Przesuszona skóra

Przesuszona skóra, szczególnie twarzy to częsty problem, który dotyka wiele osób zarówno latem, jak i zimą. Przyczyną nadmiernej suchości skóry są naturalne procesy starzenia się, czynniki środowiskowe, a także medyczne. 

Jeśli skóra jest mocno wysuszona mogą pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie oraz świąd. Sucha cera traci blask, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Dlatego, gdy zauważymy, że nasza cera staje się nienaturalnie napięta, łuszczy się oraz matowieje warto zastosować odpowiednią dla cery suchej pielęgnację lub zasięgnąć porady specjalisty medycyny estetycznej. Dermatolog zaleci odpowiednie dermokosmetyki oraz zabiegi na suchą skórę twarzy przywracające prawidłowe nawilżenie skóry

Dlaczego skóra staje się nadmiernie przesuszona?

Główną przyczyną przesuszonej skóry jest zaburzenie jej funkcji barierowej. Gdy w skórze zaczyna brakować lipidów hamujących utratę wody, wówczas skóra traci wilgoć i łatwo ulega wysuszeniu.

Do przesuszenia skóry i utraty cennych lipidów przyczyniają się:

  1. Czynniki środowiskowe takie jak zimne i suche powietrze, silny wiatr, klimatyzacja, kąpiele w gorącej wodzie, kontakt skóry z mydłem, detergentami, rozpuszczalnikami i innym chemicznymi substancjami, oraz długa ekspozycja skóry na promienie słoneczne.
  2. Choroba np. egzema, atopowe zapalenie skóry czy niedoczynność tarczycy.
  3. Wahania hormonalne w organizmie, np. u kobiet w okresie menopauzy.
  4. Miejscowe kremy zawierające retinoidy czy kwas salicylowy.
  5. Niektóre leki doustne.
  6. Starzenie się organizmu i skóry. Z wiekiem ubywa podskórnej warstwy tłuszczowej, kwasu hialuronowego utrzymującego nawilżenie skóry oraz kolagenu, który odpowiada za jej jędrność. Wówczas skóra staje się cienka, wiotka i sucha.

 

Jak pielęgnować przesuszoną skórę? 

Codzienna pielęgnacja suchej skóry powinna obejmować oczyszczanie preparatami do skóry suchej, stosowanie dobrych nawilżających kremów i serum, a także ochronę przed promieniowaniem UV. Do oczyszczania skóry należy wybrać produkt o odpowiednim odczynie PH, który nie zawiera mydła. Aby krem nawilżający głęboko wniknął w skórę warto od czasu do czasu złuszczyć naskórek delikatnym peelingiem. Krem nawilżający powinien zawierać aktywne składniki takie jak kwas hialuronowy lub mocznik oraz wzmacniać funkcję barierową skóry.

Dla skóry suchej polecane są produkty zawierające witaminę B3, która stymuluje funkcje odpornościowe organizmu, witaminę C dla ochrony skóry przed wolnymi rodnikami oraz witaminę A dla prawidłowej syntezy kolagenu.

Jeśli domowe sposoby pielęgnacji suchej skóry nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a skóra jest podrażniona, swędząca i zaczerwieniona wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty medycyny estetycznej.

Profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne dla cery suchej

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów nawilżających oraz ujędrniających.

Przykładem są terapie laserowe. Impulsy światła mają na celu stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny, a także wpływ na zaczerwienienia i zmarszczki. Inne to zabiegi mikrodermabrazji, mezoterapii igłowej, zabiegi z wykorzystaniem osocza botatopłytkowego oraz iniekcje z kwasu hialuronowego. W celu doboru najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem.

Zabiegi dla skóry przesuszonej w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W naszej klinice wiemy, że sucha skóra wymaga kompleksowej i regularnej pielęgnacji.

W zależności od stopnia utraty nawilżenia skóry i towarzyszących temu objawów takich jak zaczerwienienie, łuszczenie się i świąd, mogą zostać zarekomendowane różne zabiegi na suchą skórę. Przykładowe spośród nich to:

  1. Mezoterapia igłowa polegająca na podskórnej iniekcji preparatu na bazie kwasu hialuronowego wzbogaconego dodatkowymi substancjami o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym. Dla pełnego komfortu pacjenta stosowane jest miejscowe znieczulenie.
  2. Mikrodermabrazja Diamentowa , która usuwa martwe komórki stymulując jednocześnie produkcję kolagenu i elastyny.
  3. Termolifting, zabieg z wykorzystaniem światła podczerwonego NIR oraz lasera frakcyjnego.
  4. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, tutaj osocze pobierane jest bezpośrednio z krwi pacjenta, a następnie wstrzykiwane techniką mezoterapii w dany obszar skóry. Osocze bogotopłytkowe stosuje się w przypadku skóry, która utraciła nawilżenie, jędrność, elastyczność i blask.

 

Rozpoczęcie serii zabiegów na przesuszoną skórę poprzedza konsultacja lekarska w celu ustalenia wraz z pacjentem optymalnego planu terapii. W trakcie terapii stan pacjenta jest stale monitorowany i ewentualnie modyfikowany w zależności od reakcji skóry.

W Klinice Zakrzewscy wykonywane są również takie zabiegi jak:

 

Więcej na temat stosowanych metod:


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP