Cellulit – zabiegi

Cellulit jest jednym z najbardziej powszechnych problemów estetycznych. Objawia się nieestetycznymi zagłębieniami i wybrzuszeniami, które ze względu na swoją charakterystyczną strukturę określane są jako „skórka pomarańczowa". Cellulit powstaje w wyniku miejscowego nagromadzenia się pod skórą tkanki tłuszczowej, która zbija się w grudki tworząc na powierzchni skóry pofałdowania i wgłębienia. 

Cellulit nie powoduje dolegliwości bólowych ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jednak nieleczony sprawia, że stan skóry sukcesywnie się pogarsza. 

U kogo występuje cellulit?

Cellulit pojawia się najczęściej u kobiet, rzadko dotyka mężczyzn. Szacuje się, że cellulit w różnym stopniu zaawansowania może występować nawet u 80% pań. Pojawieniu się cellulitu sprzyjają predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne, nadwaga, nieprawidłowa dieta oraz mała aktywność fizyczna.

Gdzie pojawia się cellulit?

Cellulit najczęściej występuje na udach i pośladkach, ale może także pojawić się na brzuchu, ramionach i innych częściach ciała.

Przyczyny powstawania cellulitu

Do najczęstszych przyczyn powstania cellulitu należą: 

 • Predyspozycje genetyczne – za rozwój cellulitu odpowiadają m.in. szybkość metabolizmu, rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej oraz praca układu krążenia.  

 • Nieprawidłowa dieta – dieta uboga w błonnik oraz nadmierne spożywanie węglowodanów, tłuszczów i soli zwiększa ryzyko rozwoju cellulitu. 

 • Brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia lub długotrwałe stanie powoduje zastój krwi i limfy w nogach, co prowadzi do obrzęku tkanki podskórnej i pojawienia się cellulitu. 

 • Nieprawidłowa waga ciała – nadwaga stanowi istotny czynnik zwiększający podatność skóry na wystąpienie cellulitu. 

 • Czynniki hormonalne – poziom estrogenu, insuliny, noradrenaliny, a także poziom hormonów tarczycy i prolaktyny odgrywają rolę w procesie powstawania cellulitu. Zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży oraz menopauzy często przyczyniają się do rozwoju cellulitu u kobiet. 

 • Wiek – ryzyko powstania cellulitu wzrasta wraz z wiekiem i naturalnym spadkiem poziomu kolagenu w komórkach skóry.

Fazy zaawansowania

Cellulit dzieli się na trzy główne fazy w zależności od nasilenia klinicznego zmian skórnych. 

 1. Faza 1 to łagodna postać zmian skórnych. Na skórze pojawiają się nieliczne zagłębienia, które powodują delikatne pofałdowanie powierzchni skóry. Skóra sprawia wrażenie lekko wiotkiej. W tej fazie cellulit jest widoczny jedynie gdy ściśniemy fałd skóry. 

 2. Faza 2 to umiarkowana postać cellulitu. Na skórze pojawia się większa liczba zagłębień, a na powierzchni skóry widoczna jest ziarnista struktura. Na tym etapie cellulit jest widoczny gdy ściśniemy fałd skóry ale także, w przypadku zmian na udach, gdy usiądziemy na twardej powierzchni.

 3. Faza 3 to zaawansowana postać zmian skórnych. Na skórze występują liczne duże zagłębienia, a fałdy i nierówności skóry są widoczne gołym okiem, nawet gdy skóra nie jest uciskana.

Jak leczyć cellulit?

Istnieje wiele metod leczenia cellulitu od ćwiczeń fizycznych i stosowania kremów i maści w warunkach domowych po leczenie wyspecjalizowanym sprzętem w klinice medycyny estetycznej. Terapie różnią się mechanizmem działania, skutecznością i inwazyjnością. Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych oraz efektów, jakie chce osiągnąć pacjent. 

Metody leczenia cellulitu:

 1. Terapia falami akustycznymi – masaż obszaru dotkniętego cellulitem specjalną głowicą emitującą falę akustyczną

 2. Terapia mikrofalami - terapia łącząca dwie technologie: rozbijania komórek tłuszczowych zimnymi mikrofalami oraz działania stymulującego na włókna kolagenowe   

 3. Masaż podciśnieniowy – terapia z zastosowaniem urządzenia, które mechanicznie rozmasowuje tkankę tłuszczową w miejscach występowania cellulitu  

 4. Terapia falami radiowymi – fale radiowe podgrzewają skórę i tkankę podskórną, co powoduje obkurczenie kolagenu. W konsekwencji skóra ulega wygładzeniu i wzmocnieniu, poprawia się także jej napięcie 

 5. Terapia ultradźwiękami – fale ultradźwiękowe rozbijają i upłynniają tkankę tłuszczową. Zabieg wspomagany jest masażem limfatycznym, aby odprowadzić upłynniony tłuszcz naczyniami limfatycznymi.

Zabiegi na cellulit w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy

W Klinice Zakrzewscy stosujemy dostosowane do potrzeb Pacjenta terapie cellulitu. Proponujemy naszym pacjentom leczenie, które nie tylko zredukuje cellulit, ale także ujędrni i uelastyczni skórę.  Pierwszym krokiem do zdrowej skóry jest konsultacja dermatologiczna, w trakcie której lekarz oceni stopień zaawansowania cellulitu i zaproponuje jeden lub więcej równoległych zabiegów kosmetologicznych, aby osiągnąć dobre efekty leczenia. W Klinice Zakrzewscy oferujemy następujące kosmetologiczne zabiegi na cellulit:

 • Terapia mikrofalami, która jednocześnie poprawia napięcie zwiotczałej skóry. Głowica urządzenia działając na zewnętrzne tkanki ud, brzucha, pośladków, ramion czy pleców, skutecznie rozbija cellulit o różnym stopniu zaawansowania. 

 • Fala uderzeniowa – innowacyjna terapia falą akustyczną stosowana w leczeniu zaawansowanego cellulitu. Fale akustyczna i wibracyjna usprawniają metabolizm komórkowy i pobudzają powstawanie nowych naczyń krwionośnych. W efekcie poprawia się elastyczność skóry i następuje widoczna redukcja pomarańczowej skórki. 

 • Masaż podciśnieniowy – masaż skóry, który szybko pobudza krążenie i metabolizm, a także aktywuje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w komórkach skórnych. W efekcie następuje poprawa  jędrności i napięcia skóry oraz redukcja cellulitu.

Jeśli dokucza ci cellulit lub niepokoi Cię stan twojej skóry i chcesz skorzystać z profesjonalnej konsultacji oraz leczenia, zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką


Umów wizytę


Wyślij wiadomość

 

TOP