Plama soczewicowata

Charakterystyka plam soczewicowatych

Plama soczewicowata to zmiana barwnikowa o charakterze wrodzonym lub nabytym. Jej kolor nie jest jednolity, jednak zazwyczaj przebiera odcienie brązu, a jej kontur jest wyraźny. Na ciele może występować jedna lub więcej zmian. Najczęściej znajdują się na twarzy, ramionach, plecach i rękach. Plama soczewicowata osiąga wielkość od 2 milimetrów do 2 centymetrów, a jej kształt może być nieregularny. Jej zabarwienie wynika z namnożenia się melanocytów – komórek barwnikowych skóry. W przeciwieństwie do piegów nie ciemnieje pod wpływem słońca.

Przyczyny powstawania plam soczewicowatych

Plama soczewicowata może mieć charakter wrodzony, a co za tym idzie, podłoże genetyczne, lub charakter nabyty. Do najczęstszych przyczyn powstawania tych zmian zaliczamy promieniowanie słoneczne i starzenie się organizmu. Plamy mogą wystąpić także u osób leczących się metodą fotochemoterapii lub chorujących na zespół Peutza-Jeghersa, zespół LEOPARD, zespół Carneya oraz xeroderma pigmentosum.

Rodzaje zmian soczewicowatych

Wyróżnia się następujące rodzaje plam soczewicowatych:

  • Plamy soczewicowate zwykłe – o podłożu genetycznym, występują na skórze od urodzenia.
  • Plamy soczewicowate posłoneczne – powstają pod wpływem promieniowania UV i mogą zniknąć po dłuższym unikaniu ekspozycji skóry na słońce.
  • Plamy soczewicowate starcze – są wynikiem starzenia się organizmu i wieloletniego działania promieniowania słonecznego. Nie znikają samoistnie.
  • Złośliwa plama soczewicowata to czerniak in situ, który rozwija się na skórze z cechami fotostarzenia. Czerniak wywodzący się ze złośliwej plamy soczewicowatej jest nowotworem występującym zwykle u osób starszych rasy białej, w większości lokalizuje się w obrębie skóry twarzy.

Diagnostyka i metody leczenia

Każdą zmianę barwnikową na skórze powinno się skonsultować z lekarzem dermatologiem. Badanie skóry wideodermatoskopem Fotofinder  jest skuteczną metodą diagnostyczną, która pozwala na dokładne obejrzenie zmiany, wytypowanie miejsc ewentualnej biopsji, lub stwierdzenie, że plama ma charakter łagodny. Badanie to jest bardzo precyzyjne i całkowicie nieinwazyjne. Urządzenie wyposażone jest w kamerę zapisującą obraz w jakości cyfrowej, znakomicie uwidaczniającą strukturę fotografowanej zmiany.  Znamię od razu poddawane jest analizie i dokumentowane, co umożliwia śledzenie jakichkolwiek transformacji w jego obrębie w trakcie wizyt kontrolnych. Natychmiast wiemy, czy dana zmiana jest niegroźna, wymaga dalszej obserwacji, jest potencjalnie niebezpieczna czy też kwalifikuje się do usunięcia.

W przypadku nieregularnych brzegów lub ciemnej pigmentacji należy wykonać biopsję i badanie histopatologiczne w celu wykluczenia plamy soczewicowatej złośliwej. To metoda bezinwazyjna i bezpieczna, doskonale sprawdzająca się w diagnostyce plam soczewicowatych.

W naszej Klinice do usuwania plam soczewicowatych używamy lasera Pikosekundowego Discovery Pico Plus, który jest jedną z najnowszych i najskuteczniejszych metod usuwania zmian barwnikowych. Dzięki połączeniu trzech długości fali lasera zabieg jest komfortowy, krótki i bezpieczny. U podstaw technologii tej metody leży fakt, że laser jest w stanie rozbić pigment, który jest następnie wydalany przez skórę przez 3-4 tygodnie od zabiegu. Ryzyko powstania blizn i uszkodzeń termicznych zostaje zredukowane prawie do zera. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu efektu fotomechanicznego, a nie, jak w przypadku innych technologii, termicznego. Laser Pikosekundowy Discovery Pico Plus doskonale sprawdza się do redukcji powierzchownych i głębokich zmian barwnikowych – tych pierwszych można pozbyć się już przy pierwszym zabiegu. Ponadto, do usuwania zmian soczewicowatych z powodzeniem stosuje się również powierzchniową ablację laserem lub zabieg z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP