Depilacja laserowa — jakich substancji unikać przed zabiegiem?
12/10/2022

Depilacja laserowa — jakich substancji unikać przed zabiegiem?

Laserowe usuwanie owłosienia to jedna z wygodniejszych i skuteczniejszych metod depilacji. Mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa zabiegu, do jego przeprowadzenia używa się światła o wysokiej energii. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wiele substancji zawartych w lekach, kosmetykach i ziołach ma właściwości fotouczulające. Oznacza to, że w kontakcie ze światłem mogą prowadzić do wystąpienia wyprysku fototoksycznego, który objawia się ostrą reakcją zapalną skóry. W konsekwencji na depilowanym obszarze może dojść do pojawienia się rumienia, obrzęku czy pęcherzy, którym towarzyszy pieczenie i ból. Niektóre substancje mogą zwiększać ryzyko powstania nieestetycznych przebarwień. Aby tego uniknąć, należy stosować się do zaleceń zabiegowych, które obejmują unikanie substancji fotouczulających. W dzisiejszym wpisie omawiamy, co dokładnie należy wyeliminować z diety lub pielęgnacji skóry oraz kiedy to zrobić, jeśli planujemy zabieg depilacji laserowej.

Czego unikać przed zabiegiem depilacji laserowej?

Zioła i herbaty ziołowe

Na miesiąc przed planowanym zabiegiem, a także w trakcie trwania cyklu zabiegów, należy zrezygnować z picia naparów ziołowych i herbat, a także z suplementów diety, które zawierają substancje fotouczulające. Co ważne, te same składniki mogą być obecne w wielu kosmetykach, warto więc upewnić się, że krem lub balsam, których używamy, nie zawiera ziół, które są potencjalnie niebezpieczna dla skóry poddawanej zabiegom laserowym. Do tych substancji należą:

 • dziurawiec,
 • arnika górska,
 • skrzyp polny,
 • nagietek,
 • bergamotka,
 • arcydzięgiel,
 • bratek,
 • rumianek,
 • stokrotka,
 • krwawnik,
 • melisa,
 • mięta,
 • waleriana,
 • lubczyk.

W razie wątpliwości dotyczących właściwości fotouczulających danego składnika suplementu diety czy kosmetyku, warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg. Należy również zwrócić uwagę na preparaty o niesprecyzowanym składzie, opisane na przykład jako zioła ajurwedyjskie”. Takie środki także należy odstawić na miesiąc przed planowanym zabiegiem.

Leki

Wiele składników aktywnych zawartych w lekach wykazuje właściwości fotouczulające, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo zabiegu depilacji laserowej. Osoby przyjmujące środki zalecone przez lekarza nie powinny samodzielnie, bez konsultacji, ich odstawiać. Do najpopularniejszych leków o działaniu światłouczulającym zalicza się:

 • Środki przeciwbólowe zawierające ibuprofen, ketoprofen, pyralginę, naproksen, metamizol oraz diklofenak. Jeśli lek został zastosowany przez Pacjenta jednorazowo (np. w celu uśmierzenia bólu głowy), zabieg depilacji laserowej może być wykonany już po dwóch dniach po zastosowaniu leku. Jeśli natomiast Pacjent przechodził dłuższą terapię z zastosowaniem powyższych leków (np. w celu złagodzenia stanu zapalnego), wówczas należy odczekać minimum 7 dni. Warto pamiętać, że wymienione wyżej substancje czynne mogą znaleźć się także w lekach przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych.
 • Antybiotyki, w tym azytromycyna, metronidazol, kotrimoksazol, doksycyklina oraz tetracyklina, to substancje, z których należy zrezygnować na 2 tygodnie przed sesją depilacji laserowej.
 • Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie można stosować także leków przeciwgrzybiczych zawierających ketokonazol i gryzeofulwinę, a także leków przeciwtrądzikowych mających w składzie retinoidy, doksycyklinę i minocyklinę. Terapię środkami z izotretynoiną należy zakończyć na pół roku przed planowanym zabiegiem.
 • Leki uspokajające i psychotropowe są przeciwwskazaniem do zabiegu, jeśli zawierają chloropromazynę, prometazynę, fenotiazynę, promazynę, chlordiazepoksyd i tiorydazynę.
 • Inne leki, na przykład niektóre leki nasercowe, środki moczopędne, przeciwwymiotne i przeciwbakteryjne, również mogą prowadzić do reakcji fototoksycznej.

Lista leków o właściwościach fotouczulających jest obszerna z tego względu przed rozpoczęciem depilacji laserowej należy poinformować osobę wykonującą zabieg o wszystkich przyjmowanych lekach (także tych bez recepty), suplementach diety, herbatkach czy naparach. Jeśli jesteśmy pod opieką specjalisty i przyjmujemy leki na stałe, warto poinformować swojego lekarza o planowanej depilacji i przedyskutować, czy możliwe jest chwilowe przerwanie leczenia, modyfikacja terapii lub zastosowanie zamiennika danego środka. Jest to konieczne, aby wykluczyć ryzyko wystąpienie reakcji fototoksycznej.  

Kosmetyki

Na dwa tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej należy zrezygnować z intensywnego złuszczania. Można wykonywać delikatne peelingi (np. drobnoziarniste), jednak w dniu zabiegu depilacji lepiej z nich zrezygnować, aby uniknąć jakiegokolwiek podrażnienia skóry. Na dwa tygodnie przed sesją depilacji należy unikać kosmetyków zawierających następujące składniki:

 • witamina A i jej pochodne w tym retinol i retinal,
 • witamina C,
 • kwas salicylowy,
 • olejki eteryczne takie jak olejek cedrowy, waniliowy, bergamotowy, lawendowy, sandałowy oraz olejki z cytrusów,
 • zioła (wymienione na początku artykułu),

Na 2 dni przed depilacją laserową nie zaleca się używania perfum zawierających piżmo oraz wymienione wcześniej olejki eteryczne.

Po zabiegu usuwania owłosienia skórę należy traktować delikatnie i nie stosować do jej pielęgnacji kosmetyków zawierających alkohol oraz mocne substancje zapachowe. Na 2 dni po laserowej depilacji pach nie zaleca się także używania antyperspirantów.

O bezpieczeństwo zabiegu laserowego usuwania owłosienia powinna zadbać zarówno osoba wykonująca depilację, jak i sam Pacjent. W związku z licznymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu, które obejmują stosowanie substancji światłouczulających, wybranie godnego zaufania miejsca oraz doświadczonego kosmetologa wykonującego zabieg, jest bardzo istotne. Specjalista, przed przystąpieniem do depilacji laserowej, powinien poinformować Pacjenta o wszystkich substancjach, które wykluczają wykonanie zabiegu, a także przeprowadzić szczegółowy wywiad w kierunku ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania. Wszystko po to, aby zabieg depilacji laserowej był nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Na naszym blogu podpowiadamy również, jak przygotować skórę do depilacji laserowej. 

TOP