Przyczyny i rodzaje łysienia oraz metody ich leczenia.
30/09/2020 łysienie

Przyczyny i rodzaje łysienia oraz metody ich leczenia.

Zauważasz, że podczas czesania na szczotce zostaje więcej włosów niż zwykle? Jest ich więcej w odpływie po umyciu głowy i na poduszce, gdy wstajesz? Czy gdy przeczeszesz włosy dłonią, zostanie w niej kilka lub kilkanaście włosów? Jeśli Twoja odpowiedź na choć jedno pytanie brzmiała „tak”, możesz mieć problem z nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem. Te przypadłości mogą dotknąć dosłownie każdego bez względu na płeć i wiek, dlatego obserwowanie znaków, które wysyłają nam nasze ciała, jest tak istotne.

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie normalnym – przeciętnie tracimy od 50 do 100 włosów dziennie. Jeśli jednak ta liczba zwiększa się, a na głowie pojawiają się przerzedzenia, przedziałek staje się coraz bardziej widoczny, obwód kucyka jest coraz mniejszy lub gdy zaczynasz zauważać zakola, warto bliżej przyjrzeć się przyczynom wypadania włosów i udać się do lekarza dermatologa. Nie jest to problem natury wyłącznie kosmetycznej – ludzkie włosy działają jak wskaźnik, który może zasygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego, gdy zauważysz pierwsze objawy łysienia, nie lekceważ problemu! To może być ostrzeżenie, które próbuje wysłać Ci Twoje ciało. Im wcześniej rozpoczniesz działanie, tym większa szansa na zatrzymanie procesu łysienia i przywrócenie dobrej kondycji włosów. Czas odgrywa tutaj znaczną rolę. Należy pamiętać, że jeśli mieszki włosowe z jakiegoś powodu przestaną produkować włosy, i stan zaburzenia funkcjonowania mieszków będzie trwał zbyt długo, ich zdolność do wytwarzania włosów może zostać nieodwracalnie zatrzymana. Dlatego tak ważne jest, żeby zadziałać jak najwcześniej

Jak rozpoznać pierwsze objawy nadmiernego wypadania włosów?

Na głowie dorosłego człowieka powinno znajdować się około 100 tysięcy włosów. Włosy, w odróżnieniu od paznokci, nie rosną w sposób ciągły, ale etapami. W określonym momencie około 80% wszystkich włosów powinno znajdować się w fazie wzrostu (anagenie), który trwa od 3 do 6 lat. W fazie katagenu, w którym włos zatrzymuje swój wzrost na 1-2 tygodnie, znajduje się zaledwie 1-2% włosów. W fazie spoczynku – telogenie, który trwa od 2 do 4 miesięcy i kończy się wypadnięciem włosa, znajduje się nie więcej niż 20% wszystkich włosów. W związku z tym, gdy włos wypadnie, cykl powinien rozpocząć się na nowo.

Jak więc zauważyć pierwsze nieprawidłowości związane ze wzrostem nowych włosów i wypadaniem już istniejących? Powinny zaniepokoić Cię następujące objawy:

 • Powstają zakola
 • Linia włosów się cofa, tworząc tak zwane wysokie czoło
 • Włosy stają się przerzedzone na czubku głowy
 • Na skórze głowy zauważamy przerzedzone, lub całkowicie łyse miejsca
 • Cała fryzura traci na objętości (możesz to zauważyć np. po zmniejszeniu obwodu kucyka)
 • Na szczotce lub grzebieniu zostaje więcej włosów niż zwykle, niekiedy całe kosmyki
 • Podczas mycia głowy wypada więcej włosów niż dotychczas
 • Zaczynasz zauważać włosy pozostające na poduszce, na ubraniach i podłodze
 • Nawet przy delikatnym dotyku czy przeczesaniu włosów palcami, w dłoni zostaje kilka lub kilkanaście włosów.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Bez rozpoznania przyczyny i charakteru nadmiernego wypadania włosów, na nic zdadzą się środki drogeryjne, a nawet apteczne.

Jakie są przyczyny łysienia?

Jak już wspomniano, włosy często odzwierciedlają nasz stan zdrowia, dlatego każda zmiana w naszym organizmie, także choroba, może odbić się na jakości naszej fryzury. Na włosy i skórę głowy oddziaływają również czynniki zewnętrzne. Warto wspomnieć o tym, że objętość czupryny może zmniejszyć się także przez to, że włosy się łamią – dotyczy to najczęściej włosów kruchych, osłabionych w wyniku farbowania czy nadmiernej stylizacji. Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów jest kluczowe w zwalczaniu problemu i doborze odpowiedniej terapii. Oto lista potencjalnych przyczyn nadmiernego wypadania włosów:

Choroby – niestety, wiele chorób odbija się negatywnie na stanie włosów i skóry głowy prowadząc tym samym do łysienia. Problem ten może Cię dotyczyć, jeśli zdiagnozowano u Ciebie jedną lub kilka z następujących chorób:

 • Niedoczynność lub nadczynność tarczycy
 • Toczeń
 • Cukrzyca
 • Anemia
 • Liszaj płaski
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Nadczynność kory nadnerczy
 • Dur brzuszny
 • Zapalenie płuc i opon mózgowych
 • Odra
 • Gruźlica
 • Rak żołądka, wątroby, marskość wątroby
 • Kiła i kiła wtórna
 • Choroby skóry głowy, na przykład łupież, grzybica czy łojotok

Przyjmowane leki – w leczeniu wielu chorób pacjent przyjmuje leki, które mogą negatywnie oddziaływać na wzrost włosów, lub powodować ich wypadanie. Należą do nich między innymi:

 • Chemioterapia
 • Radioterapia
 • Narkoza
 • Leki przeciwłuszczycowe
 • Leki zmniejszające krzepliwość krwi
 • Leki hormonalne
 • Leki na nadciśnienie i wiele innych
 • Heparyna drobnocząsteczkowa

Problemy hormonalne – problemy hormonalne mogą być spowodowane chorobą, jak w przypadku zespołu policystycznych jajników, wynikać ze spadku poziomu estrogenów po menopauzie, a także z zaburzeń hormonalnych po ciąży. Wahania gospodarki hormonalnej organizmu bardzo często odbijają się na kondycji włosów i skóry głowy.

Uwarunkowania genetyczne – niestety łysienie może być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Przykładem jest łysienie androgenowe, które spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ten rodzaj łysienia jest często aktywowany przez zaburzenia hormonalne.

Niewłaściwa dieta – choć rzadko łączymy swoją dietę ze stanem naszych włosów, ma ona ogromny wpływ na ich wygląd i gęstość. Dzieje się tak, ponieważ włosy, aby zdrowo rosnąć potrzebują mikro i makroelementów dostarczanych w pożywieniu. Jeśli Twoja dieta jest nieodpowiednio zbilansowana lub restrykcyjnie się odchudzasz, może w niej braknąć witamin, żelaza, selenu czy cynku – składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i zdrowia włosów.

Stres – stres może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Możemy zacząć tracić włosy po przeżyciu konkretnego stresogennego wydarzenia, takiego jak śmierć bliskiej osoby, lub z powodu przewlekłego stresu, który towarzyszy nam na co dzień, na przykład, w pracy. Jak zauważa dr n. med. Marcin Zakrzewski: „Sam stres nie jest bezpośrednią przyczyną łysienia. Za wypadanie włosów odpowiedzialne są substancje wydzielane przez organizm wskutek doświadczenia sytuacji stresogennej – nadnerczowe glikokortykosteroidy, katecholaminy, kortykotropina i kortykoliberyna”.

Niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste spinanie włosów w ciasnego kucyka lub koka może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i nadmiernego wypadania włosów. Równie niekorzystnie działa tapirowanie i rozczesywanie włosów na siłę. Farbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja również nie są sprzymierzeńcem bujnych fryzur. Używanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji i za wysokiej temperatury podczas suszenia, prostowania i kręcenia włosów, może wpływać nie tylko na pogorszenie kondycji włosów, ale prowadzić do ich nadmiernej utraty.

Niestety na tym lista przyczyn wypadania włosów się nie kończy – łysienie może zostać spowodowane zatruciem metalami ciężkimi, paleniem papierosów, zmianą pogody i pory roku i wieloma innymi czynnikami. Dlatego tak ważna jest konsultacja z doświadczonym lekarzem dermatologiem, który dzięki szczegółowemu wywiadowi i odpowiedniej diagnostyce rozpozna przyczynę nadmiernego wypadania włosów.

Jakie są rodzaje łysienia?

Wyżej wymienione przyczyny mogą prowadzić do różnych rodzajów łysienia. Podobnie jak w przypadku przyczyn nadmiernego wypadania włosów, rozpoznanie rodzaju łysienia jest niezwykle istotne. O ile do pewnego stopnia jesteśmy w stanie przypuszczać, że w naszym przypadku problem został wywołany na przykład ubogą dietą, tylko doświadczony lekarz jest w stanie zaklasyfikować typ łysienia do odpowiedniej kategorii i w zależności od postawionej diagnozy, wdrożyć leczenie. Wyróżniamy następujące rodzaje łysienia:

Łysienie androgenowe – jest to najczęściej spotykany typ łysienia zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Może się uaktywnić wskutek połączenia obciążeń genetycznych ze zbyt wysokim poziomem androgenów (DHT).  Poziom tego hormonu może zwiększyć się w przydatku chorób czy przyjmowania antykoncepcji. Cechą charakterystyczną łysienia androgenowego jest zwykle tworzenie się zakoli u mężczyzn i przerzedzenie włosów na czubku głowy u kobiet.

Łysienie plackowate – wiąże się z przejściową lub trwałą utratą włosów. Jak wskazuje nazwa, na skórze głowy tworzą się łyse obszary o różnym kształcie i wielkości. Przyczyny występowania tego typu łysienia nie są niestety do końca znane. Zmiany chorobowe zazwyczaj pojawiają się nagle, jednak przebieg schorzenia różni się w zależności od osoby. W złośliwej odmianie łysienia plackowatego włosy nie odrastają samoistnie. Zdarza się, że łysienie obejmuje całą głowę, a nawet inne owłosione części ciała takie jak brwi czy rzęsy.

Łysienie anagenowe – spowodowane jest zbyt szybkim zakończeniem fazy wzrostu włosa – anagenu. Przez to cykl życia zostaje zaburzony i włos wypada za wcześnie. Przyczyną tego typu łysienia może być chemioterapia, radioterapia, ciężkie infekcje i wiele innych.  

Łysienie telogenowe – pojawia się, gdy zbyt wiele włosów wchodzi w fazę spoczynku (telogenu), a następnie wypada. Ten typ łysienia jest spowodowany niektórymi chorobami, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy przyjmowaniem niektórych leków.

Łysienie bliznowaciejące – wiąże się z nieodwracalnym zniszczeniem mieszków włosowych i dzielimy je na pierwotne i wtórne. W przypadku pierwotnego łysienia bliznowaciejącego mieszki włosowe są niszczone bardzo szybko np. wskutek urazu. Z drugim typem tego rodzaju łysienia mamy do czynienia, gdy mieszki włosowe ulegają zniszczeniu stopniowo, zazwyczaj w wyniku choroby lub zaburzeń hormonalnych.

Jak diagnozuje się konkretny rodzaj łysienia?

Jedną ze skuteczniejszych i najbardziej nieinwazyjnych metod diagnostycznych jest badanie trichoskopowe. Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów, opierającą się na technice wideodermatoskopii. Podczas badania lekarz za pomocą kamery ogląda włosy i skórę głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej. Wyniki mogą zostać poddane analizie w specjalistycznym laboratorium. Wideodermatoskopia to metoda, dzięki której lekarz i Pacjent mogą poznać dokładny typ łysienia, jego charakterystykę oraz przyczynę, a także stopień zaawansowania. Trichoskopia umożliwia nie tylko poprawną diagnostykę konkretnego typu łysienia, ale pozwala także na obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co jest bardzo istotne z punktu widzenia Pacjenta. Jak zauważa doktor Zakrzewski: „Badanie trichoskopowe jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, pozwala na uzyskanie precyzyjnych danych statystycznych i postawienie trafnej diagnozy, a zatem podjęcie skutecznego leczenia”.

Pamiętaj, że trafna diagnoza to pierwszy krok w stronę leczenia łysienia.

Zastosowanie nowoczesnej technologii to jednak nie wszystko – aby uzyskać pełen obraz problemu, lekarz dermatolog powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad. Przed wizytą warto spisać na kartce najważniejsze informacje dotyczące tego, od kiedy zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, czy w Twoim życiu zaszły ostatnio jakieś zmiany (np. zmiana diety, wzmożona ekspozycja na stres), ile włosów wypada Ci w ciągu dnia i wszystkich innych czynników, które uważasz za istotne. Jeśli przewlekle chorujesz, zabierz ze sobą dokumentację medyczną. W naszej Klinice możesz liczyć nie tylko na profesjonalną diagnozę i leczenie, ale także na doświadczenie i empatię doktora Zakrzewskiego, dla którego pomoc Pacjentom zmagającym się z łysieniem, to nie tylko pasja zawodowa, ale także powołanie.

Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów i łysienie?

Postęp w leczeniu nadmiernego wypadania włosów i łysienia zwykle pozwala na skuteczną pomoc Pacjentom borykającym się z tymi problemami. Mimo że na efekty trzeba poczekać minimum pół roku, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycznym Pacjent zazwyczaj może spodziewać się satysfakcjonujących rezultatów. Zabiegi ukierunkowane na zatrzymanie procesu łysienia i porost nowych włosów powinny być uzupełnione o pielęgnację stosowaną przez Pacjenta w domu. Co ważne, jeśli wyeliminowanie przyczyny łysienia jest możliwe, lekarz dermatolog zaleci Ci, jak to zrobić. Być może w Twoim przypadku do zahamowania wypadania wystarczy zmiana, na przykład, nawyków żywieniowych. Pozbycie się przyczyny nie jest jednak zawsze możliwe – doktor Zakrzewski zauważa, że:

Lekarze muszą pamiętać też o grupie Pacjentów, która niestety nie może zadziałać bezpośrednio na przyczynę łysienia. Osoby stale przyjmujące niektóre leki, cierpiące na choroby przewlekłe, poddane ciągłemu stresowi np. w sytuacjach zawodowych to grupa osób, u których przyczyna łysienia nie może być po prostu wyeliminowana. Tutaj trzeba zadziałać na objawy, nie na przyczynę.

W takich przypadkach lekarz dobierze terapię odpowiadającą Twojemu problemowi i oczekiwaniom. Wśród metod leczenia nadmiernego wypadania włosów i łysienia wymienić można m.in.:

Fototerapia – skuteczność zabiegu opiera się na znanej od lat metodzie wykorzystania światła w leczeniu różnorakich chorób i mankamentów skóry. Dzięki użyciu fal świetlnych o różnej długości lekarz dopasowuje terapię pod potrzeby Pacjenta. Fototerapia jest zabiegiem niezwykle wszechstronnym, przeznaczonym także dla osób zmagających się ze wzmożonym wypadaniem włosów i łysieniem. Dobroczynne działanie światła najczęściej wykorzystywane jest jako uzupełnienie innych terapii ze względu na swoje właściwości łagodzące i kojące.

Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy – to zabieg stworzony z myślą o leczeniu wszystkich rodzajów łysienia. Efektywność tego zabiegu polega na tym, że składniki aktywne wnikają w głębokie warstwy skóry, stymulując odbudowę i aktywność mieszków włosowych. U podstaw skuteczności mezoterapii igłowej skóry głowy leży fakt, że do zabiegu używa się specjalnie przygotowanej mieszanki składników dobranych indywidualnie do każdego Pacjenta. Ten unikatowy „mezokoktajl” może zawierać na przykład finasteryd, który zmniejsza stężenie androgenów w organizmie, peptydy, kwas hialuronowy i wiele innych substancji o działaniu wzmacniającym mieszki włosowe i poprawiającym kondycję skóry głowy, także przed i po przeszczepie włosów.

Osocze bogatopłytkowe – zabiegi z wykorzystaniem osocza są autologiczne, bezbolesne i nie powodują uczuleń. Metoda ta cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności dzięki temu, że osocze pobierane jest bezpośrednio z krwi własnej Pacjenta.

Osocze bogatopłytkowe pobudza różnicowanie komórek oraz dopływ krwi do mieszków włosowych, tym samym sprawiając, że cebulki są lepiej dotlenione i odżywione, a ich kondycja ulega poprawie. Co więcej, badania kliniczne potwierdziły, że średnica i grubość włosów po serii zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego ulegają zwiększeniu.

Mikronakłuwanie – zabieg ten opiera się na wykorzystaniu naturalnych zdolności skóry do samoregeneracji poprzez wykonanie w niej bardzo dużej liczby mikronakłuć za pomocą specjalnego kartridża z igłami. Przed zabiegiem skórę głowy można pokryć substancjami aktywnymi, aby zmaksymalizować działanie procedury. Zregenerowana skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona, a mieszki włosowe – silniejsze.

Warto jednak zaznaczyć, że rezultaty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami. Jest to zależne, między innymi, od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, rozległości i stopnia zaawansowania choroby, a także od sumiennego stosowania się do harmonogramu i przebiegu leczenia.

Jak widać, problem łysienia może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek i płeć. Jednak postęp w dziedzinie leczenia zarówno nadmiernego wypadania włosów, jak i konkretnych typów łysienia, jest dziś tak zaawansowany, że poszczególne terapie cechują się nie tylko wysokim stopniem bezpieczeństwa, ale także skuteczności. Co istotne, wszystkie zabiegi w naszej Klinice przeprowadzane są przez dr. n. med. Marcina Zakrzewskiego, dermatologa specjalizującego się w leczeniu łysienia. Jeśli podejrzewasz, że problem dotyczy także Ciebie, nie wahaj się – wczesna diagnostyka jest kluczowa w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów leczenia.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość

 

TOP