Obalamy MITY na temat depilacji laserowej
02/03/2022 depilacja laserowa

Obalamy MITY na temat depilacji laserowej

Gładka, pozbawiona zbędnego owłosienia skóra to w naszej kulturze właściwie standard. Dodatkowo, dla wielu, jest często synonimem wygody i pewności siebie. Tradycyjne metody usuwania owłosienia, takie jak golenie jednorazową maszynką, depilatorem czy woskiem wymagają regularnego powtarzania, prowadzą do podrażnień, wrastających włosków, a nawet nadkażeń i blizn. Istnieje jednak sposób na rozwiązanie tych problemów – depilacja laserowa. W Klinice Zakrzewscy stosujemy laser Soprano Titanium, ponieważ jest to technologia najwyższej klasy o skuteczności potwierdzonej klinicznie. Laser wykorzystuje 3 długości fali światła – lasera aleksandrytowego, diodowego i neodymowo-yagowego – dzięki czemu dociera do cebulki włosa, trwale ją niszcząc.

Choć depilacja laserowa, obiektywnie rzecz ujmując, to najbezpieczniejsza, najskuteczniejsza i najszybsza metoda na usunięcie owłosienia, na jej temat powstało wiele mitów, które sprawiają, że niektórzy z nas rezygnują z decyzji o poddaniu się depilacji laserowej lub odwlekają ją w czasie. Niesłusznie! W dzisiejszym artykule dementujemy nieprawdziwe, ale najczęściej powtarzane mity na temat depilacji laserowej, ponieważ wierzymy, że posiadając rzetelną wiedzę w tym zakresie, łatwiej jest podjąć świadomą i rozsądną decyzję dotyczącą trwałego usunięcia owłosienia laserem.

Największe mity na temat depilacji laserowej

  1. Depilacja laserowa jest bolesna

Dyskomfort odczuwany podczas depilacji laserowej nie jest duży, jednak zależy od progu bólu Pacjenta, depilowanego obszaru i wielu innych czynników. Wiele osób twierdzi, że depilacja laserowa jest mniej bolesna niż na przykład depilacja woskiem, a odczucia podczas zabiegu porównuje do szczypania lub mrowienia. Niektórzy w ogóle nie odczuwają bólu podczas depilacji laserowej. System ICE PLUSTM, w który wyposażony jest laser Soprano Titanium, nieustannie schładza skórę podczas zabiegu, co przekłada się na zwiększenie komfortu Pacjenta w czasie depilacji. Dodatkowo nowoczesny tryb In-Motion™ sprawia, że czas zabiegu jest krótszy niż w przypadku innych laserów, co również jest istotne, ponieważ depilacja jednego obszaru zabiegowego trwa zaledwie kilka minut.  Badania wykazały, że dzięki zastosowanej w laserze Soprano Titanium technologii SHR™, która gwarantuje precyzję i selektywność działania wiązki lasera dzięki skupieniu jej tylko na mieszku włosowym bez uszkodzenia otaczających tkanek, depilacja laserem Soprano Titanium jest mniej bolesna niż w przypadku innych rozwiązań.

  1. Laser usunie tylko ciemne włoski u osób z jasną karnacją

Jest to przestarzałe przekonanie, które narodziło się, gdy depilacja laserowa pojawiła się na  rynku w latach 90-tych. Wtedy rzeczywiście lasery usuwały tylko ciemne włoski u osób z jasną karnacją. Jednak technologia ewoluowała i dziś depilacja laserowa jest bezpieczna i skuteczna dla wszystkich odcieni skóry, jeśli jest wykonywana prawidłowo. Laser Soprano Titanium wyposażony jest w laser Nd:YAG, przeznaczony do ciemniejszych odcieni skóry i laser aleksandrytowy, dedykowany jaśniejszym odcieniom skóry. Faktem jest, że depilacja laserowa daje najlepsze efekty u osób, które mają ciemne włosy i jasną skórę, nie oznacza to jednak, że usuwanie innego koloru owłosienia nie jest możliwe. Specjalista jest w stanie dobrać odpowiednie parametry lasera oraz częstotliwość i liczbę sesji tak, aby usunąć praktycznie wszystkie rodzaje włosków niezależnie od karnacji. Warto pamiętać, że siwych i białych włosów nie da się poddać depilacji, ponieważ brakuje im pigmentu, który jest identyfikowany przez laser, aby zniszczyć mieszki włosowe.

  1.  Aby usunąć niechciane owłosienie potrzeba kilkunastu zabiegów

Najczęściej wymagane jest 8 - 10 zabiegów depilacji laserowej wykonywanych w odstępach od 4 do 6 tygodni w przypadku zabiegów obejmujących skórę twarzy oraz w odstępach od 6 do 8 tygodni dla pozostałych obszarów ciała. Ze względu na wymaganą liczbę powtórzeń oraz konieczność zachowania odstępów między poszczególnymi zabiegami w serii cały proces może trwać kilka miesięcy. Skuteczność depilacji laserowej jest zależna między innymi od cyklu wzrostu włosa na danym obszarze ciała. Wynika to z faktu, że włos musi być w fazie wzrostu, aby można było go trwale usunąć. Na przykład zaledwie około 20% wszystkich włosów na łydkach znajduje się w fazie anagenu, więc podczas jednej sesji depilacji możemy pozbyć się ⅕ owłosienia na tym obszarze ciała. Uśredniając, podczas pojedynczego zabiegu usuwane jest od 10 do 30% włosków. Laser jest w stanie zniszczyć cebulki włosów znajdujących się w fazie przejściowej (katagen) i spoczynku (telogen), jednak mogą się one z czasem zregenerować. Jeśli Pacjent ma jakiekolwiek schorzenia hormonalne, na przykład zespół policystycznych jajników, liczba wymaganych zabiegów do uzyskania optymalnych rezultatów może być wyższa niż standardowo. Należy również pamiętać o tym, że seria zabiegów depilacji laserowej nie usuwa włosków na zawsze. Aby podtrzymać efekt gładkiej skóry, należy wykonywać zabieg przypominający raz w roku.

  1.  Depilacja laserowa nie jest bezpieczna

Bezpieczeństwo depilacji laserowej z użyciem urządzenia Soprano Titanium potwierdza pozytywna opinia wystawiona przez FDA (Agencja Żywności i Leków, ang. Food and Drug Administration, amerykańska instytucja rządowa), która jest gwarantem najwyższych standardów jakości w medycynie. Laser wyposażony jest także w technologię SHR™, która umożliwia precyzyjne wykonanie depilacji bez uszkodzenia okolicznych tkanek, co przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo zabiegu, ale także jego niską bolesność. Dzięki technologii chłodzenia ICE PLUSTM depilacja laserowa nie prowadzi do przegrzania tkanek, i ewentualnych poparzeń, a w konsekwencji powstawania blizn i przebarwień pozapalnych. Jednakże, decydując się na zabieg trwałego usuwania owłosienia, musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie gabinety medycyny estetycznej oferują te same standardy jakości. Przed podjęciem decyzji o depilacji laserowej powinno się więc sprawdzić, czy dane miejsce oferuje profesjonalny sprzęt i osoba wykonująca zabieg jest przeszkolona i posiada doświadczenie w wykonywaniu depilacji laserowej. Procedura przeprowadzona przez niewykwalifikowaną osobę może mieć zdecydowanie mniejszą skuteczność, a co najważniejsze, prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia, poparzenia i blizny.

  1. Pojedyncze sesje usuwania owłosienia są czasochłonne

Czas trwania zabiegu zależy przede wszystkim od wielkości obszaru ciała poddawanego zabiegowi, jednak pojedyncza procedura może być zaskakująco szybka, jeśli wybierzemy odpowiednią technologię. Decydując się na depilację wykonywaną laserem starszej generacji, trzeba się liczyć z dłuższym czasem trwania zabiegu, dochodzącym nawet do kilkudziesięciu minut dla jednego obszaru zabiegowego. Laser Soprano Titanium wyposażony jest w 2 głowice zabiegowe, które obejmują obszar skóry o powierzchni 2 cm2 (dla obszarów wymagających większej precyzji, jak np. twarz czy okolice bikini) i  aż 4 cm2. Pokrycie tak dużej powierzchni skóry przekłada się na skrócenie czasu trwania zabiegu, co podnosi komfort Pacjenta. Na przykład pojedyncza sesja depilacji łydek trwa zaledwie 5 minut, pleców 7 minut, a całego ciała jedynie 45 minut.

  1. Depilacji laserowej może poddać się każdy

Choć dla większości Pacjentów depilacja laserowa jest bezpieczna i skuteczna, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przyjmowanie niektórych ziół, suplementów diety i leków może sprawić, że depilacja laserowa będzie dla Ciebie niewskazana, przynajmniej na jakiś czas. Z tego względu pamiętaj, aby poinformować osobę wykonującą zabieg o przyjmowanych środkach leczniczych i chorobach. Depilacji laserowej nie mogą poddać się kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na cukrzycę, nowotwory w ostrej fazie (przebyte – po konsultacji lekarskiej), niektóre choroby autoimmunologiczne, a także osoby z rozrusznikiem serca i aktywną opryszczką.

  1. Zabieg depilacji laserowej nie wymaga żadnego przygotowania

Do depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować, aby uniknąć skutków ubocznych i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Na miesiąc przed zabiegiem powinno się odstawić zioła fotouczulające (dziurawiec, mięta, nagietek, skrzyp, melisa), natomiast na 2 dni przed zabiegiem nie wolno zażywać ibuprofenu, ketonalu i aspiryny (można stosować paracetamol). Depilacji laserowej nie powinno wykonywać się w czasie antybiotykoterapii – należy odczekać minimum 2 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki leku. W dniu zabiegu nie powinno się nakładać na skórę żadnych kosmetyków, w tym antyperspirantów. Jeśli skóra jest podrażniona lub sucha, należy intensywnie ją nawilżać już 2 tygodnie przed pierwszym zabiegiem. Decydując się na zabieg depilacji laserowej w Klinice Zakrzewscy Pacjenci uzyskują szczegółowe informacje o zaleceniach przed i pozabiegowych, aby zabieg był bezpieczny i skuteczny.

  1. Nieogolenie włosów przed zabiegiem pozwoli laserowi na ich trwalsze zniszczenie

Jest to mit, ponieważ zadaniem lasera jest nie zniszczenie włosa, lecz cebulki włosowej, z której włos wyrasta. Dokładne golenie maszynką okolicy zabiegowej jest jednym z najważniejszych zaleceń, do którego należy się bezwzględnie stosować. W przeciwnym razie wiązka lasera zostanie pochłonięta przez łodygę włosa, a nie mieszek włosowy, co nie tylko obniży skuteczność zabiegu, ale może także doprowadzić większego dyskomfortu w czasie zabiegu oraz poparzenia naskórka. Włosy w okolicy poddawanej zabiegowi należy golić przed każdą sesją depilacji, tylko za pomocą maszynek do golenia. Już na 4-6 tygodni przed zabiegiem, a także pomiędzy zabiegami, należy unikać depilacji woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi oraz kremami do depilacji.

  1. Przed i po zabiegu depilacji laserowej można się opalać

Laser i promieniowanie UV nie idą ze sobą w parze. Promieniowanie UV emitowane jest cały rok, niezależnie od pogody i z tego względu w trakcie laseroterapii, a także 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po jej zakończeniu, opalanie się i nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV są całkowicie zabronione. Choć depilację laserową można przeprowadzać latem, należy pamiętać o bezwzględnej ochronie skóry filtrem przeciwsłonecznym z minimum 50 SPF. Niestosowanie się do tego zalecenia może skutkować nieestetycznymi przebarwieniami i poparzeniami skóry. Opalanie się przed poddaniem się laserowemu usuwaniu owłosienia jest także niewskazane. Świeżo opalona skóra zawiera dużo melaniny, więc światło lasera zostanie pochłonięte przez skórę, nie mieszek włosowy. W konsekwencji zabieg może być nieskuteczny. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także opalenizna nabyta w solarium czy za pomocą samoopalaczy. Z tego względu najlepiej zrezygnować z jakiejkolwiek formy opalania na 2 tygodnie przed zabiegiem. Niektóre technologie depilacji laserowej wymagają, aby skóra nie miała żadnych śladów opalenizny. W przypadku zabiegu laserem Soprano Titanium przeciwwskazaniem jest jedynie świeża opalenizna.

  1. Depilacja laserowa jest droga

Powyższe stwierdzenie nie jest całkowitym mitem, jeśli spojrzymy na depilację laserową jako jednorazowy, sumaryczny wydatek. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że procedura obejmuje serię zabiegów, płatność może odbywać się w częściach. Wybierając z oferty pakiet zabiegów, cena za pojedynczy zabieg jest dla Pacjenta korzystniejsza. Warto również zauważyć, że depilacja laserowa jest niejako inwestycją. Dzięki niej oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale także cenny czas, który nierzadko codziennie lub kilka razy w tygodniu przeznaczamy na golenie. Oszacowano, że przeciętnie kobieta spędza 20 minut na golenie ciała trzy razy w tygodniu. To godzina w tygodniu, a 4 godziny w miesiącu. Biorąc pod uwagę czas poświęcony na depilację oraz porównując cenę depilacji laserowej do kwot, które przeznaczamy przez całe życie na maszynki jednorazowe, depilatory mechaniczne, depilację woskiem czy kremy do depilacji, a nierzadko również na niwelowanie skutków ubocznych klasycznego pozbywania się owłosienia, jak np. wrastających włosków, zapalenia mieszków włosowych czy podrażnień i alergii, z dużym prawdopodobieństwem może okazać się, że zabieg trwałego usuwania owłosienia w perspektywie czasu jest bardziej opłacalny.

Mity o depilacji laserowej - podsumowanie

Depilacja laserowa to zabieg, na który decyduje się coraz więcej osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety czasami trudno jest znaleźć rzetelne informacje dotyczące trwałego usuwania owłosienia, a wiele źródeł powiela nieprawdziwe przekonania i mity dotyczące depilacji laserowej, które zniechęcają nas do tej procedury. Nasz artykuł został opracowany przez lekarzy i kosmetologów Kliniki Zakrzewscy, więc możesz mieć pewność, że informacje w nim zawarte są wiarygodne. Jednak jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące zabiegu, nie wahaj się skonsultować ze specjalistami Kliniki Zakrzewscy, którzy chętnie posłużą swoją wiedzą i doświadczeniem, aby udzielić odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Sprawdź również, jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej. 


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP