Bezpieczny manicure i pedicure w salonie – na co zwrócić uwagę?
06/10/2021

Bezpieczny manicure i pedicure w salonie – na co zwrócić uwagę?

Profesjonalne zabiegi manicure i pedicure pozwalają nam zadbać o paznokcie, a także o skórę na stopach i dłoniach. Te części ciała są szczególnie narażone na szkodliwe czynniki, które negatywnie wpływają na ich wygląd, tym bardziej należy o nie dbać, bo nie od dziś wiadomo, że wypielęgnowane dłonie i stopy są wizytówką każdej kobiety i każdego mężczyzny.

W ostatnich latach zainteresowanie i popyt na zabiegi manicure, pedicure znacznie się zwiększył. I choć olbrzymia liczba salonów, które otwierają się już nie tylko w dużych miastach, ale też miasteczkach i wsiach, może wydawać się sytuacją idealną dla osoby planującej zabieg pielęgnujący paznokcie, to wybór odpowiedniego miejsca powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.

Biorąc pod uwagę ogrom miejsc, do których możemy się udać, czym powinniśmy się kierować, chcąc zadbać o paznokcie? W końcu manicure i pedicure, choć wydają się prostymi zabiegami, muszą zostać wykonane profesjonalnie i bezpiecznie, aby nie tylko przynieść zamierzony efekt, ale także nie narazić nas na zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze. W tym artykule wyjaśniamy, czym powinien wyróżniać się profesjonalny salon i na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce do wykonania manicure i pedicure.

Dlaczego wybór profesjonalnego salonu manicure i pedicure jest tak ważny?

Od jakości i bezpieczeństwa usług świadczonych w danym salonie zależy nie tylko nienaganny wygląd naszych paznokci, ale przede wszystkim nasze zdrowie. W trakcie stylizacji i pielęgnacji paznokci używa się ostrych narzędzi, takich jak cążki, nożyczki czy frezy, które mogą przerwać ciągłość naskórka (np. przy wycinaniu lub opracowywaniu skórek) i spowodować zakażenie różnymi chorobami. Należą do nich zakażenie paciorkowcem, gronkowcem złocistym i skórnym, wirusowe zapalenie wątroby typu C i zakażenie wirusem HIV. Nawet jeśli nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, nadal jesteśmy narażeni na zarażenie uciążliwą i trudną w leczeniu grzybicą paznokci. Z tych względów reżim sanitarny na najwyższym poziomie powinien być naszym pierwszym kryterium w wyborze salonu manicure i pedicure.

Bezpieczny manicure i pedicure – na co zwrócić uwagę?

Zanim powierzymy swoje dłonie lub stopy w ręce osoby wykonującej manicure lub pedicure, wchodząc do salonu paznokci, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Wydzielone miejsce pracy manicurzystki / pedicurzystki – jeśli salon oferuje też inne usługi, stanowisko pracy manicurzystki czy pedicurzystki powinno być wydzielone i zajmować minimalną powierzchnię 6 metrów kwadratowych.
 • Wygląd i higiena osoby wykonującej manicure i pedicure – warto przyjrzeć się, czy manicurzystka ubrana jest w czysty, suchy fartuch, który nie jest pokryta pyłem z piłowania paznokci, ma spięte włosy (odgarnianie włosów w czasie wykonywania pracy jest niehigieniczne), nosi jednorazowe, nieuszkodzone rękawiczki, które zmienia przed każdym kolejnym zabiegiem, a także po wykonaniu innych czynności. Pomiędzy zmianami rękawiczek, manicurzystka powinna umyć i zdezynfekować ręce.
 • Środki ostrożności podejmowane przez osobę wykonującą manicure i pedicure – w czasie pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy manicurzystka nosi maseczkę lub przyłbicę zakrywającą nos i usta, dezynfekuje dłonie i nie wykazuje objawów chorobowych, takich jak uporczywy kaszel.
 • Środki ostrożności oferowane klientom w czasie pandemii – gdy wchodzimy do salonu manicure i pedicure, powinniśmy mieć do dyspozycji środek odkażający do dłoni. Jeśli odwiedzamy salon w czasie pandemii i nie zostaniemy poproszeni o założenie maseczki, powinno to wzbudzić nasz niepokój.
 • Wygląd stanowiska do manicure i pedicure – stanowisko, przy którym będziemy obsługiwani, powinno być czyste i schludne. Przed rozpoczęciem zabiegu blat i inne narzędzia powinny zostać zdezynfekowane. Oczywiście, w trakcie wykonywania manicure czy pedicure, nie wszystko przez cały czas będzie na swoim miejscu, zwróćmy jednak uwagę, czy na podłodze lub na blacie roboczym nie leżą zużyte waciki, kawałki obciętych paznokci, pył z piłowania paznokci, czy opiłowywania skórek, a także otwarte lub przewrócone buteleczki z lakierami, lub innymi kosmetykami.

Zasady bezpiecznego manicure i pedicure – jak powinny wyglądać zabiegi i co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli uznaliśmy, że miejsce spełnia powyższe wymogi i zdecydowaliśmy się na manicure lub pedicure, warto pamiętać, że nawet, gdy usiądziemy na fotelu i oddamy swoje dłonie lub stopy w ręce kosmetyczki, mamy prawo zrezygnować z zabiegu w każdej chwili, gdy tylko coś wzbudzi nasze wątpliwości. Mamy także prawo zapytać, do jakich procedur sanitarnych stosuje się salon, a także o szkolenia i certyfikaty, które posiada osoba wykonująca zabiegi. Oto kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas manicure i pedicure:

 • Przygotowanie do zabiegu – jeśli mamy taką możliwość, zwróćmy uwagę na procedury sanitarne, które wykonuje manicurzystka po zakończeniu zabiegu, który był wykonywany przed naszym. Przed rozpoczęciem kolejnego zabiegu kosmetyczka powinna wykonać następujące czynności:
  • Posprzątanie stanowiska pracy – manicurzystka powinna wyrzucić wszystkie jednorazowe przyrządy (podkłady papierowe, polerki, waciki, pilniczki, drewniane patyczki), odłożyć na miejsce produkty i kosmetyki, wytrzeć i zdezynfekować blat roboczy, fotele: swój i klienta, oraz urządzenia, takie jak frezarka, lampa UV, a także posprzątać podłogę przy stanowisku pracy.
  • Sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku – wszystkie przyrządy wielokrotnego użytku, z których korzystała kosmetyczka, powinny zostać zebrane w celu dokładnej sterylizacji. Manicurzystka nie musi wykonywać procedury dezynfekcji osobiście, najczęściej wykonuje ją ktoś inny, ponieważ jest ona czasochłonna. Nowy klient nie może mieć kontaktu z narzędziami, które były używane w czasie poprzedniego zabiegu. Pamiętajmy, że takie narzędzia jak nożyczki, cążki, frezy i kopytka (metalowe narzędzia do odsuwania skórek) powinny zawsze być wyjęte ze specjalnych jednorazowych opakowań, w które wkłada się je po sterylizacji.  
  • Dbałość o higienę osobistą – osoba wykonująca zabieg, po posprzątaniu stanowiska pracy, powinna zdjąć rękawiczki, umyć i zdezynfekować dłonie, a następnie założyć nowe, nieuszkodzone rękawiczki. Jeśli fartuch roboczy jest brudny lub wilgotny, także powinna go zmienić.
 • Sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku – tak jak jest to opisane wcześniej, przyrządy wielokrotnego użytku muszą zostać poddane sterylizacji. Procedura nie odbywa się na naszych oczach, jednak możemy zapytać salon, czy korzysta z autoklawu lub ma podpisaną umowę z placówką, do której oddaje narzędzia do sterylizacji autoklawem. Autoklaw to urządzenie, które wykorzystuje do wyjaławiania parę wodną pod ciśnieniem. Używa się go na narzędziach wstępnie zdezynfekowanych i każdy salon manicure i pedicure ma prawny obowiązek używać autoklawu. Przyrządy wysterylizowane pakowane są specjalne pakiety oznaczone czarnym paskiem – zwróćmy więc uwagę, czy kosmetyczka wyciąga odpowiedni pakiet przy nas i otwiera go na naszych oczach.
 • Dezynfekcja dłoni lub stóp klienta – przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności manicurzystka powinna zdezynfekować nasze dłonie lub stopy, a jeśli mamy na nich lakier, zmyć go używając jednorazowych wacików. Ważne jest, aby kosmetyczka używała innego środka do dezynfekcji skóry, a innego do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów.
 • Ocena paznokci i skóry – niezależnie od tego, jaki typ manicure lub pedicure chcemy wykonać, kosmetyczka powinna ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu poprzez dokładne obejrzenie naszych dłoni i stóp, a także rozmowę, w której zapyta o ewentualne choroby czy alergie. Jeśli manicurzystka od razu przystępuje do wykonania zabiegu, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Do przeciwwskazań do wykonania manicure i pedicure należą między innymi zakażenia bakteryjne i grzybicze (w obrębie skóry i płytki paznokciowej), stany alergiczne i zapalne skóry czy uszkodzenia naskórka.
 • Dokładne omówienie zabiegu – kosmetyczka powinna zapytać, jakiemu zabiegowi chcemy się poddać, a jeśli nie wiemy, powinna przedstawić nam ofertę salonu i doradzić, uwzględniając nasze dobro i preferencje. Manicurzystka powinna także cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania i obawy dotyczące zabiegu, nie tylko przed jego rozpoczęciem, ale też w trakcie. Jeśli osoba wykonująca manicure lub pedicure uzna, że nie może wykonać wybranego zabiegu lub stylizacji paznokci ze względu na nasze bezpieczeństwo, powinniśmy posłuchać tej rady.
 • Profesjonalne wykonanie manicure lub pedicure – jeśli jesteśmy w salonie manicure po raz pierwszy, nie wiemy, czy procedura przeprowadzona będzie prawidłowo. Istnieją jednak pewne zasady, do których kosmetyczka powinna się zawsze stosować. Należą do nich:
  • Delikatność i reagowanie na ból klienta – każdy zabieg i stylizacja muszą być wykonywane dokładnie, lecz delikatnie. Jeśli zgłaszamy ból, na przykład podczas piłowania paznokci, kosmetyczka powinna przerwać procedurę i wykonać ją uważniej.
  • Czystość i normy bezpieczeństwa – zwróćmy uwagę, czy manicurzystka wyciąga i otwiera jednorazowe narzędzia przy nas i czy są one szczelnie zapakowane. Wkład foliowy w wanience do pedicure powinien być wymieniany po każdym zabiegu, podobnie jak papierowe podkłady. Zauważmy, czy w trakcie zabiegu kosmetyczka nie dotyka swoich włosów i skóry, a także innych przedmiotów, które nie były zdezynfekowane, np. telefonu, podłogi czy klamki.
  • Profesjonalne kosmetyki – jeśli manicure lub pedicure uwzględnia peeling, moczenie lub masaż, warto przyjrzeć się, jakich kosmetyków używa osoba wykonująca procedurę. Powinny być one oznaczone etykietą, być czyste, a opakowanie powinno umożliwiać nabieranie kosmetyku bez konieczności dotykania produktu przez kosmetyczkę (np. poprzez wyciśnięcie z tuby lub pobranie jednorazową szpatułką).

Choć manicure lub pedicure mogą wydawać się prostymi i bezpiecznymi procedurami, wybierając salon, warto zwrócić uwagę na niezmiernie istotne kwestie związanych z higieną i bezpieczeństwem zabiegu. Przecież zależy nam na tym, aby dbać nie tylko o piękno paznokci, ale też zdrowie całego ciała. Już wiesz, jak powinien wyglądać bezpieczny manicure i pedicure. Miej na uwadze te czynniki podczas wizyty w salonie! 

Zobacz również, jak dbać o paznokcie. Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu!

TOP