Toksyna botulinowa w leczeniu nadpotliwości
03/08/2022

Toksyna botulinowa w leczeniu nadpotliwości

Mało kto wie, że toksyna botulinowa, znana także jako botoks, jest w rzeczywistości lekiem stosowanym w wielu dziedzinach medycyny. Ta wielofunkcyjna neurotoksyna podana w odpowiedniej dawce jest w stanie między innymi zredukować zmarszczki mimiczne, leczyć migreny i bruksizm, a także zwalczać nadpotliwość. Choć pocenie jest naturalnym procesem, dzięki któremu organizm reguluje swoją temperaturę, wiele osób doświadcza nadpotliwości, czyli wzmożonego wydzielania potu, które może być problemem zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W dzisiejszym wpisie omawiamy, skąd wynika nadpotliwość oraz jaki jest najskuteczniejszy sposób jej leczenia.

Przyczyny nadpotliwości

Prawidłowo pracujące gruczoły potowe wydzielają taką ilość potu, która nie powinna utrudniać nam codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj wystarcza nam codzienne stosowanie antyperspirantu, a nieprzyjemny zapach potu odczuwalny jest tylko po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli jednak zauważymy, że pocimy się więcej i częściej niż dotychczas, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam poznać przyczynę nadpotliwości i zaleci leczenie tego schorzenia. Nadmierne pocenie się dotyczy najczęściej dłoni, stóp, pach, ale także twarzy i skóry głowy. Zwykle wynika ze stresu lub silnych emocji, dotyczy także kobiet w okresie menopauzy, ale może wskazywać także na poważne choroby, takie jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy i z tego względu nie należy bagatelizować tego problemu.

Skutki nadmiernego pocenia się

Negatywne efekty nadpotliwości obejmują nie tylko dyskomfort związany z plamami na ubraniach czy strużkami potu spływającymi po czole mają także wymiar psychologiczny, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby dotknięte nadpotliwością często unikają sytuacji, w których ich dolegliwość mogłaby się spotęgować, takich jak uprawianie sportu czy spędzanie czasu na słońcu. Nadmierne wydzielanie potu wiąże się także z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, który jest krępujący dla wielu osób. Co więcej, nadpotliwość stóp może sprzyjać rozwojowi grzybicy, podobnie jak nadpotliwość skóry głowy. Osoby, które nadmiernie pocą się na twarzy, często zauważają, że ich skóra jest w gorszej kondycji, ponieważ pot wpływa negatywnie na jej wygląd i zdrowie.

Leczenie nadpotliwości

Popularne antyperspiranty i blokery mogą być niewystarczające w leczeniu nadpotliwości, ponieważ działają zbyt krótko lub za słabo. Ponadto drogeryjne i apteczne preparaty działają tylko na określone obszary ciała, podczas gdy nadmierne pocenie może obejmować także twarz i skórę głowy. Jeśli dotyczy Cię nadpotliwość, Twój lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci działanie dwukierunkowe wyeliminowanie przyczyny problemu, na przykład ustabilizowanie choroby, która je powoduje, oraz leczenie samej nadpotliwości. Obecnie najskuteczniejszym i najszybszym sposobem terapii nadmiernego pocenia się jest iniekcja toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa w leczeniu nadmiernego pocenia się

Toksyna botulinowa, dzięki swoim właściwościom hamującym przenoszenie impulsów nerwowych, blokuje działanie nerwów, które kierują działaniem gruczołów potowych. W konsekwencji gruczoły redukują wydzielanie potu o około 80% przez około 6-12 miesięcy. Toksyna botulinowa działa tylko w tym miejscu, w które została podana i nie powoduje innych efektów, niż te zamierzone. Po upływie kilku miesięcy w skórze formują się nowe zakończenia nerwowe, które zastępują te wcześniej zahamowane, efekt jest więc tymczasowy i zabieg należy powtarzać. Co ważne, toksynę botulinową można podać w dowolny obszar ciała, a jej stosowanie jest bezpieczne. W Klinice Zakrzewscy stosuje się tylko toksynę botulinową typu A renomowanych, sprawdzonych marek, a zabieg wykonuje doświadczony lekarz.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem botoksu w leczeniu nadpotliwości

Każdy zabieg leczenia nadpotliwości poprzedzony jest szczegółowym wywiadem medycznym. Lekarz wyznacza obszar zabiegowy, wyklucza ewentualne przeciwwskazania, dobiera odpowiednią dawkę preparatu oraz ustala odstępy między zabiegami tak, aby uzyskać rezultaty zgodne z oczekiwaniami Pacjenta. Miejsce, które będzie poddawane iniekcji, jest dokładnie dezynfekowane, a następnie znieczulane, jeśli Pacjent czuje taką potrzebę. Sam zabieg jest  i krótki czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza pół godziny. Lekarz podaje toksynę botulinową w skórę za pomocą cienkiej igły. Efekty widoczne (i odczuwalne) są już po kilku dniach po zabiegu.

Wskazania przed i pozabiegowe

Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony Pacjenta. Na około 10 dni przed zabiegiem nie zaleca się przyjmowania leków przeciwzapalnych oraz spożywania alkoholu. Po zabiegu Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności, a okres rekonwalescencji nie występuje. Niewielki obrzęk i zasinienie, jeśli wystąpią znikają w ciągu kilku dni. Przez kilka dni po iniekcji toksyny botulinowej nie należy masować miejsca, w które została podana oraz uprawiać intensywnego sportu. Nie zaleca się także spożywania alkoholu przez 2 dni po procedurze, a także korzystania z sauny i solarium przez 2 tygodnie po zabiegu.

Toksyna botulinowa to obecnie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda leczenia nadpotliwości. Zanim zdecydujesz się na zabieg, upewnij się, że korzystasz z pomocy doświadczonego lekarza, który używa przebadanych produktów renomowanych marek. Jeśli masz pytania lub wątpliwości związane z iniekcją botoksu w celu leczenia nadmiernego pocenia się, skonsultuj się ze specjalistami Kliniki Zakrzewscy w Katowicach.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP