Wsparcie specjalistów

Skuteczne leczenie blizn często wykracza poza zakres dermatologii i medycyny estetycznej. Nieestetyczny wygląd blizny to nie jedyna motywacja, która towarzyszy Pacjentom często blizna ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, zwłaszcza gdy jest duża i umiejscowiona na odsłoniętym obszarze ciała, na przykład na twarzy. Wielu rodzajom blizn towarzyszą także objawy takie jak świąd, pieczenie i ściągnięcie, które także należy leczyć. Co więcej, blizny mogą ograniczać ruchomość, natomiast zrosty, czyli blizny powstałe pomiędzy głębszymi tkankami, na przykład po cesarskim cięciu, mogą nieść za sobą wiele poważnych komplikacji. Z tych względów niektóre blizny będą wymagały leczenia dermatologicznego, fizjoterapeutycznego, a niekiedy także psychologicznego i/lub psychiatrycznego.

Dermatolog

Choć mogłoby się wydawać, że zadaniem dermatologa jest tylko poprawa wyglądu blizny, tymczasem dermatolog może pomóc w zredukowaniu uciążliwych objawów, takich jak ból, świąd, pieczenie i uczucie ściągnięcia, które mogą towarzyszyć bliznom przerostowym i keloidom. Dermatolog jest także w stanie wspomóc leczenie przykurczy i czuwać nad procesem gojenia się skóry, na przykład w trakcie trądziku pospolitego lub po operacji chirurgicznej po to, aby powstała blizna była jak najmniej widoczna i dawała jak najmniejsze odczucie dyskomfortu. To także dermatolog jest w stanie pomóc Pacjentowi, jeśli rana goi się niepoprawnie, na przykład wskutek zakażenia. Dermatolog to często pierwszy lekarz, do którego zgłaszają się Pacjenci, chcący podjąć się leczenia blizn, dlatego często jest on osobą, która planuje proces terapeutyczny i monitoruje postępy leczenia. Nie każdy dermatolog jednak specjalizuje się w leczeniu blizn, nie każdy też ma kwalifikacje i dostęp do narzędzi, które są wykorzystywane w nowoczesnych planach terapeutycznych, np. laserów, iniekcji czy peelingów chemicznych.

W Klinice Zakrzewscy leczeniem blizn zajmuje się dr n. med. Marcin Zakrzewski dermatolog, który specjalizuje się m. in. w terapii i profilaktyce blizn, także tych wyjątkowo trudnych. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze, sprawdzone technologie, aby zapewnić Pacjentom najwyższe standardy leczenia. Nieustannie poszerza swoją wiedzę w zakresie terapii blizn, zarówno pod kątem teoretycznym, zapoznając się z aktualnymi doniesieniami naukowymi, jak i pod kątem praktycznym, biorąc udział w dedykowanych szkoleniach. Wyznaje zasadę swobodnej i empatycznej komunikacji z Pacjentem opartej na szczerości i szacunku

Fizjoterapeuta

Wsparcie fizjoterapeuty jest wskazane szczególnie w przypadku blizn pooperacyjnych i pooparzeniowych. W zależności od wskazań specjalista może wprowadzić do leczenia:

  • Drenaż limfatyczny, stosowany szczególnie u kobiet po cesarskim cięciu, ma na celu poprawę krążenia, redukcję opuchlizny oraz odpływ limfy, a za ca tym idzie, przyspieszenie procesu gojenia się. Tkanki lepiej zaopatrzone w krew, składniki odżywcze i tlen regenerują się szybciej i sprawniej.
  • Terapia ułożeniowa i szynowanie stosowane są w celu zapobiegania przykurczom, szczególnie u Pacjentów z poparzeniami.
  • Techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz masaż głęboki mają na celu zapobieganie zrostom, czyli bliznom formującym się pomiędzy głębszymi tkankami po operacjach chirurgicznych.
  • Plastrowanie dynamiczne, czyli naklejanie wokół blizny elastycznych taśm, poprawia jej wygląd i ruchomość. Jest także częścią profilaktyki bliznowców i blizn przerostowych.
  • Masaż limfatyczny ma na celu łagodzenie obrzęku oraz bólu. Pomaga także w zmniejszeniu sztywności blizny i jej nawilżeniu, aby nie pękała i nie swędziała.
  • Presoterapia obejmuje zastosowanie specjalnej odzieży uciskowej, dzięki której produkcja kolagenu w bliźnie zostaje ograniczona. Przyczynia się do zmniejszenia obrzęku oraz świądu i zmniejsza ryzyko powstawania keloidów i blizn przerostowych.

Psycholog/psychiatra/psychoterapeuta

Blizny mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie psychiczne, powodując stres, wstyd, utratę pewności siebie i poczucia wartości, zwłaszcza gdy znajdują się w widocznym miejscu, takim jak twarz, szyja lub dłonie. Mogą być także źródłem bólu, nie tylko fizycznego, i przypominać o traumatycznym wydarzeniu, wskutek którego powstały, niezależnie od tego, czy jest to operacja, choroba, wypadek, czy samookaleczenie. Blizny mogą prowadzić do wykluczenia społecznego, trudności w kontaktach z ludźmi, a nawet depresji. Nie należy ignorować wpływu, jaki blizny mają na nasze samopoczucie. Z tego względu pomoc specjalisty jest polecana osobom, które doświadczają wcześniej opisanych objawów.

TOP