Trądzik osób dorosłych

Kiedy wydaje nam się, że to już najwyższa pora na kosmetyki ze składnikami o działaniu przeciwzmarszczkowym nagłe pojawienie się objawów takich jak uporczywe zaskórniki czy krosty, zwłaszcza w okolicy linii żuchwy, kojarzonych z okresem dojrzewania może być niemałym zaskoczeniem…

Osoba dorosła i … trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, która dotyka niemalże 50% kobiet w wieku po 20 roku życia i ponad 25 % kobiet po trzydziestce*. Wraz z upływem czasu objawy powoli ustępują, by całkowicie zaniknąć po 50-tym roku życia w okresie menopauzy. Trądzik osób dorosłych można skutecznie leczyć. Zespół Kliniki Leczenia Trądziku dysponuje rozwiązaniami, które łącząc specjalistyczną terapię dermatologiczną i odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne, pozwalają opracować efektywny plan leczenia.

W jaki sposób leczymy trądzik u dorosłych?

Konsultacja lekarska u specjalisty dermatologa. Wczesne rozpoczęcie terapii pod okiem doświadczonego specjalisty dermatologa to szansa na pełne wyleczenie i uniknięcie dodatkowych powikłań w postaci blizn czy przebarwień pozapalnych.

Na czym polega leczenie?

Klinika Leczenia Trądziku to miejsce, w którym leczymy trądzik osób dorosłych w sposób kompleksowy. W zależności od stadium choroby opracowujemy skuteczne plany leczenia oparte o indywidualnie skomponowane Serum P UNIVERSKIN ze składnikami aktywnymi o dobrze udokumentowanym działaniu leczniczym*, terapię laserową oraz peelingi medyczne. W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu możemy zastosować leczenie dermatologiczne zewnętrzne Serum P UNIVERSKIN oraz odpowiednio dobrane profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne. Przy trądziku w stadium umiarkowanym możecie spodziewać się połączenia terapii lekami zewnętrznymi (UNIVERSKIN), terapii laserem pikosekundowym DISCOVERY PICO PLUS oraz dedykowanego planu zabiegów pielęgnacyjnych. Trądzik osób dorosłych w stadium zaawansowanym możemy leczyć podejmując bezpieczną i skuteczną terapię isotretynoiną doustną, która sprawnie reguluje pracę gruczołów łojowych efektywnie przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Istotna będzie historia przyjmowanych leków (zwłaszcza w przypadku specjalistycznego leczenia (kardiologicznego, endokrynologicznego, ginekologicznego, etc.) oraz informacje na temat stosowanych kosmetyków do twarzy, ciała i włosów oraz ich wpływu na stan skóry. Zespół Kliniki Leczenia Trądziku pomoże zmienić niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne, dobierając odpowiednie kosmetyki do mycia i pielęgnacji. Możecie także spodziewać się pytań o prowadzony tryb życia, w tym ilość ruchu i dietę. Nie musicie wykonywać na własną rękę żadnych dodatkowych badań, nasz specjalista dermatolog zleci je w trakcie wizyty jeśli okażą się konieczne. Podejmujące leczenie kobiety powinny być przygotowane na pytania dotyczące związku między objawami trądziku a cyklem miesiączkowym oraz antykoncepcję hormonalną.

Jak przebiega pierwsza konsultacja lekarska?

Kluczową kwestią jest zrozumienie przyczyn oraz mechanizmu powstawania trądziku dorosłych. Z naszego doświadczenia wynika, iż zaangażowani pacjenci, którzy rozumieją przyczyny oraz przebieg choroby, efektywnie poddają się leczeniu, zwiększając w ten sposób skuteczność walki o piękną i zdrową skórę. Nasz specjalista dermatolog wyjaśni także, które z objawów związanych z leczeniem trądziku osób dorosłych są przejściowe i wymagają od Pacjenta cierpliwości. Pierwsza konsultacja lekarska pozwala nam poznać historię choroby i ułożyć dedykowany plan leczenia, uwzględniający także zabiegi uzupełniające, stanowiące integralną część efektywnej kuracji i domową pielęgnację. Zespół Kliniki Leczenia Trądziku będzie Was profesjonalnie i kompleksowo wspierał w procesie leczenia. Już w trakcie pierwszej konsultacji przygotujemy dla Was kompletny plan terapeutyczny składający się z leczenia dermatologicznego i zabiegów gabinetowych. Specjalistyczna pielęgnacja ma na celu niwelowanie objawów, które mogą towarzyszyć terapii dermatologicznej, łagodzenie nadmiernej wrażliwości skóry, normalizowanie rogowacenia naskórka i ograniczenie nadmiernego wydzielania sebum. Zabiegi z zakresu medycyny anti-aging kondycjonują skórę, wpływają na poprawę jej ogólnej jakości i struktury.

Kolejne wizyty

Leczenie trądziku osób dorosłych jest procesem, w jego trakcie odbędziecie szereg wizyt w gabinecie lekarskim, pozwalających monitorować postępy terapii i w razie potrzeby odpowiednio ją modyfikować, tak, aby osiągnąć optymalne rezultaty w możliwie krótkim czasie. Doświadczony specjalista dermatolog może wyciągnąć odpowiednie wnioski z Waszych obserwacji i reakcji skóry na założony proces leczenia. Dlatego w walce o zdrową i piękną skórę tak istotne jest zachowanie zalecanego odstępu pomiędzy poszczególnymi wizytami. Pozwala to obiektywnie ocenić efekty leczenia, które zależą od wielu cech indywidualnych, w tym reakcji organizmu na stan zapalny czy wrażliwości gruczołów łojowych na hormony androgenowe, która jest uwarunkowana genetycznie. Tylko regularne konsultacje dermatologiczne pozwalają odpowiednio modyfikować zastosowane leczenie i kontrolować jego postępy. 

Wizyty dermatologiczne ustalane są regularnie nawet po ustąpieniu objawów, w ich trakcie opracujemy plan zabiegów pielęgnacyjnych i dobierzemy pielęgnację domową, która pomoże utrzymać skórę w znakomitej kondycji i zapobiegnie nawrotom choroby. Po ustąpieniu objawów zespół Kliniki Leczenia Trądziku zaplanuje i wdroży terapię podtrzymującą, która odgrywa znaczącą rolę w zniwelowaniu ryzyka nawrotu dolegliwości. W przypadku skór skłonnych do powstawania zmian trądzikowych zalecamy także prewencyjne korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych, głównie peelingów chemicznych o indywidualnie dobieranej intensywności działania.

Terapia blizn potrądzikowych

Odpowiednio dobrana w Klinice Leczenia Trądziku terapia dermatologiczna ma na celu redukcję ryzyka powstania blizn potrądzikowych i natychmiastową reakcję w przypadku ich wystąpienia. Proces modelowania blizny trwa około 12 miesięcy, w tym czasie organizm mobilizuje wewnętrzne mechanizmy naprawcze do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny, budując w ten sposób nową tkankę, która ma zabliźnić uszkodzenie. Poddanie się specjalistycznym zabiegom w gabinecie lekarskim i kosmetologicznym wpływa na poprawę jakości skóry powstałej w tym procesie. Jednymi z pierwszych zabiegów, które możemy zastosować jeszcze w trakcie walki ze zmianami zapalnymi są peelingi chemiczne. Usuwając powierzchniową warstwę naskórka wpływają one na spłycenie blizn, a dzięki odpowiednio dobranym substancjom czynnym pobudzają także proces powstawania nowych włókien kolagenowych.

Peelingi szczególnie polecane przez nas w terapii blizn potrądzikowych:

  • ENERPEEL TCA
  • ENERPEEL TCA STRONG
  • JESSNERA

o których więcej przeczytacie tu

Znakomite efekty redukcji blizn przynosi także laseroterapia. Klinika Leczenia Trądziku dysponuje najbardziej zaawansowanymi laserami: pikosekundowym DISCOVERY PICO PLUS oraz CO2 ALMA PIXEL, które pobudzając procesy naprawcze intensywnie stymulują skórę do wewnętrznej regeneracji i przebudowy. Stosujemy także terapię łączącą działanie lasera frakcyjnego z odżywczym i rewitalizującym działaniem osocza bogatopłytkowego ARTHREX ACP, które dzięki wysokiej zawartości substancji aktywnej intensyfikuje proces regeneracji skóry. Kolejnym ze sposobów wpływających na poprawę gęstości i struktury skóry są zabiegi mezoterapii kwasem hialuronowym, które dodatkowo nawilżają i rewitalizują skórę od wewnątrz. Szybkie rezultaty przynosi wypełnianie blizn usieciowanym kwasem hialuronowym, jest to jednak rozwiązanie czasowe, dopełniające działanie pozostałych metod. Po ok. 12 miesiącach kwas hialuronowy degraduje się , a zabieg należy powtórzyć.

Terapia przebarwień pozapalnych

Zwiększająca się wraz z wiekiem aktywność melanocytów, sprawia, iż trądzik u dorosłych często pozostawia po sobie pamiątkę w postaci przebarwień pozapalnych. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy skrupulatnie przestrzegać planu leczenia i stosować odpowiednio dobrane kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. Przebarwienia redukujemy za pomocą peelingów np. PQAGE EVOLUTION, terapii depigmentacyjnej DERMAMELAN oraz zabiegów laserem pikosekundowym DISCOVERY PICO PLUS, który precyzyjnie rozbija brązowy barwnik (melaninę), wyrównując koloryt skóry.

* PERKINS AC, Maglione J. Hildebrand GG, Miyamoto K, Kimball AB: Acne Vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt) ; 2012; 21-223-230

TOP