Kłykciny kończyste
Kłykciny kończyste (inne nazwy to - brodawki weneryczne, brodawki płciowe) to miękkie narosty na skórze narządów płciowych występujące zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Kłykciny wywołane są przez wirusa HPV i należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.
Kłykciny kończyste są bardzo zaraźliwe dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie dermatologiczne. Nieleczone zmiany skórne mogą się rozrastać powodując nieestetyczne zmiany, które negatywnie wpływają na psychikę i często uniemożliwiają współżycie seksualne. Ponadto mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.
Jak wyglądają kłykciny kończyste?
Kłykciny kończyste mają postać niewielkich grudek, które mogą występować pojedynczo lub się zlewać. Grudki mogą mieć różną wielkość, są uniesione lub płaskie. Najczęściej mają kolor jasnoróżowy, rzadziej brunatny. Nieleczone przyjmują postać kalafiorowatych tworów, które mogą obejmować znaczną powierzchnię skóry genitaliów.
U mężczyzn zmiany występują najczęściej na żołędzi (głownie pod napletkiem), na części środkowej penisa, czasami także na skórze moszny i w obrębie cewki moczowej. U kobiet zmiany skórne występują głównie w okolicy krocza i na wargach sromowych. Nieleczone kłykciny mogą objąć całą okolicę krocza, aż do odbytu.
Kłykcinom kończystym rzadko towarzyszy ból czy świąd. Jednak, gdy zmiany skórne są wywołane przez typ wirusa HPV o wysokim potencjale rozwoju nowotworu mogą pojawić się z czasem takie dolegliwości jak świąd, pieczenie i ropne upławy. Tego typu objawy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Przyczyny pojawienia się kłykcin kończystych na narządach płciowych
Do zarażania wirusem HPV, który wywołuje kłykciny kończyste na narządach płciowych najczęściej dochodzi podczas kontaktu seksualnego. Przeniesienie wirusa może także nastąpić, gdy osoby używają tej samej bielizny, ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej.
Większość osób z HPV nie jest świadoma nosicielstwa wirusa dopóki nie pojawią się u nich symptomy chorobowe. Od zakażenia do pojawienia się objawów mogą upłynąć miesiące, a nawet lata. U części zarażonych wirus stale pozostaje w fazie utajenia i nie daje widocznych objawów. Jednak nawet, gdy objawy nie są widoczne na skórze, nosiciel wirusa może zarażać inne osoby.
Diagnostyka kłykcin kończystych
Leczenie kłykcin kończystych jest konieczne, gdyż są wysoce zaraźliwe, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak m.in. zaburzenia w oddawaniu moczu, naciekanie okolicznych tkanek, czy rozwój nowotworu.
Kłykciny kończyste diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych i badania dermatoskopowego. Niekiedy lekarz może zlecić biopsję z badaniem histopatologicznym, aby wykluczyć zmianę nowotworową.
Usuwanie kłykcin - zabiegi w Klinice Zakrzewscy Katowice
Leczenie kłykcin kończystych
Leczenie kłykcin kończystych polega na zastosowaniu leczenia ambulatoryjnego i farmakologicznego. Do najskuteczniejszych form leczenia zabiegowego należą:
- Laseroterapia – najskuteczniejsza metoda usunięcia brodawek płciowych, zarówno niewielkich jak i tych bardzo rozległych. Laseroterapia nie powoduje skutków ubocznych, a zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Laseroterapię można łączyć z leczeniem farmakologicznym, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze większą skuteczność terapii.
- Krioterapia – metoda polegająca na zamrażaniu zmian ciekłym azotem. Skutkiem ubocznym tego sposobu leczenia mogą być przebarwienia lub bliznowacenia.
- Terapia kwasem trójchlorooctowym, która polega na nałożeniu silnie żrącego kwasu na zmienione chorobowo miejsca. Skutkiem ubocznym tej terapii mogą być głębokie owrzodzenia i blizny.
- Zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w przypadku bardzo rozległych kłykcin oraz takich, które nie reagują na inne metody leczenia.
Usuwanie kłykcin kończystych laserem
Kłykciny kończyste skutecznie i bezpiecznie usuwa się za pomocą lasera ablacyjnego. Metodę tę z powodzeniem stosujemy w Klinice Zakrzewscy.
W naszej Klinice zabieg usunięcia kłykcin kończystych zawsze poprzedza profesjonalna konsultacja dermatologiczna w celu oceny charakteru zmiany skórnej i omówienia z pacjentem przebiegu zabiegu.
Laseroterapia pozwala na usunięcie nawet rozległych zmian skórnych bez naruszenia zdrowych tkanek. Precyzja urządzenia umożliwia usunięcie nieestetycznych narośli także z tych obszarów skóry, które wymagają delikatnego traktowania takich jak prącie, moszna czy wargi sromowe. Dzięki temu terapia jest bardzo efektywna, a czas potrzebny na gojenie i rekonwalescencję krótki.
Co ważne, po zabiegu nie zostają blizny, a zabieg nie wpływa na aktywność seksualną pacjenta.
Zalety stosowania lasera w terapii kłykcin kończystych w Klinice Zakrzewscy :
- 5 minut – tyle zazwyczaj twa usunięcie uciążliwych narośli ze skóry,
- szybki, pozytywny rezultat zabiegu,
- zabieg jest precyzyjny i delikatny (wykonywany z użyciem mikroskopu i mocnego oświetlenia), co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
- zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi,
- zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
- zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
- po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kliniki Zakrzewscy w zakresie usuwania kłykcin kończystych. W naszej ofercie znajdują się również zabiegi, których celem jest usuwanie kurzajek, kępek żółtych, prosaków, włókniaków, objawów zakażenia mięczakiem zakaźnym, kaszaków, grudek perlistych prącia i brodawek łojotokowych.
Umów wizytę