Nadmierna potliwość
15/07/2018

Nadmierna potliwość

Nadpotliwość pojawia się wtedy, gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to konieczne do utrzymania prawidłowej temperatury. W normalnych warunkach organizm ludzki wydziela ok 0,5 litra potu dziennie.

 

Problem nadpotliwości dotyczy zwykle osób w wieku 25-64 lat i obejmuje od 0,5 do 1% dorosłej populacji. Nadpotliwość najczęściej dotyczy dłoni, stóp i dołów pachowych. Jak radzić sobie z nadpotliwością?

 

Nasza skóra zawiera blisko 4 miliony gruczołów potowych, z czego 3 miliony stanowią gruczoły ekrynowe biorące udział w termoregulacji, których to właśnie może dotyczyć problem nadpotliwości. Aktywność tych gruczołów pobudzana jest przez bodźce termiczne, emocjonalne lub „smakowe”.

 

3 rodzaje nadpotliwości

  • Pocenie pierwotne – emocjonalne dotyczące ok. 90 % pacjentów,
  • Pocenie wtórne – objawowe dotyczące ok 10 % przypadków
  • Nadmierne pocenie smakowe

Pocenie emocjonalne (pierwotne) stanowi problem większości pacjentów zgłaszających się do gabinetu dermatologicznego czy lekarza medycyny estetycznej. Ten typ nadpotliwości spotykany jest u pacjentów obu płci i występuje pod wpływem emocji – strachu, radości, etc. a nasila się w wyniku bodźców termicznych. Może mieć też charakter napadowy, co oznacza, że bez względu na temperaturę czy porę roku części ciała objęte nadmierną potliwością są stale wilgotne znacznie utrudniając wykonywanie zwykłych, codziennych czynności.

 

Pacjenci dotknięci problemem nadpotliwości często zaniedbują swoje życie osobiste, a nawet zawodowe, ograniczają kontakty z ludźmi, a po przełamaniu bariery wstydu często popadają w mechanizm „błędnego koła” – stres towarzyszący spotkaniom towarzyskim wzmaga wydzielanie potu, czego konsekwencją jest unikanie kontaktów społecznych. Sytuacja pacjenta negatywnie wpływa na jego psychikę i jakość życia, często prowadząc do lęków, natręctw ruchowych, a nawet depresji.

 

Nadpotliwość wtórna często jest objawem towarzyszącym innym chorobom, może być także wywołana przez czynniki klimatyczne.

 

Niewielki odsetek pacjentów stanowią osoby cierpiące z powodu nadmiernego pocenia wywołanego przez bodźce smakowe. Pojawia się ono na obszarze twarzy, najczęściej obejmując czoło, nos i okolicę ust. W wyniku spożycia gorących lub pikantnych potraw i napojów skóra danej okolicy poci się i ulega ogniskowemu zaczerwienieniu.

 

Jak leczyć nadpotliwość?

W leczeniu nadmiernej potliwości wykorzystywane są metody miejscowe (dezodoranty, antyperspiranty), ogólne (leki np. uspokajające, beta-blokery) i chirurgiczne.

Wymienione sposoby dają jednak krótkotrwały efekt, przynoszą jedynie złagodzenie dolegliwości lub obarczone są ryzykiem licznych powikłań. Zatem jak zwalczyć nadpotliwość skutecznie?

 

Nieinwazyjną metodą, która pozwala osiągnąć długotrwałe efekty oraz wpłynąć na istotną poprawę jakości życia jest leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej. Iniekcje toksyny botulinowej wywołują odwracalne porażenie zakończeń nerwów łączących się z gruczołami potowymi doprowadzając do zablokowania wydzielania potu.

Zabieg jest w pełni bezpieczny, efekty utrzymują się kilka miesięcy. Przed zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad medyczny w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań do jego wykonania.


Umów wizytę


*Pola obowiązkowe
Wyślij wiadomość
TOP