziej widoczne latem, a zimą ustępują.
U kogo pojawia się melasma
Melasma najczęściej pojawia się na skórze kobiet, ale może wystąpić także u mężczyzn. Bardziej narażone na ostudę są osoby o ciemniejszej karnacji oraz te, które w bliskiej rodzinie mają osobę, u której wystąpiła melasma. Pojawienie się ostudy związane jest także z wiekiem i dotyka nawet 50% osób po 30 roku życia.
Jakie są przyczyny melasmy
Brązowe plamy pojawiają się, gdy komórki odpowiedzialne za zabarwienie skóry (melanocyty) wytwarzają zbyt dużo pigmentu (melaniny). Osoby o ciemnej karnacji są bardziej podatne na ostudę, gdyż ich melanocyty wykazują większą aktywność niż u osób o jasnej karnacji.
Za nadmierną aktywność melanocytów odpowiadają 3 główne czynniki:
Ekspozycja skóry na promieniowanie UV (słońce, solarium, fototerapia). Nawet krótkotrwałe wystawienie skóry na działanie promieni UV może wywołać ciemne plamy na twarzy. Zdarza się, że wyblakłe w zimie zmiany skórne wraz z nastaniem lata ponownie przybierają intensywny, brązowy kolor. Jeśli ostuda pojawia się w wyniku ekspozycji skóry na słońce skuteczną metodą zapobiegania jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF. Nie należy także korzystać z solariów oraz form terapii z zastosowaniem promieni UV.
Zmiany hormonalne wywołane ciążą, tabletkami antykoncepcyjnymi czy lekami hormonalnymi.
Niektóre produkty do pielęgnacji skóry.
Leki.
Czy leczenie melasmy jest konieczne
Leczenie melasmy nie jest konieczne, gdyż nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia. Jednak fakt, że występuje na twarzy może powodować poważny dyskomfort psychiczny. Ostuda może znikać sama w sytuacji, gdy skóra nie jest narażona na działanie promieni UV lub gdy znika czynnik hormonalny (koniec ciąży, odstawienie leków hormonalnych). Jednak niektóre osoby zmagają się z tą dolegliwością całe życie.
Jak leczyć melasmę
Obecnie nie ma metody, która wyleczyłaby melasmę, czyli zahamowała nadmierne wytwarzanie melaniny w komórkach skóry. Jednak istnieją terapie, które pozwalają rozjaśnić ciemne plamy na twarzy tak, że stają się niemal niewidoczne. Dermatolog może zaproponować pacjentowi:
przyjmowanie leków nakładanych bezpośrednio na twarz
zabiegi na skórę twarzy takie jak: peeling chemiczny, mikrodermabrazja, dermabrazja, zabiegi laserowe i inne.
Ważne, aby zabiegi na twarz wykonywał doświadczony lekarz dermatolog lub kosmetolog. Dzięki temu, zabieg będzie bezpieczny i skuteczny. Po ustąpieniu ciemnych plam może być konieczne stosowanie terapii podtrzymującej efekty leczenia, aby zapobiec nawrotowi ostudy.
Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.
Zabiegi na melasmę w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy
W naszej klinice oferujemy nowoczesne formy terapii, które skutecznie rozjaśniają ciemne plamy. W zależności od głębokości i charakteru zmian na twarzy proponujemy pacjentom:
Terapię laserem pikosekundowym
Zabiegi bezkryształowej dermabrazji z zastosowaniem próżni oraz substancji aktywnych
Leczenie medyczne terapie depigmentacyjne.
Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznych brązowych plam na twarzy lub niepokoi Cię stan twojej skóry, zapraszamy na profesjonalną konsultację lekarską, w trakcie której ocenimy zmianę skórną i przedstawimy dostępne metody leczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką.
Umów wizytę