Zapalenie żołędzi Zoona

Zapalenie żołędzi Zoona to łagodne zapalenie żołędzi prącia często występujące u nieobrzezanych mężczyzn w średnim wieku. Charakteryzuje się pojawieniem się czerwonych kropek lub pojedynczej, czerwono-brązowej plamy na żołędzi prącia lub napletku. Zapalenie żołędzi Zoona może ustąpić samoistnie jako efekt zastosowania odpowiedniej higieny okolic intymnych, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego lub miejscowego.

Objawy i przyczyny powstawania zapalenia żołędzi Zoona

Zapalenie żołędzi i napletka zwykle objawia się jako pojedyncza, czerwono-brązowa plama o wilgotnej powierzchni lub drobne, czerwone plamki rozmieszczone symetrycznie na żołędzi prącia lub napletku. Plamy są wyraźnie oddzielone od otaczającej je zdrowej skóry. Zmiany skórne mogą powodować tkliwość, swędzenie i dyskomfort w okolicy intymnej.

W badaniu mikroskopowym widoczne są liczne komórki plazmatyczne będące rodzajem białych krwinek, które pojawiają się niekiedy w stanach zapalnych.

Przyczyną zapalenia żołędzi Zoona są zwykle zanieczyszczenia w postaci np. kropelek moczu, drobin mydła czy naskórka, które dostają się pod napletek. Obce ciała pod napletkiem wywołują podrażnienie skóry, a następnie stan zapalny żołędzi prącia. Zapalenie żołędzi Zoona może być także oznaką liszaja twardzinowego lub liszaja płaskiego.  Zapalenie żołędzi Zoona nie przenosi się drogą płciową i nie jest dziedziczne.

Jak diagnozuje się zapalenie żołędzi?

Zapalenie żołędzi Zoona diagnozuje lekarz dermatolog na podstawie objawów klinicznych choroby. Niekiedy lekarz wykonuje biopsję skóry, aby sprawdzić, czy występują charakterystyczne dla tego schorzenia komórki plazmatyczne.

Jak leczyć zapalenie żołędzi Zoona

Zapalenie żołędzi Zoona może ustąpić samoistnie w wyniku zastosowania odpowiedniej higieny intymnej. Jednak niekiedy zapalenie ma charakter nawracający, a po okresie remisji następuje zaostrzenie objawów.

Jedyną metodą postępowania, która całkowicie eliminuje chorobę jest obrzezanie, czyli usunięcie chirurgiczne napletka.

Inne metody leczenia zapalenia żołędzi Zoona:

  1. Kremy lub maści steroidowe, niekiedy z dodatkiem środków przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybicznych.
  2. Naświetlanie zmian laserem, które sprawdza się szczególnie w przypadku zmian opornych na leczenie preparatami kortykosteroidowymi.

Leczenie zapalenia żołędzi Zoona w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W naszej klinice proponujemy pacjentom skuteczny program leczenia zapalenia żołędzi Zoona, który obejmuje:

  1. Konsultację lekarską, która ma na celu postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiednich leków.
  2. Terapię farmakologiczną oraz naświetlanie zmian laserem.
  3. Stały monitoring postępów terapii, aby osiągnąć jak najszybciej pozytywne rezultaty leczenia.

Jeśli dokuczają Ci zmiany skórne na żołędzi lub napletku i chciałbyś skorzystać z profesjonalnej konsultacji oraz leczenia to zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP