Tłuszczak

Charakterystyka

Tłuszczak jest rodzajem łagodnego, miękkiego guza nowotworowego, który powstaje pod skórą. Mały guzek nie powoduje zazwyczaj żadnych dolegliwości, jednak wielu pacjentów decyduje się na jego usunięcie ze względów estetycznych. Niestety tłuszczaki mają tendencję do powiększania się – gdy osiągną określony rozmiar, mogą uciskać sąsiadujące tkanki, powodując ból. Występują zazwyczaj na plecach, ramionach, karku, przedramionach, tułowiu i udach. Tłuszczak to najczęściej występujący nowotwór łagodny tkanek miękkich u osób dorosłych.

Rodzaje tłuszczaków i przyczyny występowania

Ze względu na budowę i obecność tkanek innych niż tłuszczowa, wyróżnia się następujące rodzaje tłuszczaków:

  • Lipoma (tłuszczak) – pojedynczy guz, zbudowany wyłącznie z komórek tłuszczowych.
  • Myelolipoma – guz zbudowany z tkanki tłuszczowej i tkanek szpiku kostnego.
  • Myolipoma – oprócz tkanki tłuszczowej występują komórki tkanki mięśniowej gładkiej.
  • Angiolipoma (naczyniakotłuszczak) – tłuszczak z dużą ilością naczyń krwionośnych.
  • Tłuszczak wielopostaciowy i wrzecionowaty – cechuje się występowaniem nielicznych naczyń krwionośnych i licznych adiopocytów.

Tłuszczaki mogą pojawić się praktycznie u każdego, a przyczyna ich powstawania nie jest do końca znana. Uznaje się, że niektóre osoby mają większe skłonności genetyczne, które prowadzą do tworzenia się tłuszczaków. Sam guz powstaje poprzez nadmierne nagromadzenie się komórek tłuszczowych w jednym miejscu – może być to spowodowane pewnymi zaburzeniami układu odpornościowego lub czynnikami zapalnymi. Tłuszczaki częściej pojawiają się u osób z nadwagą.  

Diagnostyka tłuszczaka

Poprawna diagnostyka tłuszczaka jest niezwykle ważna, ponieważ szybko rosnący guz może uciskać sąsiadujące tkanki, np. tętnicę czy nerwy, powodując ból. Co więcej, tłuszczak jest podobny do tłuszczakomięsaka, który jest nowotworem złośliwym. Aby określić charakter guza i wykluczyć poważną zmianę nowotworową, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz badanie palpacyjne, a jeśli to nie wystarcza, zleca biopsję połączoną z badaniem histopatologicznym.

Metody leczenia tłuszczaków

Za najskuteczniejszą metodę usuwania tłuszczaków uważa się wycięcie chirurgiczne, ponieważ pozwala ono na całkowite pozbycie się guza. Ta metoda jest również stosowana w naszej Klinice. Po podaniu znieczulenia miejscowego doświadczony chirurg nacina skórę w okolicy tłuszczaka, co zazwyczaj powoduje wypchnięcie zmiany przez skórę. Niektóre tłuszczaki otoczone są łącznotkankową torebką, która również zostaje usunięta. Krwawienie podczas zabiegu jest minimalne, a sama procedura jest bezpieczna i bezbolesna. Po usunięciu tłuszczaka lekarz zakłada szwy i wykonuje opatrunek uciskowy. Szwy ściągane są po 1-2 tygodniach. Wycięta zmiana badana jest w laboratorium. Po ustaleniu rodzaju wyciętego tłuszczaka i potwierdzeniu łagodności zmiany, nie ma potrzeby usuwania zmian podobnych usytuowanych w innych miejscach, chyba że sprawiają dolegliwości.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP