Jak usunąć brzydką bliznę, czyli wszystko na temat bliznowców.
31/08/2020

Jak usunąć brzydką bliznę, czyli wszystko na temat bliznowców.

Jeśli w miejscu uszkodzenia skóry zauważysz bliznę, która z upływem czasu powiększa się to nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Rozrastająca się blizna na pewno sama nie zniknie, a im większa tym trudniejsze staje się jej leczenie.

Powiększająca się blizna, zwana bliznowcem lub keloidem chociaż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może powodować dolegliwości bólowe, a nawet ograniczyć ruchomość pokrytych blizną stawów. Dla wielu osób stanowi także problem estetyczny negatywnie wpływając na psychikę.

W artykule znajdziesz informacje na temat wyglądu oraz przyczyn powstawania bliznowców, dostępnych metod leczenia, a także tego jak zapobiegać powstawaniu tych nieestetycznych i uciążliwych blizn.

Co to są bliznowce, czyli keloidy?

Bliznowiec, zwany inaczej keloidem to wypukła blizna, która obejmuje powierzchnię większą niż rana, w wyniku której powstała. Pojawia się w miejscu uszkodzenia skóry w przeciągu tygodni a nawet miesięcy od wystąpienia kontuzji. Bliznowiec jest mocno unaczyniony i nigdy sam nie znika.

Bliznowce pojawiają się najczęściej w wyniku:

 • zranienia skóry np. przecięcia, otarcia czy zadrapania,
 • oparzenia,
 • w miejscu po szczepieniu,
 • po kolczykowaniu np. na uszach,
 • jako efekt nieprawidłowego gojenia się trądziku czy ospy wietrznej,
 • po cesarskim cięciu.

W bardzo rzadkich przypadkach keloidy powstają na nieuszkodzonej skórze tzw. samoistne keloidy.

U kogo powstają bliznowce?

Uważa się, że bliznowce występują u osób, które mają skłonność genetyczną do ich rozwoju. Jeśli należysz do jednej lub kilku z poniższych grup jesteś bardziej narażony na wystąpienie bliznowców:

 • masz pochodzenie afrykańskie, azjatyckie lub latynoskie,
 • w twojej rodzinie są osoby, u których wystąpiły bliznowce,
 • jesteś w wieku pomiędzy 10 a 30 lat. U większości osób bliznowce pojawiają się około 20 roku życia. Rzadko spotyka się je u dzieci i osób starszych.

Gdzie pojawiają się bliznowce?

Bliznowce mogą wystąpić niemal na każdej części ciała, jednak szczególnie często pojawiają się na uszach, szyi, ramionach, klatce piersiowej i plecach. W rzadkich przypadkach keloid tworzy się na powiece, genitaliach, dłoni lub podeszwie stopy.

Jak rozpoznać bliznowca?

Bliznowce różnią się wielkością i kształtem w zależności od miejsca występowania na skórze. Mogą być bardzo niewielkie lub zajmować dużą powierzchnię skóry. Największe keloidy zwykle tworzą się na ramionach i plecach.

Jeśli zauważysz jeden lub więcej z poniższych objawów możesz mieć pewność, że na twojej skórze rozwija się bliznowiec.

 • Bliznowiec rozwija się zwykle powoli. Od uszkodzenia skóry może upłynąć nawet 12 miesięcy zanim zauważysz niepokojącą bliznę w miejscu zranienia. Są jednak przypadki niezwykle szybkiego rozrostu bliznowca.
 • Zwykle pojawia się w postaci wypukłej różowej, czerwonej lub fioletowej blizny. Na płatku ucha przybiera kształt okrągły,  a na klatce piersiowej, nogach czy ramionach wyglądem może przypominać zastygły na skórze rozlany płyn.
 • Bliznowiec w dotyku może być miękki jak ciasto lub twardy i gumowaty. Jego powierzchnia różni się od otaczającej go skóry.
 • W miejscu rozwoju bliznowca możesz odczuwać ból, swędzenie i tkliwość skóry. Gdy keloid przestaje rosnąć zwykle te objawy ustają.
 • Z czasem bliznowiec przybiera kolor ciemniejszy niż otaczająca go skóra.

Jak leczyć bliznowca?

Jeśli podejrzewasz, że rozwinął się na twojej skórze bliznowiec nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Doświadczony lekarz jest w stanie rozpoznać bliznowca na podstawie wyglądu klinicznego zmiany skórnej, niekiedy może zlecić wykonanie biopsji skóry, aby wykluczyć nowotwór.

W leczeniu keloidów wykorzystuje się różne metody w zależności od miejsca występowania zmiany, rodzaju bliznowca oraz wieku pacjenta. Im większa zmiana skórna tym trudniej ją leczyć. Ponadto, bliznowce mają tendencję do nawracania, dlatego stosowanie dwóch lub więcej sposobów leczenia zwykle zwiększa skuteczność terapii.

Wybór metody leczenia bliznowca często zależy także od efektu jaki pacjent chciałby uzyskać w pierwszej kolejności. Dlatego podczas wizyty u dermatologa dobrze, abyś wiedział co w danym momencie jest dla ciebie priorytetem. Czy jest to złagodzenie objawów takich jak ból lub swędzenie, czy spłaszczenie lub zmiękczenie keloidu, a może całkowita likwidacja bliznowca? Wiedza o tym, czego się spodziewasz pomoże dermatologowi udzielić ci wyczerpujących informacji na temat dostępnych metod leczenia.

Najczęściej stosowane metody leczenia bliznowców:

 • Terapia laserem, która powoduje rozpad włókien kolagenowych stanowiących budulec blizny. Bliznowiec stopniowo zmniejsza się i rozjaśnia. Terapię tę uważa się za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia, gdyż daje szybkie rezultaty u ponad 60% pacjentów. Dobre efekty uzyskuje się już po serii 3-5 zabiegów, a pełne efekty odnowy skóry uzyskuje się w ciągu 4-6 tygodni po zabiegu. Zabieg trwa od 10 minut do 1,5 godziny w zależności od powierzchni naświetlania.
 • Zastrzyki z kortykosteroidów i innych leków. Terapia ta jest skuteczna w przypadku od 50% do 80% bliznowców. Seria zastrzyków z kortykosteroidów powoduje zmniejszenie, zmiękczenie oraz rozjaśnienie zmiany, a ryzyko nawrotu bliznowca po zastosowaniu tej metody leczenia jest niewielkie.
 • Usunięcie chirurgiczne bliznowca. Po wycięciu zmiany pacjent musi nosić kolczyk uciskowy, opatrunek lub ubranie uciskowe przez okres od 6 do 12 miesięcy, co dla większości pacjentów jest bardzo uciążliwe. Niestosowanie się do tych zaleceń powoduje nawrót bliznowca.
 • Krioterapia. Zabieg zamrożenia bliznowca powoduje jego zmiękczenie i zmniejszenie. Krioterapia przynosi dobre efekty w przypadku małych keloidów.
 • Radioterapia. Tę metodę leczenia stosuje się najczęściej po chirurgicznym usunięciu zmiany, aby zapobiec nawrotowi bliznowca.
 • Olejki i maści nawilżające z wyciągiem z roślin, z alantoiną, z dodatkiem heparyny lub jej pochodnych oraz z silikonem. Olejki i maści mogą być skuteczne jeśli pacjent zacznie je stosować  natychmiast po zagojeniu się rany.

Należy pamiętać, że skuteczność leczenia  bliznowców w dużej mierze zależy od stosowania się pacjenta do zaleceń dermatologa. Niestosowanie się do wytycznych często skutkuje nawrotem uciążliwej blizny.

Jak zapobiegać powstawaniu bliznowców?

Leczenie bliznowców wciąż stanowi wyzwanie dla dermatologów, gdyż te uciążliwe blizny mają tendencję do nawracania. Dlatego lekarze zalecają odpowiednią pielęgnację rany, aby nie dopuścić do powstania keloidu.

Poniżej znajdziesz wskazówki co robić, gdy zauważysz nieprawidłowe gojenie się rany:

 • Po przekłuciu uszu zwróć uwagę czy skóra na płatku usznym nie zaczyna gęstnieć. Jeśli zauważysz zgrubienie natychmiast zdejmij kolczyk i zamiast niego zacznij nosić specjalny kolczyk uciskowy. W ten sposób możesz skutecznie zapobiec tworzeniu się bliznowca w miejscu przekłucia ucha. Pamiętaj, że kolczyk uciskowy należy nosić co najmniej 12 godzin dziennie przez ponad cztery miesiące.
 • Jeśli zauważysz nieprawidłowe zgrubienie skóry w miejscu wykonania tatuażu czy innego rodzaju uszkodzenia skóry natychmiast zastosuj specjalną odzież uciskową. Warto także zasięgnąć porady dermatologa.
 • Jeśli masz lub miałeś bliznowca poinformuj o tym lekarza przed zabiegiem chirurgicznym. Wówczas lekarz może zastosować technikę cięcia, która zmniejszy prawdopodobieństwo rozwoju keloidu. Zwracaj baczną uwagę na to jak goi się rana po interwencji chirurgicznej oraz jak wygląda powstała blizna. Jeśli zauważysz niepokojące oznaki skonsultuj się z dermatologiem.
 • Prawidłowo zadbaj o ranę w miejscu przecięcia skóry. Przemyj ranę wodą z mydłem a następnie przyłóż sterylną gazę wazelinową, aby utrzymać ranę wilgotną. Chroń uszkodzoną skórę przed promieniami słonecznymi. Gdy rana się zagoi zastosuj arkusze silikonowe lub żel, aby zapobiec powstaniu blizny.

Podsumowanie

Bliznowce, czyli keloidy powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się skóry po jej przecięciu czy oparzeniu. Charakteryzują się powolnym wzrostem, rozmiarem przekraczającym obszar uszkodzonej skóry oraz ciemnym zabarwieniem. Mogą powodować dolegliwości bólowe oraz swędzenie. Znacznie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu bliznowców niż je leczyć. Po wyleczeniu wykazują tendencję do nawrotu.

W leczeniu bliznowców stosuje się wiele metod, jednak za najskuteczniejsze uznaje się laseroterapię oraz zastrzyki z kortykosteroidów. Obydwie metody z powodzeniem stosujemy w naszej Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Zakrzewscy. Laseroterapię z użyciem nowoczesnego lasera chirurgicznego Alma Pixel CO2 oraz zastrzyki z kortykosteroidów (Kenalog) pozwalają na całkowitą lub znaczną redukcję uciążliwych blizn. Obydwa zabiegi przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym dzięki czemu są one bezbolesne i bezpieczne dla każdego. Dokładamy starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo a zastosowane leczenie przyniosło jak najszybciej zadowalające efekty. Dlatego też pacjenci otrzymują indywidualnie dobrany harmonogram terapii a także są pod stałą opieką naszych specjalistów, którzy  monitorują postępy leczenia.

Jeśli dokucza ci bliznowiec lub niepokoi cię stan twojej skóry i chciałbyś skorzystać z profesjonalnej konsultacji oraz leczenia to zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką pod numerem telefonu 32 6100 690

TOP