Grudki perliste prącia

Grudki perliste prącia to niewielkie guzki o średnicy 0,5 – 4 mm umiejscowione w jednym lub kilku rzędach na koronie żołędzi i w rowku zażołędnym penisa. Grudki zwykle są wydłużone lub kopulaste, w kolorze perłowo-cielistym. Zmiany te występują u 8-43% mężczyzn i mają tendencję do samoistnego zanikania z wiekiem.

Grudki perliste prącia nie powodują dolegliwości bólowych, nie są chorobą i nie można się nimi zarazić. Jednak ze względu na ich nieestetyczny wygląd mogą powodować dyskomfort psychiczny u mężczyzny. W takim przypadku warto poddać się zabiegowi usunięcia grudek prącia w gabinecie dermatologicznym.

Przyczyny pojawienia się grudek perlistych na penisie

Nie jest znana przyczyna pojawienia się grudek perlistych prącia. Uważa się je za fizjologiczny twór nabłonka prącia, nie związany z żadnym procesem chorobowym. Nie stanowią, więc zagrożenia dla życia i zdrowia mężczyzny, nie są także zaraźliwe. Wystąpienie grudek perlistych na penisie nie jest także związane z brakiem higieny osobistej, czy aktywnością seksualną.

Diagnostyka i leczenie grudek perlistych prącia

Grudki perliste są zwykle diagnozowane na podstawie ich wyglądu klinicznego w badaniu dermatoskopowym. Odróżnienie ich od innych zmian w obrębie narządów płciowych np. brodawek wirusowych czy mięczaka zakaźnego, nie stanowi zazwyczaj dla lekarza problem

Leczenie grudek perlistych prącia nie jest konieczne, gdyż nie są to zmiany chorobowe. Jednak grudki mogą stanowić poważny problem estetyczny i negatywnie wpływać na psychikę pacjenta. W takich przypadkach zaleca się usunięcie zmian na prąciu, najczęściej za pomocą lasera CO2, który nie pozostawia blizn na skórze.

Usuwanie grudek perlistych prącia za pomocą lasera

Jedną z metod usuwania grudek z prącia jest zastosowanie lasera ze względu na jego wysoką skuteczność i małe ryzyko skutków ubocznych. Dlatego metodę tę stosujemy w Klinice Zakrzewscy.

W naszej Klinice zabieg usunięcia zmian skórnych zawsze poprzedza konsultacja dermatologiczna w celu oceny charakteru zmiany skórnej i omówienia z pacjentem przebiegu terapii.

Do usuwania grudek perlistych prącia stosujemy laser, którego duża precyzja pozwala na usuwanie zmian skórnych bez naruszania zdrowych tkanek z delikatnych partii ciała takich jak prącie. Dzięki temu terapia jest efektywna, a czas potrzebny na gojenie i rekonwalescencję krótki.

Co ważne, po zabiegu nie zostają blizny, a sam zabieg nie wpływa na aktywność seksualną czy płodność pacjenta.

Zalety stosowania lasera w terapii grudek perlistych prącia w Klinice Zakrzewscy :

  • 5 minut – tyle zazwyczaj trwa usunięcie nieestetycznej zmiany skórnej,
  • zabieg jest precyzyjny, co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
  • zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla osób z chorobami przewlekłymi,
  • zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
  • zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
  • po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia,

Dowiedz się więcej na temat leczenia z zastosowaniem laseroterapii w naszej Klinice Zakrzewscy.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kliniki Zakrzewscy w zakresie usuwania grudek perlistych prącia. W naszej ofercie znajdują się również zabiegi, których celem jest usuwanie kurzajek, kępek żółtych, prosaków, włókniaków, mięczaków zakaźnych i kłykcin. 


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP