Jak dbać o skórę przed i po zabiegu depilacji laserowej?
17/08/2022

Jak dbać o skórę przed i po zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to obecnie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Pozwala na pozbycie się problemu wrastających włosków, podrażnień, nadkażeń i konieczności regularnego golenia tradycyjnymi sposobami, które mogą być czasochłonne i bolesne. W Klinice Zakrzewscy w Katowicach do zabiegu depilacji wykorzystujemy zaawansowany technologicznie laser Soprano Titanium. Platforma pozwala na usunięcie owłosienia w praktycznie każdym kolorze (oprócz włosów siwych i białych), z dowolnego obszaru ciała, bez względu na karnację Pacjenta, a także niezależnie od pory roku, co daje jej dużą przewagę nad innymi laserami dostępnymi na rynku. Musimy jednak pamiętać, że depilacja laserowa, choć jest bezpieczna, wymaga odpowiedniego przygotowania do zabiegu, a także prawidłowego dbania o skórę po procedurze. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak to zrobić.

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej

Odpowiednie przygotowanie do profesjonalnego usunięcia owłosienia jest ważne w kontekście uniknięcia ewentualnych skutków ubocznych i zapewnienia pełnej skuteczności zabiegu. O czym musisz pamiętać?

  • Bezpośrednio przed każdą sesją depilacji, dokładnie ogól miejsca, które mają być poddane laseroterapii maszynką do golenia. Zadaniem lasera jest zniszczenie mieszka włosowego, nie łodygi włosa. Z tego względu, jeśli włos będzie wystawał ponad skórę, pochłonie światło lasera, które powinno trafić głębiej. Może to doprowadzić nie tylko do obniżenia skuteczności zabiegu, ale także do większego dyskomfortu zabiegu.
  • W dniu zabiegu nie nakładaj na obszar zabiegowy żadnych kosmetyków poza produktami do pielęgnacji. Obszar zabiegowy zawsze jest dokładnie oczyszczany przez kosmetologa, jednak zmycie perfum, usunięcie makijażu twarzy lub kosmetyków, które nadają kolor lub połysk skórze (balsamy wyrównujące koloryt lub zawierające drobinki) może niepotrzebnie uwrażliwić skórę przed zabiegiem i bywa czasochłonne.
  • Na 4 tygodnie przed laseroterapią, a także pomiędzy sesjami, zrezygnuj z tradycyjnych metod depilacji, takich jak wosk, depilator elektryczny, pęseta, krem do depilacji czy pasta cukrowa. Możesz używać zwykłej maszynki do golenia.
  • Na miesiąc przed zabiegiem, a także pomiędzy zabiegami, przestań pić zioła fotouczulające i nie stosuj kosmetyków, które je zawierają. Należą do nich rumianek, nagietek, pokrzywa, krwawnik, wrotycz, nawłoć, dziurawiec, łopian i skrzyp polny, bergamotka, arcydzięgiel, arnika górska i wiele innych. Substancje w nich zawarte silnie reagują ze światłem lasera, prowadząc do powstawania przebarwień na skórze, a także wyprysku fototoksycznego, który objawia się rumieniem, obrzękiem i pieczeniem.
  • Na dwa dni przed zabiegiem nie stosuj leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak aspiryna czy ibuprofen. Mają one właściwości światłouczulające lub rozrzedzające krew, co mogłoby prowadzić do powstania skutków ubocznych podczas laseroterapii. Jeśli jest taka konieczność, można zastosować paracetamol. Jeśli przyjmujesz antybiotyki, zabieg powinien odbyć się nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu terapii, natomiast w przypadku doustnych retinoidów okres ten wynosi pół roku. 
  • Pamiętaj, że w dniu laseroterapii skóra powinna być nawilżona i niepodrażniona, a także wolna od jakichkolwiek infekcji w miejscu poddawanym depilacji. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, na około tydzień przed zabiegiem intensywnie odżywiaj ją balsamami i kremami. Nie używaj nowych produktów, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę, ponieważ możesz wywołać reakcję alergiczną i podrażnienie. Jeśli masz infekcję bakteryjną, grzybiczą lub wirusową, zabieg jest możliwy dopiero po 2 tygodniach od jej całkowitego wyleczenia.
  • Zrezygnuj z opalania, zarówno na słońcu, jak i w solarium na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem. W trakcie opalania w skórze wytwarza się melanina, czyli ciemny barwnik, który może zostać wychwycony przez wiązkę lasera. W konsekwencji skuteczność laseroterapii obniży się, a skóra może ulec poparzeniu. Pamiętaj, że balsamy brązujące i samoopalacze także przyciemniają skórę, depilację można wykonać więc dopiero wtedy, gdy całkowicie się zmyją.

Wskazania po zabiegu depilacji laserowej

Po zabiegu depilacji skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i obrzęknięta. Są to naturalne objawy, które powinny ustąpić w ciągu kilku dni, jednak depilowany obszar wymaga w tym czasie odpowiedniej pielęgnacji:

  • Bezpośrednio po zabiegu nie zażywaj gorących kąpieli, natomiast przez kilka dni po laseroterapii unikaj basenu, sauny, jacuzzi oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Nadmierne ciepło może prowadzić do podrażnienia skóry, podobnie jak pot wydzielany podczas sportu.
  • Skórę poddaną zabiegowi myj łagodnymi środkami, bez mocnych substancji zapachowych oraz alkoholu i delikatnie ją osuszaj. Po każdym myciu stosuj preparaty nawilżająco-łagodzące, na przykład takie, które zawierają pantenol lub alantoinę. W przypadku depilacji pach przez 3-4 dni po zabiegu nie używaj antyperspirantów.
  • Przez minimum 2 tygodnie po laseroterapii unikaj opalania i przebywania na słońcu, a przed każdym wyjściem na zewnątrz na obszar poddawany depilacji aplikuj krem z filtrem z faktorem minimum SPF 50. Na skórze wystawionej na promieniowanie UV mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, a nawet poparzenia, ochrona przeciwsłoneczna jest więc koniecznością.

Jak przygotować skórę do zabiegu depilacji laserowej? Odpowiednie przygotowanie do trwałego usuwania owłosienia i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych pozwala na uzyskanie najwyższej skuteczności laseroterapii i zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych. Przed pierwszą sesją specjalista przeprowadzi z Tobą konsultację, podczas której zapyta Cię o wszystkie istotne kwestie, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo zabiegu. Poinformuje Cię także, jak przygotować skórę do depilacji oraz jak o nią dbać po zabiegu.

Poznaj również fakty i mity na temat depilacji laserowej. Na naszym blogu znajdziesz tylko rzetelne informacje na temat tej metody usuwania owłosienia. 


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP