Toksyna botulinowa w leczeniu nadpotliwości – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu
06/04/2023

Toksyna botulinowa w leczeniu nadpotliwości – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, to substancja stosowana w wielu dziedzinach medycyny, takich jak okulistyka czy ortopedia. Od niedawna wykorzystuje się ją także w zabiegach anti-aging oraz w leczeniu bruksizmu, migreny oraz nadpotliwości. To właśnie ostatnie z wymienionych zastosowań tej neurotoksyny weźmiemy dziś pod lupę i wyjaśnimy, jak toksyna botulinowa działa w leczeniu nadpotliwości. Jest to problem, który dotyczy wielu osób i często negatywnie wpływa na jakość i komfort życia. Nadmierna potliwość najczęściej objawia się nieprzyjemnym zapachem i wilgotną skórą, pot może przesiąkać także na ubrania, tworząc nieestetyczne plamy.

Toksyna botulinowa i jej wpływ na nadpotliwość

Toksyna botulinowa jest produkowana przez bakterię Clostridium botulinum, a jej działanie w przypadku leczenia nadpotliwości opiera się na blokowaniu sygnałów nerwowych, które prowadzą do wytwarzania potu w gruczołach potowych. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej, praca nerwów, które kontrolują wydzielanie potu, zostaje ograniczona. W przypadku zostosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej, a także w leczeniu nadpotliwości, substancja stosowana jest w bardzo niskich dawkach, co minimalizuje ryzyko powikłań. Neurotoksyna działa tylko w miejscach, w których została wstrzyknięta i nie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Co ważne, substancja nie maskuje problemu, tak jak na przykład antyperspiranty, lecz działa u jego źródła.

Toksyna botulinowa może być stosowana w leczeniu nadpotliwości różnych obszarów ciała, w zależności od potrzeb Pacjenta i zaleceń lekarza. Neurotoksynę zazwyczaj stosuje się na:

 • pachy,
 • dłonie (zarówno spód, jak i wierzch dłoni),
 • stopy,
 • czoło i skronie,
 • obszar nad górną wargą
 • okolice pachwin,
 • strefę bikini.

Trwałość i zakres rezultatów leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości nie powoduje całkowitego zatrzymania wydzielania potu na danym obszarze ciała, ale zmniejsza jego ilość do poziomu, który jest niezbędny do regulacji temperatury ciała. Ilość produkowanego potu zostaje więc mocno ograniczona, co przyczynia się do zminimalizowania problemu nadpotliwości. Efekty działania toksyny botulinowej utrzymują się zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy, co oznacza, że jest to nie tylko skuteczny, ale także długotrwały sposób na leczenie nadpotliwości. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie kilku zabiegów w celu uzyskania optymalnego efektu.

Przebieg zabiegu leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Każdy zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem z Pacjentem, podczas którego lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania i dobiera odpowiednią dawkę preparatu.

Zabieg jest stosunkowo krótki, ponieważ trwa od 15 do 30 minut. Na początku obszar zabiegowy zostaje dokładnie oczyszczony, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Pacjenci o niskim progu bólu mogą zdecydować się na zastosowanie znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz wstrzykuje toksynę botulinową za pomocą igły w skórę w kilku wcześniej wyznaczonych miejscach. Liczba wkłuć zależy od obszaru leczenia i indywidualnych potrzeb Pacjenta.

W trakcie wizyty kontrolnej, która może odbyć się kilka tygodni po zabiegu, lekarz ocenia skuteczność leczenia i decyduje o ewentualnej korekcie dawki.

Przygotowanie do zabiegu iniekcji toksyny botulinowej

Na tydzień przed zabiegiem Pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzapalnych (rozrzedzających krew).

Należy także unikać spożywania alkoholu na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem, w celu zwiększenia skuteczności zabiegu, a także zapewnienia jego całkowitego bezpieczeństwa i zminimalizowania możliwości wystąpienia skutków ubocznych.

W dniu zabiegu należy dokładnie umyć obszar ciała, który będzie poddawany iniekcji i nie nanosić na niego żadnych kremów, perfum, dezodorantów ani innych substancji.

Zalecenia pozabiegowe po leczeniu nadpotliwości toksyną botulinową

Po zakończeniu zabiegu Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Niewielki obrzęk, który może pojawić się po iniekcji toksyny botulinowej, znika w przeciągu kilku godzin, natomiast zasinienie – w ciągu kilku dni po zabiegu. Pacjent powinien stosować się do kilku zasad w celu zapewnienia najlepszych efektów oraz zminimalizowania ryzyka powikłań:

 • W dzień zabiegu nie należy dotykać ani masować miejsca iniekcji.
 • Przez pierwszy dzień po zabiegu należy unikać spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
 • Przez pierwsze 24 godziny po iniekcji toksyny botulinowej należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, aby uniknąć nadmiernej potliwości, która może negatywnie wpłynąć na efekt zabiegu.
 • Przez tydzień po procedurze na obszarze zabiegowym nie należy wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, takich jak peelingi, laseroterapia czy mikrodermabrazja.
 • Przez 2 tygodnie po iniekcji neurotoksyny nie zaleca się korzystania z sauny, solarium oraz opalania na słońcu.

Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Choć toksyna botulinowa jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o leczeniu. Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości botoksem obejmują:

 • Uczulenie na którykolwiek składnik preparatu,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym,
 • Przyjmowanie niektórych leków (w tym aminoglikozydy lub spektramycyna),
 • Infekcje lub uszkodzenia skóry na obszarze zabiegowym,
 • Choroby układu krążenia.

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz omawia z Pacjentem wszystkie ewentualne przeciwwskazania i decyduje, czy są one bezwzględną przeszkodą do jego wykonania, czy też zabieg jest możliwy pod pewnymi warunkami.

Leczenie nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej powinno być zawsze przeprowadzane przez wykwalifikowanego lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę preparatu i określi optymalny obszar zabiegowy. Zabieg powinien być także wykonywany w bezpiecznym środowisku medycznym, ponieważ nieprawidłowe zastosowanie toksyny botulinowej może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP