Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest powszechną, przewlekłą chorobą skóry rozwijającą się zazwyczaj na twarzy. Dotyka najczęściej osoby o jasnej karnacji w wieku od 40 do 60 lat. Charakteryzuje się stałym zaczerwienieniem skóry, niewielkimi guzkami i ropnymi krostkami.

Trądzik różowaty nie jest zaraźliwy, nie stanowi też zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jednak stałe zaczerwienienie twarzy może być bardzo uciążliwe i znacząco obniżyć jakość życia osoby zmagającej się z tą przewlekłą chorobą. Obecnie istnieją skuteczne sposoby redukcji objawów trądziku różowatego, które z powodzeniem stosujemy w Klinice Zakrzewscy.

Co powoduje trądzik różowaty

Przyczyna trądziku różowatego nie jest w pełni poznana. Uważa się, że rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe oraz układ odpornościowy. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą sprawić, że trądzik różowaty ulega zaostrzeniu. Należą do nich m.in. alkohol, ćwiczenia fizyczne, wysokie i niskie temperatury, gorące napoje, pikantne potrawy i stres.

Jakie są objawy trądziku różowatego

Początkiem trądziku różowatego często jest pojawienie się skłonności twarzy do nagłego zaczerwienienia. Po pewnym czasie na twarzy widoczny jest wyraźny rumień, któremu mogą towarzyszyć drobne, rozszerzone naczynka, guzki i ropne krostki.  Sporadycznie może wystąpić także obrzęk limfatyczny twarzy, zwłaszcza wokół oczu. W niektórych przypadkach dochodzi do przerostu gruczołów wydzielających sebum na nosie powodując powiększenie i zaczerwienienie nosa (tzw. rhinophyma).

Czy można wyleczyć trądzik różowaty

Trądziku różowatego nie można całkowicie wyleczyć. Jednak istnieją skuteczne terapie zmniejszające rumień oraz krostki na twarzy. Skuteczność terapii trądziku różowatego w dużej mierze zależy od stosowania się pacjenta do zaleceń dermatologa w zakresie przyjmowania przepisanych leków, odpowiedniej pielęgnacji skóry i unikania czynników nasilających objawy.

Metody leczenia trądziku różowatego

Trądzik różowaty obejmuje wiele różnych objawów, które mogą wymagać kilku odmiennych form terapii, aby osiągnąć zadowalające efekty leczenia. W leczeniu choroby stosuje się zabiegi oraz leki doustne i miejscowe mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego skóry, którego przejawem są rumień, grudki i krostki na twarzy.

Nieleczony trądzik różowaty rozwija się od zaczerwienienia, poprzez drobne grudki i krosty, aż po trwałe, bolesne zmiany rumieniowe. Rozpoczęcie leczenia we wczesnej fazie rozwoju trądziku różowatego pozwala na skuteczne zminimalizowanie uciążliwych objawów choroby.

W leczeniu objawów trądziku różowatego stosuje się:

 1. Leczenie farmakologiczne.
 2. Zabiegi laserowe.
 3. Zabiegi z wykorzystaniem profesjonalnych dermokosmetyków.
 4. Peelingi chemiczne.
 5. Zabiegi wspomagające regenerację skóry.
 6. Odpowiednią pielęgnację cery.
 7. Unikanie przez pacjenta czynników, które wywołują rumień na twarzy.

Leczenie objawów trądziku różowatego w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W naszej klinice proponujemy pacjentom skuteczny program leczenia trądziku różowatego, który obejmuje:

 • konsultację lekarską w celu oceny zmian skórnych i dobraniu optymalnej dla pacjenta metody leczenia choroby
 • efektywne leczenie za pomocą terapii laserowej oraz zabiegów kosmetologicznych
 • stałe monitorowanie postępów leczenia i opieka nad zdrowiem pacjenta.

W naszej klinice stosujemy metody leczenia zgodne z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi skutecznej terapii trądziku różowatego. Dlatego proponujemy naszym pacjentom serię zabiegów obejmujących:

 1. Laseroterapię – niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda redukcji rumienia na twarzy.
 2. Mikrodermabrazję - usunięcie martwych komórek naskórka przy jednoczesnej stymulacji rozwoju nowych komórek skóry, produkcji kolagenu i elastyny.
 3. Zabieg hydrodermabrazji - dokładne oczyszczenie, poprawa napięcia oraz wyrównanie tekstury i kolorytu skóry, aby twarz wyglądała promiennie i młodziej.  
 4. Indywidualnie dobrane peelingi chemiczne.
 5. Protokoły z użyciem kosmetyków ZO do stosowania w domu.

Połączenie tych form terapii wraz ze stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji skóry w domu i unikaniem czynników zaostrzających objawy trądziku różowatego, gwarantują sukces leczenia.

Zalety terapii laserowej w leczeniu objawów trądziku różowatego

Terapia laserowa:

 • w krótkim czasie znacząco poprawia stan cery redukując uciążliwy rumień
 • niesie ze sobą minimalne ryzyko powikłań
 • jest niemal bezbolesna
 • nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.

Przebieg zabiegu leczenia rumienia laserem

Na początku zabiegu lekarz pokrywa obszar skóry poddany zabiegowi specjalnym żelem przewodzącym chłodzenie, aby zminimalizować ewentualne reakcje bólowe skóry. Następnie lekarz przykłada głowicę lasera do zmienionej chorobowo skóry i naświetla rumień. Laser jest bardzo precyzyjny - wiązka lasera trafia dokładnie w chore miejsce nie naruszając okolicznych tkanek. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny i komfortowy dla pacjenta. Po zabiegu na miejsce poddane działaniu lasera lekarz nakłada łagodzący preparat.

Rekonwalescencja po zabiegu leczenia objawów trądziku różowatego laserem

Po zabiegu laserem naczyniowym mogą wystąpić krótkotrwałe efekty uboczne takie jak:

 • Obrzęk w miejscu poddanym działaniu lasera
 • Drobne strupki, które odpadają po 5-7 dniach.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie należy wykonywać laseroterapii w następujących przypadkach:

 • ciąża
 • laktacja
 • infekcje skórne w miejscu zabiegu
 • opryszczka
 • aktywna choroba nowotworowa
 • padaczka
 • żółtaczka
 • łuszczyca, bielactwo
 • skłonność do bliznowców
 • skłonność do powstawania przebarwień
 • przyjmowanie leków tj. retinoidy, leki psychotropowe, antybiotyki.

Aby terapia trądziku różowatego w gabinecie dermatologicznym przyniosła zadowalające rezultaty, należy stosować się do zaleceń lekarza w kwestii pielęgnacji skóry twarzy oraz unikania czynników wywołujących rumień.

Więcej na temat trądziku różowatego i leczenia jego objawów przeczytasz w artykułach:

Jeśli zmagasz się z objawami trądziku różowatego, zapraszamy na konsultację lekarską, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i rozpocząć leczenie.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP