Regularna stylizacja paznokci - jak dbać o ich zdrowie?
02/07/2019

Regularna stylizacja paznokci - jak dbać o ich zdrowie?

Manicure żelowy czy hybrydowy pedicure to piękne i trwałe sposoby stylizacji paznokci. Wykonywane regularnie mogą jednak dać im się we znaki, doprowadzając paznokcie do łamliwości i rozwarstwienia. Dodatkowo poddawana częstemu działaniu lampy UV skóra narażona jest na przyspieszenie procesów starzenia, a w ekstremalnych przypadkach także wzrost ryzyka zachorowania na raka. Więc jak dbać o paznokcie, jeśli często decydujemy się na manicure? Jak cieszyć się pięknymi, ale i zdrowymi paznokciami przed, w trakcie i po stylizacji w salonie podpowiada nasz specjalista dermatolog dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Paznokcie – jak dbać o nie przed stylizacją i po niej?

Aby zadbać o zdrowie naszych paznokci, zwróćmy uwagę na to, czy wybrany przez nas salon dokłada wszelkich starań, aby świadczone w nim usługi spełniały restrykcyjne wymogi higieny. To ważny etap, kiedy chcemy dowiedzieć się, jak dbać o paznokcie przy częstej stylizacji. Kwestionujmy to, co uznajemy za pewnik, zwracając uwagę na rodzaj używanych narzędzi – sprawdzajmy, czy te jednorazowe trafiają do kosza zaraz po użyciu, a te wielokrotnego użytku wyjmowane są z opakowania, które świadczy o przebytym procesie sterylizacji. Zwracajmy także uwagę na sposób usuwania skórek, pamiętając, że ich zbyt mocne odsuwanie czy wycinanie może prowadzić do powstania infekcji.

Przed wizytą w salonie manicure i zabiegami z użyciem lampy UV warto także zabezpieczyć skórę dłoni lub stóp, nakładając na nią wodoodporny krem ochronny z filtrem, który pomoże ograniczyć negatywny wpływ promieniowania na skórę zapobiegając przedwczesnemu procesowi starzenia. Nigdy nie próbujmy odrywać pozostałości żelowego lakieru, grozi to uszkodzeniem płytki paznokcia, zgłośmy się do profesjonalisty, który delikatnie usunie resztkę stylizacji za pomocą pilnika, frezarki lub wacika namoczonego w acetonie.

Pielęgnacja paznokci między zabiegami

Pomiędzy zabiegami w profesjonalnym salonie warto dać paznokciom trochę wytchnienia – nie malujmy ich w ogóle przez 1- 2 tygodnie, aby mogły się zregenerować, a następnie używajmy tradycyjnego lakieru, niewymagającego utwardzenia lampą UV. Manicure żelowy czy hybrydowy może być rozwiązaniem na specjalne okazje.

Dbajmy o prawidłowe nawilżenie – kilka razy dziennie nakładajmy na paznokcie i skórki krem, który odżywi, ograniczy kruchość i łamliwość płytki paznokciowej.

Nie wahajmy się odbyć konsultacji  u zaufanego lekarza dermatologa w przypadku pojawienia i utrzymywania się niepokojących objawów takich jak:

  • bolesności, zaczerwienienia i opuchlizny skórek, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji,
  • zmiany koloru i wyglądu płytki paznokcia,
  • wysypki, która jest częstym objawem uczulenia na nikiel

Szybka reakcja i w razie konieczności wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia to kluczowe czynniki, które pozwolą nam odzyskać piękno i zdrowie paznokci oraz na trwałe dbać o nie przy częstej stylizacji. Jeśli natomiast właściwie regularne praktyki nie pomogą, słabe paznokcie wzmocnią konsultacje i zabiegi z kategorii dermatologia.

 

TOP