Dobre samopoczucie przy trądziku różowatym? Tak, to możliwe!
11/11/2020

Dobre samopoczucie przy trądziku różowatym? Tak, to możliwe!

Znasz osobę, która unika kontaktów z innymi ze względu na objawy trądziku różowatego na twarzy? A może sam należysz do takich osób? Jest to całkiem naturalna reakcja. Udowodniono, że silny rumień czy krostki na twarzy negatywnie wpływają na psychikę i na relacje z innymi ludźmi. Na szczęście można temu zaradzić. Odpowiednio dobrana terapia, jak pokazują najnowsze badania naukowe, znacząco poprawia jakość życia osób z trądzikiem różowatym.

Z artykułu dowiesz się jak objawy trądziku różowatego wpływają na psychikę oraz jakie terapie skutecznie łagodzą objawy choroby i wydatnie podnoszą komfort życia pacjenta.

Jak trądzik różowaty wpływa na psychikę?

Niedawne badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Trądziku Różowatego (The National Rosacea Society) ujawniło, że większość osób z trądzikiem różowatym cierpi na problemy natury psychologicznej, które utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie.

Ponad 86 procent z grupy 860 pacjentów przyznało, że doświadcza niskiego poczucia własnej wartości ze względu na zmiany chorobowe na twarzy. W przypadku osób z ciężką postacią trądziku różowatego, aż 93 procent z nich wskazało, że choroba rozwinęła u ich negatywny obraz swojego życia, a 94 procent potwierdziło, że zmagają się z niską samooceną i niepewnością w codziennych sytuacjach.

Najczęściej wymienianymi negatywnymi emocjami związanymi z trądzikiem różowatym były wstyd (82% respondentów), frustracja (74%) i niepokój (56%). Poza tym, respondenci przyznali, że często doświadczają takich stanów emocjonalnych jak bezradność, depresja, złość czy poczucie izolacji.

Pomimo odczuwania tak trudnych emocji, ponad 60 procent pacjentów stara się funkcjonować normalnie, niekiedy wyjaśniając swoim rozmówcom, że zmiany na ich twarzy są wynikiem choroby. Niestety, aż 45 procent badanych nie radzi sobie w kontaktach z innymi osobami i unika kontaktu twarzą w twarz.

Jak odpowiednia terapia może podnieść jakość życia?

Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazują, że nowoczesne terapie stosowane w trądziku różowatym poprawiają nie tylko stan skóry pacjentów, ale co ważne także ich samopoczucie. Aż 71 procent badanych przyznało, że zmniejszenie się objawów choroby pozytywnie wpłynęło na ich stabilność emocjonalną, a co za tym idzie także na jakość ich życia.

Co ciekawe, odpowiednia terapia trądziku różowatego wywarła pozytywny efekt na psychikę zarówno u osób z łagodnymi objawami, jak u tych z ciężkimi objawami choroby. Świadczy to o tym, że leczenie trądziku różowatego jest wskazane niezależnie od stanu zaawansowania choroby, gdyż zdrowsza cera oznacza zdrową psychikę.

Jaką wybrać formę leczenia trądziku różowatego?

Jeśli doświadczasz objawów trądziku różowatego masz do wyboru wiele skutecznych sposobów leczenia . Najnowsze badania wskazują, że najlepsze efekty dają terapie łączone.

Dostępne są na rynku dwa leki w postaci maści - brymonidyna oraz oksymetazolina, które zmniejszają rumień twarzy. Ponadto, warto poddać się naświetlaniom zmian skórnych za pomocą lasera, lampy LED a także zabiegom kosmetologicznym.

W naszej klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy proponujemy naszym pacjentom kompleksowy program leczenia trądziku różowatego. Program obejmuje:

  1. Konsultację lekarską, aby ocenić stopień zmian skórnych i wybrać najlepszą dla pacjenta formę leczenia
  2. Leczenie zmian chorobowych za pomocą środków farmakologicznych, lasera naczyniowego KTP V-Laser, lampy LED oraz zabiegów kosmetologicznych takich jak na przykład Hydrafacial MD z Rozatrolem
  3. Opiekę nad pacjentem w trakcie leczenia, w tym regularną ocenę postępów leczenia.

Więcej na temat programu leczenia trądziku różowatego w naszej klinice możesz przeczytać na stronie: trądzik różowaty.

Jeśli cierpisz z powodu objawów trądziku różowatego i chciałabyś poprawić stan swojej cery oraz podnieść komfort swojego życia to serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na konsultację dermatologiczną.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP