Dokucza ci zaczerwienienie twarzy? Poznaj sposoby leczenia rumienia w trądziku różowatym
24/09/2020 trądzik

Dokucza ci zaczerwienienie twarzy? Poznaj sposoby leczenia rumienia w trądziku różowatym

Stałe zaczerwienienie twarzy jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów trądziku różowatego. Uciążliwy rumień może znacząco obniżyć jakość życia chorego. Świadczą o tym m.in. wyniki badania dotyczącego wpływu wybranego schorzenia dermatologicznego na jakość życia (Dermatology Life Quality Index), w których respondenci z ciężkim rumieniem twarzy uzyskują wynik porównywalny z wynikami osób cierpiących na ostrą egzemę i łuszczycę. 

Osiągnięcia w zakresie medycyny i technologii pozwalają skutecznie łagodzić różnorodne objawy trądziku różowatego, w tym także uciążliwe zaczerwienienie twarzy.

Dlaczego współpraca Pacjenta z lekarzem jest kluczowa?

Trądzik różowaty obejmuje wiele zróżnicowanych objawów, które wymagają niekiedy wielu odmiennych form terapii, aby osiągnąć zadowalające efekty leczenia. Współczesna medycyna dysponuje wprawdzie arsenałem terapii, które pozwalają skutecznie zająć się każdym z objawów, jednak o powodzeniu leczenia decyduje także dobra współpraca Pacjenta z lekarzem.

Pacjent zmagający się z trądzikiem różowatym powinien rozumieć, że łączenie różnych terapii doustnych (leki) i miejscowych (np. terapia laserowa czy maści) oraz stosowanie się do szczegółowych zaleceń dermatologa jest kluczowe w leczeniu schorzenia. Ważna jest tutaj także rola lekarza, który powinien dokładnie wyjaśnić plan leczenia, a także celowość i sposób stosowania różnych form terapii w leczeniu trądziku różowatego.

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry w domu, nieprawidłowe stosowanie przepisanych leków doustnych i miejscowych czy narażanie się na czynniki nasilające objawy trądziku różowatego mogą spowodować, że leczenie będzie nieskuteczne.

Leki zmniejszające rumień

Ostatnie badania wykazały, że różnorodne cechy trądziku różowatego, od rumienia po grudki i krosty, są elementami rozwijającego się zapalenia. W rezultacie terapie farmakologiczne ukierunkowane na redukcję stanu zapalnego skóry są przydatne nie tylko w leczeniu dużych zmian takich jak grudki i krosty, ale także rumienia.

Leczenie miejscowe trądziku różowatego opiera się na zastosowaniu maści, kremów, żeli i emulsji, których zadaniem jest zmniejszenie dokuczliwości objawów choroby, w tym rumienia. Do najczęściej stosowanych preparatów zalicza się metronizadol, iwermektynę, kwas azalainowy, sulfacetamid, sodu, nadtlenek benzoilu oraz antybiotki, np. erytromenynę. Leczenie doustne może natomiast obejmować tetracykliny, makrolidy i izotretynoina. Warto pamiętać, że dawkowanie, czas stosowania i rodzaj leku dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb Pacjenta i nie zawsze obejmuje wszystkie formy leczenia.

Zabiegi miejscowe zmniejszające rumień

Terapia laserowa jest formą usuwania widocznych naczyń krwionośnych i zmniejszenia zaczerwienienia twarzy, cechującą się wysokim stopniem bezpieczeństwa i efektywności. Emitowana przez laser wiązka światła jest absorbowana przez hemoglobinę znajdującą się w krwi. Hemoglobina ulega koagulacji, co prowadzi do zniszczenia rozszerzonego naczynka i jego naturalnego wchłonięcia przez organizm. W efekcie naczynia, jak i rumień na twarzy, stają się mniej widoczne

Leczenie trądziku różowatego może dodatkowo obejmować peelingi, zarówno wodne, jak i chemiczne, a także mikronakłuwanie. 

Warto jednak zaznaczyć, że efekty zabiegów mogą się różnić między Pacjentami. Jest to zależne, między innymi, od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, rozległości i stopnia zaawansowania choroby, a także od samodzielnej pielęgnacji cery przez Pacjenta w trakcie i po zabiegach.

Według dr. n. med. Marcina Zakrzewskiego dobranie formy terapii dopasowanej do konkretnego Pacjenta, odpowiednia pielęgnacja skóry w domu oraz unikanie czynników zaostrzających chorobę stanowią postawę leczenia trądziku różowatego. 

Przed wdrożeniem kompleksowego planu leczenia każdy Pacjent powinien odbyć konsultację lekarską, aby ocenić etap zaawansowania choroby oraz szczegółowo omówić możliwe do zastosowania formy terapii.

Należy pamiętać, że leczenie choroby jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie podjęte. Nieleczony trądzik różowaty może doprowadzić do trwałych zmian rumieniowych, którym towarzyszy pieczenie i bolesność.

Jeśli niepokoją Cię zmiany na skórze zapraszamy na profesjonalną konsultację dermatologiczną.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość

 

TOP