Keloidy

Bliznowiec, zwany inaczej keloidem to wypukła blizna, która obejmuje powierzchnię większą niż rana, w wyniku której powstała. Pojawia się w miejscu uszkodzenia skóry w przeciągu tygodni a nawet miesięcy od wystąpienia kontuzji. Bliznowiec jest mocno unaczyniony i nigdy sam nie znika.

Bliznowce pojawiają się najczęściej w wyniku:

  • zranienia skóry np. przecięcia, otarcia czy zadrapania,
  • oparzenia,
  • w miejscu po szczepieniu,
  • po kolczykowaniu np. na uszach,
  • jako efekt nieprawidłowego gojenia się trądziku czy ospy wietrznej,
  • po cesarskim cięciu.

W bardzo rzadkich przypadkach keloidy powstają na nieuszkodzonej skórze tzw. samoistne keloidy.

U kogo powstają bliznowce?

Uważa się, że bliznowce  pojawiają się u osób, które mają skłonność genetyczną do ich rozwoju. Ponadto, częściej występują u osób, u których w rodzinie pojawiły się przypadki bliznowców, są w wieku 10 – 30 lat oraz są pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego lub latynoskiego.

Gdzie pojawiają się bliznowce?

Bliznowce mogą wystąpić niemal na każdej części ciała, jednak szczególnie często pojawiają się na uszach, szyi, ramionach, klatce piersiowej i plecach. W rzadkich przypadkach keloid tworzy się na powiece, genitaliach, dłoni lub podeszwie stopy.

Jak rozpoznać bliznowca?

Bliznowce różnią się wielkością i kształtem w zależności od miejsca występowania na skórze. Mogą być bardzo niewielkie lub zajmować dużą powierzchnię skóry. Największe keloidy zwykle tworzą się na ramionach i plecach.

Charakterystyka bliznowca:

  • Bliznowiec rozwija się zwykle powoli. Od uszkodzenia skóry może upłynąć nawet 12 miesięcy zanim pojawi się nieestetyczna blizna. Są jednak przypadki niezwykle szybkiego rozrostu bliznowca.
  • Zwykle występuje w postaci wypukłej różowej, czerwonej lub fioletowej blizny. Na płatku ucha przybiera kształt okrągły,  a na klatce piersiowej, nogach czy ramionach wyglądem może przypominać zastygły na skórze rozlany płyn.
  • Bliznowiec w dotyku może być miękki jak ciasto lub twardy i gumowaty. Jego powierzchnia różni się od otaczającej go skóry.
  • W miejscu rozwoju bliznowca pacjent może odczuwać ból, swędzenie i tkliwość skóry. Gdy keloid przestaje rosnąć zwykle te objawy ustają.
  • Z czasem bliznowiec przybiera kolor ciemniejszy niż otaczająca go skóra.

Diagnostyka i leczenie bliznowca

Leczeniem bliznowców zajmuje się lekarz dermatolog, który zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie wyglądu klinicznego keloidu. Niekiedy może zlecić wykonanie biopsji skóry, aby wykluczyć nowotwór.

W leczeniu keloidów wykorzystuje się różne metody w zależności od miejsca występowania zmiany, rodzaju bliznowca oraz wieku pacjenta. Bliznowce mają tendencję do nawracania, dlatego stosowanie dwóch lub więcej sposobów leczenia zwiększa skuteczność terapii.

Wybór metody leczenia bliznowca często zależy także od efektu jaki pacjent chciałby uzyskać w pierwszej kolejności – i) złagodzenie objawów takich jak ból lub swędzenie, ii) spłaszczenie lub zmiękczenie keloidu, iii) całkowita likwidacja bliznowca.

Efekty leczenie bliznowców w Klinice Zakrzewscy

 

 

Najczęściej stosowane metody leczenia bliznowców:

  • Terapia laserem, która powoduje rozpad włókien kolagenowych stanowiących budulec blizny. Bliznowiec stopniowo zmniejsza się i rozjaśnia. Terapię tę uważa się za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia, gdyż daje szybkie rezultaty u ponad 60% pacjentów. Dobre efekty uzyskuje się już po serii 3-5 zabiegów, a pełne efekty odnowy skóry uzyskuje się w ciągu 4-6 tygodni po zabiegu. Zabieg trwa od 10 minut do 1,5 godziny w zależności od powierzchni naświetlania. Laseroterapia jest często łączona z terapią kortykosteroidami, co pozwala osiągnąć wysoką skuteczność leczenia.
  • Zastrzyki z kortykosteroidów i innych leków. Terapia ta jest skuteczna w przypadku od 50% do 80% bliznowców. Seria zastrzyków z kortykosteroidów powoduje zmniejszenie, zmiękczenie oraz rozjaśnienie zmiany, a ryzyko nawrotu bliznowca po zastosowaniu tej metody leczenia jest niewielkie. W miejscu aplikowania zastrzyków skóra może stać się cienka i blada.
  • Usunięcie chirurgiczne bliznowca. Po wycięciu zmiany pacjent musi nosić kolczyk uciskowy, opatrunek lub ubranie uciskowe przez okres od 6 do 12 miesięcy, co dla większości pacjentów jest bardzo uciążliwe. Niestosowanie się do tych zaleceń powoduje nawrót bliznowca.
  • Krioterapia. Zabieg zamrożenia bliznowca powoduje jego zmiękczenie i zmniejszenie. Krioterapia przynosi dobre efekty w przypadku małych keloidów. Może prowadzić do zaniku pigmentu w miejscu poddanym zabiegowi zamrażania.
  • Radioterapia. Tę metodę leczenia stosuje się najczęściej po chirurgicznym usunięciu zmiany, aby zapobiec nawrotowi bliznowca. Terapia ta wiąże się z pewnym ryzykiem rozwoju nowotworu dlatego jest rzadko stosowana.
  • Olejki i maści nawilżające z wyciągiem z roślin, z alantoiną, z dodatkiem heparyny lub jej pochodnych oraz z silikonem. Olejki i maści mogą być skuteczne jeśli pacjent zacznie je stosować  natychmiast po zagojeniu się rany.

Należy pamiętać, że skuteczność leczenia  bliznowców w dużej mierze zależy od stosowania się pacjenta do zaleceń dermatologa. Niestosowanie się do wytycznych często skutkuje nawrotem uciążliwej blizny.

Leczenie bliznowców w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W Klinice Zakrzewscy stosujemy dwie metody w leczeniu bliznowców: laseroterapię z użyciem lasera chirurgicznego oraz zastrzyki z kortykosteroidów. Połączenie tych dwóch terapii pozwala na całkowitą lub znaczną redukcję uciążliwych blizn.

Laseroterapia w leczeniu bliznowców w Klinice Zakrzewscy to:

  • Wiązka promieni lasera powoduj rozpad włókien kolagenowych stanowiący budulec blizny, a w rezultacie jej stopniowe zmniejszanie się i rozjaśnianie.
  • 10 minut - tyle zazwyczaj trwa pojedynczy zabieg w przypadku niewielkich bliznowców. Czas naświetlania jest odpowiednio dłuższy jeśli zmiana skórna jest rozległa.
  • 3 do 5 zabiegów pozwala na redukcję bliznowca.
  • Zabieg jest precyzyjny (wykonywany z użyciem mikroskopu i mocnego oświetlenia), co znacząco skraca okres rekonwalescencji.
  • Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla osób z chorobami przewlekłymi oraz dla kobiet w ciąży.
  • Zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć.
  • Niewielkie skutki uboczne takie jak obrzęk i zaczerwienienie w miejscu naświetlania znikają zwykle po 3-5 dniach od zabiegu.
  • W trakcie terapii pacjent pozostaje pod stałą opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia.

Jeśli dokucza ci bliznowiec lub niepokoi cię stan twojej skóry i chciałbyś skorzystać z profesjonalnej konsultacji oraz leczenia to zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką pod numerem telefonu 32 6100 690

Więcej na temat leczenia z zastosowaniem lasera w naszej Klinice Zakrzewscy znajdziesz na stronie https://www.klinikazakrzewscy.pl/oferta/laseroterapia-i-urzadzenia-hi-tech/laser-frakcyjny-pixel-co2


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP