Wszystko, co musisz wiedzieć o demakijażu twarzy
02/02/2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o demakijażu twarzy

O tym, że poprawny demakijaż ma duży wpływ na stan cery, wie każda kobieta. Panie, które malują się na co dzień lub od święta, i którym zdarzyło się zaniedbać ten ważny wieczorny rytuał, znają uczucie wysuszonej, zmęczonej, a nawet opuchniętej skóry następnego dnia rano. Jeśli skóra nie jest codziennie prawidłowo oczyszczana, może stać się matowa, poszarzała, skłonna do wyprysków i zaskórników, a także zacząć szybciej się starzeć. Co warto więc wiedzieć o dokładnym demakijażu twarzy?

Demakijaż a stan cery

Zanieczyszczenia, na które jesteśmy narażeni przez cały dzień przebywając zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz, stopniowo osadzają się na powierzchni makijażu. Dodatkowo, choć nie zawsze to zauważamy, nasza cera również podlega naturalnym procesom: produkuje sebum, poci się i złuszcza. Tłuste kosmetyki, takie jak podkład, a także te suche, jak sypki puder, połączone z mikrokawałkami martwego naskórka, sebum, potem oraz zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz nie są dobrą kombinacją dla cery.

Matowa, sucha i starzej wyglądająca skóra

Jeśli wybieramy makijaż na co dzień, w nocy warto pozwolić skórze odpocząć i zregenerować się – to właśnie wtedy zachodzą w niej wszelkie procesy naprawcze. Jeśli nie zmyjemy kolorowych kosmetyków pod koniec dnia, nie tylko spowolnimy regenerację skóry, ale też zaprzepaścimy szanse na zadziałanie wieczornej pielęgnacji. W efekcie objawy starzenia się cery będą bardziej widoczne, a sam proces ulegnie przyspieszeniu. Skóra, która nocą nie może odpocząć, rano będzie matowa i poszarzała. Cienie do powiek, korektor i tusz do rzęs sprawią, że okolica oczu może ulec dużemu przesuszeniu, ponieważ ten obszar wytwarza bardzo mało naturalnego nawilżenia. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy pójdziemy spać z pomadką lub szminką na ustach, zwłaszcza tą o matowym wykończeniu.

Zatkane pory, wypryski i zaostrzenie chorób skóry

Niezależnie od tego, czy wybieramy kosmetyki niekomedogenne (kosmetyki, które nie zwiększają ryzyka zatykania porów), czy też nie, makijaż, który znajduje się na skórze w nocy, może prowadzić do zatykania porów, czego efektem są nie tylko zaskórniki, ale także wypryski. Brak wieczornego demakijażu jest szczególnie niekorzystny dla osób chorujących na trądzik pospolity i różowaty, atopowe zapalenie skóry i łuszczycę. Makijaż pozostawiony na noc może nasilać objawy tych chorób.

Podrażnienia i infekcje

Ochronna bariera skóry może zostać naruszona przez kolorowe kosmetyki, które znajdują się na niej zbyt długo. Prowadzi to do podrażnionej, uwrażliwionej i napiętej cery. Warto wiedzieć, że w skład naturalnego mikrobiomu skóry wchodzi szereg pożytecznych mikroorganizmów, które w odpowiedniej ilości przyczyniają się do zachowania jej zdrowia. Należą do nich bakterie (takie jak gronkowiec złocisty), wirusy, bakteriofagi i grzyby, w tym te z grupy Malassezia. Pozostawianie makijażu na twarzy zbyt długo sprawia, że naturalna równowaga może zostać zaburzona - niektóre z mikroorganizmów mogą zwiększyć swoją populację, żywiąc się nagromadzonym sebum i zanieczyszczeniami. Skład mikrobiomu może zostać zmieniony także przez bakterie gromadzące się w przeterminowanych, źle przechowywanych i nieprawidłowo użytkowanych produktach do makijażu. Zaburzenia równowagi mikroorganizmów mogą prowadzić nie tylko do podrażnień, ale nawet infekcji. Z tego względu warto pamiętać, aby używać kosmetyków zgodnie z ich datą przydatności i nigdy nie pożyczać tego typu produktów. Do rozwoju infekcji przyczynia się także zaniedbanie higieny przyborów do makijażu, takich jak pędzle, puszki czy popularne gąbeczki.

Skutki uboczne zaniedbania demakijażu mogą być także widoczne na skórze w okolicach oczu, ze względu na jej delikatność i niewielką grubość. Pozostawienie na noc maskary, eyelinera czy cieni, może doprowadzić do zaczerwienienia, opuchlizny, a nawet infekcji gałki ocznej. Wynika to z faktu, że w trakcie snu kolorowe kosmetyki mogą dostać się do oczu w efekcie łzawienia, pocierania o poduszkę lub mimowolnego pocierania dłońmi. Bakterie, które naturalnie bytują na rzęsach i powiekach, osadzają się na kolorowych kosmetykach przy każdym ich użyciu. Ciemne, wilgotne środowisko opakowania np. na maskarę sprzyja ich namnażaniu. Przedostanie się zainfekowanych bakteriami kosmetyków do gałki ocznej, o które bardzo łatwo podczas spania w makijażu, może wywołać zakażenia, w tym bakteryjne zapalenie spojówek. Czerwone, przekrwione i spuchnięte oczy nad ranem to widok, którego każdy wolałby uniknąć. Dodatkowo, zbyt obciążone rzęsy mogą łamać się i wypadać, jeśli w nocy są „utwardzone” tuszem, który wzmaga ryzyko ich uszkodzeń.

Prawidłowy demakijaż twarzy krok po kroku

Nawet codzienny demakijaż cery nie uchroni nas przed wcześniej opisywanymi problemami, jeśli będzie wykonywany nieprawidłowo, warto więc zapoznać się z zasadami odpowiedniego, wieczornego oczyszczania twarzy:

Oczyszczanie skóry powinno odbywać się krótko przed pójściem spać, aby mieć pewność, że czysta skóra nie zabrudzi się w międzyczasie. Jeśli zatem zmywasz makijaż po powrocie do domu (polecamy!) i masz jeszcze przed sobą kilka godzin do snu, tuż przed snem wykonaj rytuał oczyszczania twarzy ponownie i nałóż wieczorną pielęgnację tuż przed snem.

Przed przystąpieniem do demakijażu dokładnie umyj ręce.

Warto postawić na dwukrotne oczyszczanie. Do demakijażu, jak i oczyszczania twarzy bez make-upu, rekomendujemy dopasowany do potrzeb cery żel myjący, którym należy dokładnie umyć skórę twarzy, szyi i dekoltu dwukrotnie. Na zwilżoną cerę nakładamy produkt myjący, delikatnie go wmasowujemy uważając, aby zbyt silnie nie pocierać skóry, a następnie dokładnie spłukujemy twarz letnią wodą. W czasie pierwszego etapu rozpuścimy najbardziej oporne kosmetyki i wstępnie oczyścimy cerę. Umycie skóry po raz drugi pozwoli na dokładne oczyszczenie cery i przygotowanie jej do dalszych etapów pielęgnacji.

Warto podkreślić, że rekomendowane przez profesjonalistów żele do mycia twarzy nadają się też do demakijażu oczu. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na technikę oczyszczania skóry tej okolicy. Obszar ten należy umyć dokładnie, ale bardzo ostrożnie, aby nie rozciągać i nie podrażnić delikatnej i wrażliwej na otarcia skóry. Najlepiej jest spienić niewielką ilość żelu z odrobiną letniej wody i nałożyć tak powstałą pianę na okolicę oczu. Można chwilę poczekać, aby kosmetyk miał szansę zadziałać i wstępnie rozpuścił kolorowe kosmetyki, a następnie wykonać delikatny masaż okrężnymi ruchami.

W przypadku bardzo mocnego lub wodoodpornego makijażu przed umyciem skóry żelem można usunąć tego typu kosmetyki preparatem do tego dedykowanym.

Warto pamiętać, że codzienne oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważne także w przypadku osób, które nie stosują makijażu. Zanieczyszczenia takie jak kurz, nagromadzone sebum, pot i złuszczona skóra osadzają się także na niepomalowanej cerze. Gdy dodamy do tego krem z filtrem, który powinien być stosowany każdego dnia, okazuje się, że nawet skóra bez makijażu potrzebuje dokładnego wieczornego oczyszczania.

Przydatne porady

  1. Nie zapominaj o demakijażu szyi, uszu i dekoltu.
  2. Przed przystąpieniem do oczyszczania warto spiąć włosy, a na głowę założyć opaskę. Dzięki temu dokładnie umyjemy skórę przy linii włosów, a kosmetyki nie sprawią, że włosy będą się szybciej przetłuszczać.
  3. Dbając o czystość cery, nie należy zapominać o rzeczach, z którymi nasza twarz ma styczność, na przykład o poszewce na poduszkę, która zawsze powinna być świeża.
  4. Unikaj chusteczek do demakijażu – są mało efektywne, przez co prowadzą do nadmiernego pocierania i rozciągania skóry.
  5. Krem z filtrem, który powinno stosować się codziennie, także wymaga dokładnego zmycia ze skóry przed pójściem spać.
  6. Jeśli w trakcie demakijażu skóra zaczyna szczypać, piec lub staje się czerwona, i nie wynika to z nadmiernej wrażliwości skóry, może to oznaczać, że kosmetyki oczyszczające powodują jej podrażnienie i należy je zmienić.
  7. Po wieczornym umyciu cery wytrzyj ją delikatnie miękkim ręcznikiem przeznaczonym tylko do tego celu, delikatnie przykładając go do twarzy. Najbardziej higienicznym sposobem osuszenia cery jest użycie ręcznika papierowego.

Poprawny demakijaż skóry to jedna z podstaw jej pięknego wyglądu. Pozwala nie tylko na uniknięcie przykrych konsekwencji, takich jak przesuszenie cery i jej zbyt wczesne starzenie się, ale także na wsparcie jej pielęgnacji. Szczególną uwagę na ten wieczorny rytuał powinny zwrócić osoby, które malują się codziennie, a także te, których dotyczą choroby dermatologiczne zlokalizowane w obrębie skóry twarzy. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek w zakresie demakijażu cery, warto zasięgnąć porady profesjonalisty, który doradzi, jakie kosmetyki i techniki demakijażu będą w Twoim przypadku najbardziej efektywne i przyniosą najwięcej korzyści dla skóry.

TOP