Starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym postępującym wraz z wiekiem. Spowolnienie procesu produkcji kolagenu oraz elastyny w organizmie sprawia, że skóra staje się wiotka, a widoczne na niej linie pogłębiają się tworząc zmarszczki.

Można jednak skutecznie opóźnić starzenie się skóry stosując odpowiednie kuracje anty-aging oraz zabiegi, które pobudzają komórki do zwiększonej produkcji składników niezbędnych, aby zachować jędrności skóry. W Klinice Zakrzewscy z powodzeniem stosujemy najnowsze terapie mające na celu odmłodzenie skóry oraz zahamowanie procesów starzenia się.

Rodzaje starzenia się skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje procesów starzenia:

 1. Wewnętrzne, inaczej samoistne lub chronologiczne dotyka skóry całego ciała, w tym również miejsc chronionych przed słońcem.
 2. Zewnętrzne dotyka wybranych obszarów ciała i jest wywołane przez stałą ekspozycję skóry na promieniowanie ultrafioletowe (UV), palenie tytoniu oraz zanieczyszczenia środowiska.  

Kogo dotyka ten proces?

Starzenie wewnętrzne dotyka każdego bez względu na rodzaj skóry. Proces zewnętrznego starzenia się skóry dotyczy ludzi, którzy często są narażeni na dym papierosowy, silne zanieczyszczenie powietrza, oraz na długotrwałe działanie promieni słonecznych (tzw. uszkodzenie słoneczne lub fotostarzenie się skóry).

Co powoduje starzenie się skóry?

Starzenie wewnętrzne definiowane jest przez kliniczne, histologiczne i fizjologiczne zmiany, które dotykają chronione przed słońcem obszary skóry u osób w starszym wieku.

Na proces starzenia się wpływ mają następujące czynniki:

 1. Promieniowanie ultrafioletowe, które atakuje integralność skóry uszkadzając DNA komórek.
 2. Klimakterium. Oznaki starzenia się skóry pojawiają się wcześniej u kobiet niż u mężczyzn, co przypisuje się utracie ochronnego działania estrogenu w momencie wejścia kobiety w okres menopauzy.
 3. Palenie przyśpiesza proces starzenia się skóry, ponieważ:  

 • nikotyna zwęża naczynia krwionośne zmniejszając ilość tlenu i składników odżywczych, które docierają z krwią do komórek
 • wiele substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym degraduje kolagen i elastynę
 • ciepło wytwarzane przez palący się papieros oraz ruchy mięśni twarzy w trakcie palenia przyczyniają się do powstawania zmarszczek
 • substancje chemiczne, takie jak nitrozoaminy i smoła, są substancjami rakotwórczymi.

 1. Dieta ma wpływ na proces starzenia się skóry. Wiadomo, że:

 • owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zioła i herbaty zawierają korzystne dla skóry związki przeciwutleniające
 • wysoki poziom witaminy C i zwiększone spożycie kwasu linolowego powodują redukcję zmarszczek, suchości i atrofii skóry
 • spożywanie warzyw, oliwy z oliwek, ryb i roślin strączkowych chroni skórę przed skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce
 • spożywanie dużej ilości tłuszczów i węglowodanów zwiększa ryzyko wczesnego rozwoju zmarszczek i atrofii skóry
 1. Dysfunkcja immunologiczna. Starzenie się skóry może być objawem chorób związanych z niedoborem odporności, środkami immunosupresyjnymi oraz przewlekłym stresem.

Kliniczne cechy i objawy starzenia się skóry

W przypadku starzenia wewnętrznego skóra staje się sucha, blada, gładka, cienka, przezroczysta, pomarszczona oraz wiotka. Stopień pigmentacji skóry samoistnie starzejącej się jest niewielki i regularny w porównaniu ze skórą podlegającą fotostarzeniu się. Na starzejącej się skórze pojawiają się łagodne nowotwory, takie jak przerost łojowy i naczyniaki wiśniowe.

W przypadku starzenia zewnętrznego proces starzenia się skóry dotyczy obszaru wystawionego na działanie słońca lub innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego objawy starzenia się skóry zewnętrznego pojawiają się zwykle na twarzy, szyi oraz ramionach. Fotouszkodzenia powodują szorstkość skóry, depigmentację, plamicę starczą, teleangiektazje, głębokie zmarszczki oraz rozwój łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. Zmiany przebarwione obejmują rozlane plamki, piegi, plamy soczewicowate i płaskie rogowacenie łojotokowe. 

Jak stawia się diagnozę?

Cechy starzejącej się skóry są diagnozowane klinicznie. Podejrzane zmiany takie jak rosnące grudki lub niegojące się rany wymagają wykonania biopsji i badania histopatologicznego.

Jak powstrzymać starzenie się skóry?

Metoda redukcji oznak starzenia się skóry zależy od rodzaju zmian skórnych. W przypadku nowotworów skóry leczenie najczęściej obejmuje chirurgiczne wycięcie zmiany, ewentualnie krioterapię i leczenie miejscowe.

W przypadku skóry suchej i przebarwionej stosuje się środki nawilżające, alfa-hydroksykwasy, witaminę C, kwas liponowy, izoflawony sojowe ora kremy retinoidowe. Stosowanie tych środków leczniczych i pielęgnacyjnych regularnie i długotrwale zmniejsza suchość skóry, liczbę drobnych zmarszczek oraz wyrównuje pigmentację.

Istnieje wiele zabiegów mających na celu odmłodzenie skóry dotkniętej procesem fotostarzenia. Najpopularniejsze z nich to:

 • stosowanie wypełniaczy np. kwasu hialuronowego czy politetrafluoroetylenu w celu redukcji zmarszczek mimicznych
 • zastrzyki z toksyny botulinowej w celu zmniejszenia zmarszczek i głębokich bruzd
 • laserowe leczenie naczyń krwionośnych i skleroterapia w celu usunięcia naczyniaków oraz widocznych naczynek krwionośnych z twarzy
 • zabiegi odnawiające skórę np. dermabrazja, peelingi chemiczne czy odnawianie powierzchni skóry laserem
 • chirurgia plastyczna polegająca na usunięciu zbędnego zwiotczenia skóry, w tym chirurgiczna lub laserowa plastyka workowatych powiek i lifting twarzy.

Zabiegi przeciw starzeniu się skóry w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W naszej klinice proponujemy pacjentom szeroką gamę zabiegów opóźniających proces starzenia się skóry oraz odmładzających skórę. Sukcesy w walce ze zmianami, które pojawiają się na skórze wraz z wiekiem zawdzięczamy holistycznemu podejściu do problemu starzenia się skóry. Oferowane w klinice zabiegi dermatologiczne i kosmetologiczne redukują zmarszczki, ujędrniają i przywracają skórze świeży i promienny wygląd.

Zabiegi wykonywane przez lekarza dermatologa:

 1. Wypełnianie kwasem hialuronowym – szybka i niezwykle skuteczna metoda redukcji zmarszczek, poprawy jędrności i elastyczności skóry, modelowania kształtu nosa, twarzy, podbródka i policzków, a także powiększenia i podkreślenia konturu ust.
 2. Mezoterapia igłowa – głęboko rewitalizuje i odżywia skórę od wewnątrz powodując poprawę nawilżenia i napięcia skóry, a także jej struktury i koloru. 
 3. Volumetria – lifting wolumetryczny likwiduje zmarszczki i bruzdy, uwydatnia kości policzkowe oraz przywraca twarzy jej naturalny owal.

Zabiegi wykonywane przez kosmetologa:

 1. Endermologia LPG Alliance – masaż skóry za pomocą głowicy innowacyjnego urządzenia Endermologie LPG Alliance, który pobudza krążenie i metabolizm, a także stymuluje tkanki do regeneracji. Masaż pobudza organizm do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, dzięki czemu znacząco poprawia się jędrność i elastyczność skóry.
 2. Zo Skin Health oraz Medik8 - pielęgnacja skóry za pomocą zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie odmładzania skóry.

W naszej klinice wszystkie zabiegi odmładzające poprzedza konsultacja lekarska. W czasie konsultacji lekarz zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta oraz wspólnie z pacjentem ustala plan i zakres zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających efektów. Co więcej, stale monitorujemy postępy terapii anti-aging, dzięki czemu widzimy, czy i jak szybko przynosi ona oczekiwane rezultaty.

Przeczytaj więcej o zabiegach ujędrniających poszczególne partie ciała:

Więcej na temat metod zapobiegających oraz opóźniających starzenie się skóry przeczytasz w artykułach:

Jeśli potrzebujesz skutecznej metody przeciwdziałania procesom starzenia się skóry lub niepokoi Cię jej stan, zapraszamy na konsultację lekarską, aby ocenić stan skóry i poznać dostępne zabiegi oraz metody leczenia.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP