Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy paznokci.
27/05/2021

Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy paznokci.

Jeśli cierpisz na grzybicę paznokci, zwłaszcza paznokci stóp, możesz odczuć przykre skutki tego schorzenia szczególnie wraz z pojawieniem się wiosny. To właśnie wtedy marzysz o tym, aby zrzucić ciężkie buty i założyć przewiewne sandały i klapki. Grzybica paznokci potrafi jednak skutecznie odebrać radość z nadchodzących ciepłych dni, sprawiając, że zaczynasz zmagać się z utratą pewności siebie i wstydem. Być może wybierasz zakryte buty i rezygnujesz z wyjścia na basen czy plażę w obawie przed oceniającym wzrokiem innych. Jednak nie musi tak być! Choć leczenie grzybicy paznokci wymaga czasu, jest to schorzenie, które można pokonać.

Grzybica paznokci to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych dotykających ten przydatek skóry. Schorzenie to stanowi problem estetyczny, zdrowotny i społeczny, ponieważ szacuje się, że na tę chorobę cierpi aż 10% populacji. Dotyczy zazwyczaj paznokci stóp, choć atakuje także paznokcie dłoni, a obejmować może jeden, lub kilka paznokci. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy grzybicy paznokci, niezwłocznie udaj się na konsultację dermatologiczną – nieleczona choroba może prowadzić nie tylko do trwałego uszkodzenia płytki paznokcia, ale może być też oznaką innych, poważniejszych chorób. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak rozpoznać to schorzenie, jak z nim walczyć, oraz jaką profilaktykę grzybicy stosować, aby uniknąć zakażenia.

1. Przyczyny grzybicy paznokci – czy jesteś w grupie ryzyka?

Grzybica paznokci jest niestety często lekceważona – może Ci się wydawać, że nagła zmiana zabarwienia płytki paznokcia nie jest powodem do niepokoju. Kobiety często zamalowują zakażony paznokieć lakierem, aby ukryć problem. Nie należy jednak bagatelizować niepokojących objawów. Nasze paznokcie narażone są na działanie mikroskopijnych grzybów w wielu sytuacjach. Za zakażenie najczęściej odpowiedzialne są dermatofity, drożdżaki oraz grzyby pleśniowe. Często żyjemy w przeświadczeniu, że jeśli dbamy o higienę, nie zarazimy się grzybicą paznokci. Nic bardziej mylnego – choroba ta może dotknąć każdego, kto narażony jest na poniższe czynniki ryzyka:

 • Starszy wiek
 • Nadmierna potliwość lub suchość skóry
 • Zaburzenia ukrwienia kończyn
 • Choroby skórne, np. łuszczyca zwykła czy liszaj płaski
 • Wilgotność i wysoka temperatura w miejscu zamieszkania
 • Korzystanie z publicznych kąpielisk i saun
 • Noszenie obcisłego obuwia ze sztucznego tworzywa
 • Noszenie skarpet nieprzepuszczających powietrza,
 • Nieodpowiednie nawyki higieniczne
 • Przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków
 • Zaburzenia immunologiczne oraz choroby takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy
 • Oparzenia, urazy i mikrourazy
 • Istniejące grzybice innych obszarów ciała
 • Zbyt krótkie przycinanie paznokci
 • Nieumiejętnie wykonany manicure i pedicure (w tym żelowy, akrylowy, hybrydowy i klasyczny)
 • Płeć męska

Jak widać, lista czynników ryzyka jest bardzo długa. O ile niektórych możesz unikać, na inne nie masz wpływu. Z tego względu warto przyglądać się swoim paznokciom, aby dostrzec pierwsze objawy odpowiednio wcześnie i rozpocząć leczenie.

2. Objawy grzybicy paznokci, czyli jak rozpoznać chorobę

Jednym z pierwszych objawów choroby jest zmiana koloru płytki paznokcia na żółtawy, brązowawy, mleczno-biały, zielonkawy lub szary odcień. W kolejnym etapie schorzenia zauważysz, że zakażony paznokieć pogrubia się, staje się łamliwy i kruchy. Płytka paznokcia może ulec rogowaceniu, a nawet odwarstwieniu od łożyska. Zauważysz także podłużne lub poprzeczne bruzdy i wypukłości. Paznokieć ulega zniekształceniu i pofalowaniu, choć początkowe objawy mogą wydawać się błahe. Szczególnie kobiety używające kolorowych lakierów do paznokci mogą pomylić przebarwienia nimi wywołane z tymi wywołanymi chorobą. Jeśli cierpisz na grzybicę stóp, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie Cię także grzybica paznokci. Warto więc pamiętać o możliwości samozakażenia, także paznokci dłoni. W wielu przypadkach grzybicy towarzyszy nieprzyjemny zapach, a skóra wokół paznokci staje się zaczerwieniona, a nawet bolesna. Leczenie grzybicy przynosi najszybsze i najlepsze rezultaty na początkowym etapie choroby, więc gdy tylko zauważysz niepokojące zmiany w obrębie płytki paznokcia, udaj się na konsultację dermatologiczną. Warto o tym pamiętać również dlatego, że grzybica jest wysoce zaraźliwa – możesz zarazić nią domowników lub osoby postronne, jeśli nie zastosujesz wszelkich środków ostrożności.

3. Profilaktyka – jak ustrzec się przed grzybicą paznokci?

Choć niektóre czynniki predysponują do zakażenia się grzybicą paznokci, możemy wprowadzić pewne działania profilaktyczne i zapobiegawcze, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, a także nawrotu choroby. Są one również niezbędne w procesie leczenia. Oto lista działań, które warto wdrożyć:

 • Zachowaj suchość paznokci i stóp – wilgotne środowisko działa jak magnes na grzyby wywołujące chorobę, dlatego po każdej kąpieli i myciu rąk należy wycierać skórę i paznokcie do sucha.
 • Wybieraj obuwie i skarpety, które przepuszczają powietrze. Jeśli masz problem z nadpotliwością stóp, wilgoć działa na Twoją niekorzyść. Tu sprawdzą się antyperspiranty, kremy i pudry o dodatkowym działaniu przeciwgrzybiczym.
 • Dobry zwyczaj – nie pożyczaj (butów i skarpetek!). Ze względu na to, że grzybicą można zarazić się naprawdę łatwo, unikaj pożyczania obuwia i skarpetek. Wydaje się oczywiste? Zakładanie kapci oferowanych przez gospodarzy, do których przychodzisz z wizytą, wypożyczanie butów narciarskich, łyżew czy butów w kręgielni to sytuacje, które tylko wydają się niewinne, a których należy unikać. Pamiętaj o tym również wtedy, jeśli to Ty cierpisz na to schorzenie.
 • Noś obuwie ochronne, np. klapki w saunach, basenach, kąpieliskach czy pod prysznicem w miejscu publicznym.
 • Dezynfekuj osobiste narzędzia do manicure i pedicure, a decydując się na ozdobienie paznokci w salonie, wybieraj profesjonalne, sprawdzone miejsca. Zwróć uwagę, czy narzędzia tam używane są jednorazowe lub odpowiednio zdezynfekowane.
 • Paznokcie u stóp warto przycinać tak, aby nie były ani za krótkie, ani za długie. Obie sytuacje zwiększają bowiem ryzyko urazu i wniknięcia patogenów pod paznokieć.
 • Jeśli jesteś w grupie ryzyka (cierpisz np. na cukrzycę), monitoruj stan swoich paznokci i zachowaj szczególne środki ostrożności.

4. Rozpoznanie choroby, czyli jak zdiagnozować grzybicę paznokci?

Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy grzybicy paznokci, udaj się do specjalisty dermatologa. Domowe sposoby mogą działać wspomagająco, jednak nie wyleczą tej choroby. Jeśli grzybica paznokci daje typowe, charakterystyczne objawy, lekarz postawi diagnozę na podstawie obrazu klinicznego, często też zleci wykonanie badania mikologicznego. Odpowiednia diagnostyka grzybicy paznokci jest niezwykle istotna, ponieważ daje gwarancję wdrożenia skutecznego, celowanego leczenia. Grzybica paznokci może jednak dawać objawy podobne do liszaja płaskiego, łuszczycy, zmian troficznych oraz urazu mechanicznego. Z tego względu, gdy rozpoznanie choroby nie jest możliwe po samym obrazie klinicznym, lekarz wykona badania laboratoryjne. W zależności od rodzaju grzybicy materiał do testów może zostać pobrany z powierzchni paznokcia, z jego łożyska, lub z krawędzi położonej koło wolnego brzegu paznokcia. Gdy lekarz uzyska pełen obraz problemu, możliwe jest wprowadzenie leczenia ukierunkowanego na walkę z konkretnym rodzajem grzyba.

5. Leczenie grzybicy paznokci – która metoda jest najlepsza?

Leczenie grzybicy paznokci różni się w zależności od rodzaju grzyba i stopnia zaawansowania choroby – nie da się więc wskazać jednej, najlepszej metody.  Przy łagodnych postaciach schorzenia lekarz zaleci Ci:

 • Leczenie miejscowe obejmujące maść, lakier, krem lub żel zawierający amorolfinę, bifonazol lub cyklopiroks w połączeniu z 40% mocznikiem.

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby lekarz zaproponuje metodę skojarzoną:

 • Połączenie leków działających miejscowo z tymi doustnymi – są to najczęściej itrakonazol, flukonazol oraz terbinafina.
 • Stosowanie olejków eterycznych, na przykład olejku lawendowego.
 • Leczenie laserem pikosekundowym Discovery Pico Plus. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenie zaawansowanej grzybicy, ponieważ wiązka lasera niszczy grzyby, nie uszkadzając okolicznych tkanek.

Leczenie bardzo zaawansowanych postaci grzybicy może obejmować:

 • Chirurgiczne usunięcie części lub całości chorobowo zmienionego paznokcia. Dzięki takiemu zabiegowi organizm ma szansę na wytworzenie nowego, wolnego od grzybicy paznokcia.

Grzybica paznokci jest całkowicie uleczalna, jednak efekty nie są widoczne od razu. Z tego względu w procesie leczenia i odrastania nowej, zdrowej płytki, za zgodą lekarza możesz zdecydować się na rekonstrukcję paznokcia żelem UV zawierającym clotrimazol. Skuteczne, celowane leczenie, które zapewniamy w Klinice Zakrzewscy, połączone z rekonstrukcją paznokcia sprawi, że założysz sandały z uśmiechem na ustach i wkroczysz w letnią porę roku z pozytywną energią i pewnością siebie.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP