Toksyna botulinowa bez tajemnic – fakty i mity
15/12/2021

Toksyna botulinowa bez tajemnic – fakty i mity

Toksyna botulinowa, znana również jako jad kiełbasiany, a potocznie jako botoks, to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. W medycynie od lat wykorzystuje się jej odmianę typu A i B. Najczęściej słyszymy o toksynie botulinowej produkowanej pod nazwami handlowymi takimi jak Botox, Dysport, Azzalure, Bocouture czy MyoBloc. Niebawem na rynku pojawi się nowośćAlluzience, czyli toksyna botulinowa w płynie, której w przeciwieństwie do innych preparatów, nie trzeba rozpuszczać przed podaniem.

Choć toksyna botulinowa znana jest w medycynie estetycznej od dawna i cieszy się nieustającą popularnością, na jej temat nadal możemy usłyszeć wiele mitów. Czy toksyna botulinowa jest niebezpieczna? Czy powoduje paraliż? Jak często można ją stosować? W dzisiejszym artykule obalamy najczęściej powtarzane mity i potwierdzamy fakty dotyczące użycia botuliny w medycynie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i w pełni świadomie podjąć decyzję, czy wykonać zabieg z jej zastosowaniem, zapraszamy do lektury.

Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie

Jest to fakt. Toksyna botulinowa z powodzeniem stosowana jest w leczeniu migreny, tików nerwowych, przykurczów, bruksizmu, epilepsji, zeza, oczopląsu, nerwobólów, zaburzeń układu pokarmowego, jąkania, nadpotliwości i wielu innych. W medycynie estetycznej swoje zastosowanie znalazła już w latach 80. ubiegłego wieku, gdy odkryto, że podczas leczenia innych chorób, np. migreny, wygładza zmarszczki na twarzy. Od tamtej pory toksyna botulinowa na stałe zagościła w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie oprócz jej właściwości anti-aging, wykorzystuje się jej właściwości terapeutyczne, lecząc np. nadpotliwość, bruksizm, uśmiech dziąsłowy, opadające kąciki ust oraz powiek i migrenę. W związku z tym, że toksyna botulinowa jest lekiem, zabiegi z jej wykorzystaniem może przeprowadzać tylko lekarz.

Stosując botoks, nie da się uniknąć przerysowanego efektu maski i utracenia mimiki

To mit, jednak nie wziął się on znikąd. Rzeczywiście, nieodpowiedzialne używanie toksyny botulinowej przez nieprzeszkolonych zabiegowców może doprowadzić do zaniku mimiki Pacjenta i karykaturalnego efektu. Zatem podanie zbyt dużej ilości toksyny w nieodpowienie punkty złą techniką może skutkować zablokowaniem mimiki twarzy i powstaniem asymetrii.   Natomiast botulina w rękach doświadczonego lekarza, który dysponuje wiedzą na temat anatomii twarzy, stosuje odpowiednią technikę iniekcji i posiada dostęp do bezpiecznych oraz przebadanych produktów z toksyną botulinową, jest całkowicie bezpieczna, a efekty, które można dzięki niej uzyskać, mogą być bardzo naturalne. Prawdą jest również to, że ilość podanej toksyny wpływa nie tylko na stopień dezaktywacji mięśni i osłabienia mimiki, ale też na trwałość efektów. Łagodne zablokowanie mięśni wymaga podania mniejszej ilości substancji, której działanie będzie bardziej krótkotrwałe.      

Toksyna botulinowa jest trucizną

Z technicznego punktu widzenia jest to fakt. Botulina, jak każdy inny lek, użyta w zbyt dużej dawce, może zaszkodzić. Jednak w rękach specjalisty, toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną, o ile wytworzona została przez renomowaną markę, np. Botox. Nie musisz się więc obawiać negatywnych skutków działania botuliny, lecz pamiętaj o wybraniu zaufanego gabinetu medycznego i doświadczonego lekarza.

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która powoduje przejściowe zahamowanie przewodnictwa nerwowego

To fakt. Działanie toksyny botulinowej opiera się na odwracalnym i czasowym zahamowaniu produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie impulsów nerwowych prowadzących do napinania mięśni. W rezultacie mięśnie rozluźniają się i przestają kurczyć, podobnie jak skóra nad nimi. Medycyna estetyczna wykorzystuje tę właściwość toksyny botulinowej w terapiach anti-aging. Gdy mięśnie przestają się kurczyć, a skóra nad tymi mięśniami załamywać, nie dochodzi do powstawania nowych zmarszczek mimicznych i pogłębiania już istniejących. W efekcie skóra ulega wygładzeniu, a zmarszczki i bruzdy są mniej widoczne. Botulina działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta. Inne funkcje nerwowe leczonego obszaru, takie jak np. wrażliwość skóry na dotyk czy odczuwanie temperatury, nie ulegają zmianie.

Gdy raz zdecydujesz się na użycie toksyny botulinowej, musisz stosować ją do końca życia

Jest to mit. Toksynę botulinową można, lecz nie trzeba stosować długotrwale, nawet do końca życia. Jeśli botulina używana jest jako lek, Pacjenci najczęściej używają jej regularnie. W zabiegach odmładzających może być podobnie i nie ma w tym nic złego, o ile botuliny nie stosuje się zbyt często, a zgodnie z wytycznymi doświadczonego lekarza. Toksyna botulinowa nie ma właściwości uzależniających i nie zmienia rysów twarzy. Działanie botoksu ustępuje po około 4 - 6 miesiącach, warto jednak zaznaczyć, że toksyna botulinowa stosowana regularnie jako preparat do terapii anti-aging działa również prewencyjnie i profilaktycznie – skóra w newralgicznych miejscach nie załamuje się, co zmniejsza tym samym ryzyko powstawania i pogłębiania się zmarszczek.

Przeciwstarzeniowe działanie botoksu opiera się na wygładzeniu zmarszczek mimicznych

To prawda i warto w tym miejscu zauważyć, że toksyna botulinowa wygładza zmarszczki poprzez rozluźnienie mięśni, które znajdują się pod skórą, a nie poprzez ich wypełnienie. Z tych względów botoks stosuje się w redukcji zmarszczek mimicznych na całej twarzy, w tym m. in. zmarszczek poprzecznych czoła, lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek palacza czy linii marionetki. Warto jednak pamiętać, że oprócz zmniejszania widoczności zmarszczek dzięki zastosowaniu botoksu w medycynie estetycznej możemy osiągnąć następujące rezultaty:

  •  uniesienie kącików ust, dzięki czemu twarz wydaje się bardziej pogodna.
  • uniesienie brwi i optyczne “otwarcie” oka, dzięki czemu uzyskujemy efekt wypoczętej twarzy.
  • redukcję widoczności mięśni żwaczy, dzięki czemu uzyskujemy efekt wyszczuplenia dolnej części twarzy.
  • redukcję uśmiechu dziąsłowego.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bolesny, a na efekty długo się czeka

Oba stwierdzenia to mity. Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu pod skórę, co może sprawiać dyskomfort, lecz nie jest bolesne. Pacjenci z niskim progiem bólu mogą zdecydować się na maść znieczulającą. Procedura jest krótka, zazwyczaj czas jej trwania nie przekracza 30 minut. Jeśli chodzi o efekty zabiegu, są one widoczne po 3-5 dniach od iniekcji, a na ostateczne rezultaty czeka się około 10-14 dni.

Nie zaleca się stosowania botoksu jako preparatu anti-aging w zbyt młodym i bardzo zaawansowanym wieku

Jest to prawda – botoksu nie stosuje się profilaktycznie u bardzo młodych osób w celu zapobiegania jeszcze nieistniejącym zmarszczkom mimicznym, które zazwyczaj są widoczne dopiero po 25 roku życia. Toksyna botulinowa nie przyniesie także zadowalających efektów u osób z bardzo głębokimi i bardzo widocznymi, utrwalonymi już zmarszczkami mimicznymi. Zaleca się wtedy użycie wypełniaczy tkankowych lub innych rozwiązań. Choć stosowanie botuliny jest bezpieczne w każdym wieku, doświadczony lekarz może ocenić, że botoks nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem w Twoim przypadku i dobierze taką terapię anti-aging, która będzie w pełni odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. 

Na botoks najczęściej decydują się kobiety w starszym wieku

Jest to mit. Obecnie zabiegi anti-aging z użyciem toksyny botulinowej cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Nawet młodzi Pacjenci mogą chcieć zredukować zmarszczki wynikające z dynamicznej mimiki twarzy. Każdy z nas okazuje emocje inaczej i nawet stosunkowo młoda osoba może mieć bardzo widoczną lwią zmarszczkę czy zmarszczkę poprzeczną czoła, której widoczność chciałaby zmniejszyć, 

Rekonwalescencja po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest uciążliwa

To mit, ponieważ po zabiegu z użyciem botoksu Pacjent nie wymaga rekonwalescencji i od razu może wrócić do codziennych aktywności. Istnieją jednak pewne zasady, do których należy się stosować, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych i zmaksymalizować działanie botuliny. Przez kilka godzin po zabiegu nie należy masować obszarów zabiegowych, pozostać w pozycji siedzącej lub stojącej, nie podnosić ciężkich przedmiotów oraz nadmiernie się schylać. Przez kilka dni po procedurze warto unikać intensywnych treningów i spożywania alkoholu, a przez 2 tygodnie po wstrzyknięciu botoksu należy zrezygnować z sauny i solarium. Wszystkie te ograniczenia mają na celu uniknięcie sytuacji, w której toksyna, siłą grawitacji lub poprzez nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne, mogłaby migrować z miejsca podania w inne obszary wywołując niepożądane efekty.  

Toksyna botulinowa nie może być stosowana u każdego

To fakt. Ze względu na to, że botulina hamuje przewodnictwo impulsów nerwowych w mięśniach, a także dlatego, że podaje się ją metodą iniekcji, podczas której dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Zabiegów z wykorzystaniem botoksu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u osób chorych na niektóre schorzenia neurologiczne, np. zespół Lamberta-Eatona, u przyjmujących antybiotyki aminoglikozydowe, a także gdy u Pacjenta występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub miejscowa infekcja skóry. Jak widać, przeciwwskazań do użycia botoksu jest niewiele, co jeszcze bardziej potwierdza fakt, że jest on bezpieczną substancją.

Toksyna botulinowa jest substancją niezwykle wszechstronną i docenianą w medycynie od dawna ze względu na swoje właściwości lecznicze i przeciwzmarszczkowe. Niestety mity krążące na jej temat sprawiają, że wiele osób boi się poddać zabiegowi z użyciem botuliny. Jak przedstawiono w powyższym artykule – niesłusznie! Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące działania botoksu oraz tego, czy jest to preparat odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z lekarzami Kliniki Zakrzewscy w Katowicach. W czasie indywidualnej konsultacji odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaproponujemy terapię uwzględniającą Twoje oczekiwania i potrzeby.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP