Universkin - idealnie spersonalizowana formuła
08/05/2020

Universkin - idealnie spersonalizowana formuła

Spersonalizowane podejście, ukierunkowane na problem to ewolucja współczesnej kosmetologii. Universkin to idealne narzędzie pracy w rękach specjalisty umożliwiające dobranie indywidualnej, celowanej pielęgnacji.

Czy aby wygląd skóry dwudziestolatki nie różni się znacząco od skóry 60-latki? Weźmy pod uwagę chociażby delikatną i problematyczną skórę w okolicy oka. Kondycja skóry w tym obszarze będzie charakteryzowała się zupełnie innym obrazem klinicznym zarówno w jednym jak i drugim przypadku. Trzeba pamiętać jednak, że dobieranie odpowiedniej pielęgnacji nie może być podyktowane wyłącznie metryką ale problemem z którym zmaga się Nasz Pacjent i jego oczekiwaniami. 19 składników aktywnych połączonych z serum P daje nam wachlarz niezliczonych kombinacji formuł.

Poniżej znajdują się propozycje przygotowane i sprawdzone przez naszych ekspertów, stworzone na podstawie doświadczenia zdobytego w pracy w gabinetach Kliniki Zakrzewscy.


Kobieta, lat 25

Alert Zone- OKO!

Obraz kliniczny: podkrążone oczy , skóra przybierająca ciemną barwę, genetyczne predyspozycje  (mama Pacjentki zmagająca się z podobnym problemem), skóra w tym obszarze o umiarkowanej grubości.

Oczekiwania Pacjentki: rozjaśnienie ciemnej skóry wokół oczu, zminimalizowanie wrażenia "zmęczonych oczu", które dodają kilku niepotrzebnych lat.

W tym przypadku należało się skupić na rozjaśnieniu ciemnych okolic oka. Pacjentka zmagała się z dość dużym problemem dlatego zdecydowano się na  skomponowanie 2 formuł do stosowania rano i wieczorem dla zintensyfikowania działania protokołu i osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów w krótszym czasie.

Kompozycja do stosowania RANO

Serum P +substancje czynne:

 • kwas azelainowy 5,4%
 • arbutyna 3 % 
 • madekasozyd 1%

  + fotoprotekcja Nexultra L SPF 30 + Nexultra UV SPF 50 (filtr mineralny w pudrze)

Funkcjonalność formuły:

Formuła dzienna zawiera przede wszystkim cenną arbutynę, niezawodną substancję stosowaną w procedurach rozjaśniających, wyrównujących koloryt skóry, której mechanizm działania opiera się na hamowaniu syntezy melaniny. Wzmocnienie efektu rozjaśniającego zapewnia obecność kwasu azelainowego, który stanowi pośredni inhibitor tyrozynazy, istotnej substancji w traktowaniu nadmiernie napigmentowanej skóry. Ponadto kwas azelainowy jako dobry antyoksydant walczy z wolnymi rodnikami, działa przeciwutleniająco, tym samym spowalniając starzenie się skóry. Madekasozyd, pozyskiwany z Wąkroty Azjatyckiej, rozpowszechniony dzięki popularności pielęgnacji koreańskiej to kolejna substancja o właściwościach silnie antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych stymulująca syntezę włókien  kolagenowych - białek kluczowych dla utrzymania jędrności skóry. Nie zapominając o szkodliwym działaniu promieni słonecznych, zabezpieczamy skórę odpowiednimi filtrami.

Kompozycja do stosowania WIECZOREM

Serum P+ substancje czynne:

 • kwas kojowy 2%
 • wit. B3 4%
 • aloes 5,4%

Protokół leczniczy stosowany na noc, podobnie jak kompozycja dzienna, skupia się na działaniu silnie rozjaśniającym. W tym wypadku w formule użyto kwasu kojowego o działaniu depigmentującym. Witamina B3 czyli niacynamid działa wielotorowo, jest substancją przeciwzapalną oraz rozjaśniającą poprzez hamowanie transferu melanosomów. Lista korzyści płynących ze stosowania niacynamidu jest dłuższa bo substancja ta wzmacnia barierę skóry, stymuluje syntezę lipidów w naskórku, obniża TEWL, wzmacnia i chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Pamiętajmy, że skóra wokół oka jest bardzo delikatna, cieńsza niż na pozostałych rejonach twarzy, wymagająca odpowiedniego nawilżenia.W tym celu włączono do formuły nocnej aloes, który będzie koił, korygował ewentualne podrażnienia a przede wszystkim nawadniał.

Efekty:

Wdrożenie w codzienną rutynę wyżej wymienionych formuł pozwoliło na znaczne rozjaśnienie okolicy oka i tym samym osiągnięcie zamierzonego celu. Trzeba pamiętać ,że konsekwencja oraz regularność stosowania przez dłuższy okres czasu, pozwala cieszyć się doskonałymi rezultatami. Kompozycje Universkin to kosmetyki funkcjonalne, stymulujące mocno skórę do naprawy, nie znajdziemy w składach sztucznych pigmentów czy drobinek odbijających światło i maskujących niedoskonałości. To regulatory prawidłowego funkcjonowania skóry nie kamuflaż. Pielęgnujmy skórę z pełną świadomością ukierunkowaną na prawdziwe działanie.


Pacjent lat 18, skóra trądzikowa

Obraz kliniczny: skóra tłusta, nadmiernie przetłuszczająca , pogrubiona, zaskórniki otwarte oraz zamknięte, zmiany zapalne: grudki, krosty. 

Oczekiwania pacjenta: zahamowanie wydzielania łoju, redukcja zaskórników , likwidacja stanów zapalnych.

W przypadku skóry trądzikowej, tłustej należy zadziałać przede wszystkim sebostatycznie, aby zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych , złuszczająco by tym samym zapobiec powstawaniu nowych zmian w postaci czopu rogowo-łojowego i bakteriostatycznie walcząc z bakteriami Propionibacterium Acnes ,których bytowanie wywołuje reakcje zapalne w skórze prowadząc do tworzenia licznych grudek i krost, charakteryzujących się bolesnością, tkliwością, mocnym zaczerwienieniem, obecnością ropy.

Kompozycje DZIEŃ/NOC

 • laktopepetydy  3,5%                                                                                                
 • kwas glikolowy 7%
 • kwas salicylowy  2%                                                                                               
 • laktopeptydy 3,5%
 • siarczan cynku 2,5%                                                                                                
 • niacynamid 4%

  + fotoprotekcja Nexultra Z SPF 50

Funkcjonalność formuły:

Gruba skóra Pacjenta oraz liczne zaskórniki zamknięte i otwarte wymagały mocnego złuszczania naskórka w celu odblokowania zaczopowanych ujść gruczołów łojowych, dlatego też, zarówno w formule porannej jak i wieczornej nie mogło zabraknąć kwasów: salicylowego oraz kwasu glikolowego. Oba kwasy świetnie sprawdzają się w terapiach skór problematycznych trądzikowych ze względu na silne działanie keratolityczne, które poprzez rozluźnianie połączeń międzykomórkowych przyspieszają złuszczanie naskórka a tym samym wzmacniają proces oczyszczania skóry. Kwas salicylowy odpowiada również za istotne w tym przypadku działanie antybakteryjne a kwas glikolowy o głębokiej zdolności penetracji ułatwi  wnikanie innych substancji aktywnych. Za redukcję sebum oraz działanie przeciwdrobnoustrojowe odpowiada w tej kompozycji cynk oraz laktopeptydy, dzięki którym skóra się wyraźnie mniej przetłuszcza a stany zapalne znikają ze względu na skuteczną walkę z bakteriami Propionibacterium Acnes. Niacynamid natomiast ze względu na silne działanie przeciwzapalne łagodzi rozdrażnioną skórę oraz wzmacnia jej barierę ochronną ze względu na zwiększenie syntezy lipidów w naskórku, które będąc  tzw “cementem komórkowym” chronią skórę przed wnikaniem drobnoustrojów, alergenów oraz zmniejszają przez naskórkową utratę wody, utrzymując odpowiednie nawilżenie. Ważnym elementem pielęgnacji dziennej jest ochrona przeciwsłoneczna, w tym wypadku wzbogacona o obecność cynku, który będzie wspierał seboregulację skóry.

Efekty:

Skóra wyraźnie mniej się przetłuszcza a zmiany zapalne pojawiają się sporadycznie. Skóra została zmobilizowana do złuszczania, oczyszczania, znacząco poprawiła się jej struktura. Terapia leczenia to proces długotrwały wymagający dyscypliny w regularności stosowania pod stałą kontrolą lekarza dermatologa/kosmetologa, cierpliwość jednak popłaca a efekty wynagradzają poświęcony temu czas. Universkin to klinicznie udowodnione działanie i doskonałe uzupełnienie terapii preparatami zewnętrznymi oraz doustnymi bądź stanowiące alternatywę do rozwiązań farmakologicznych, na które Pacjent nie wyraża zgody.


Kobieta, 43  lat

Obraz kliniczny: plamy soczewicowate, głębokie bruzdy, utrata elastyczności skóry, w wywiadzie zamiłowanie do opalenizny (promieniowanie słoneczne i solarium)

Oczekiwania pacjentki: wyrównanie kolorytu skóry, poprawa elastyczności skóry, spłycenie zmarszczek, zapobieganie szybkiemu starzeniu się skóry

U Pacjentki występują objawy fotostarzenia: utrata elastyczności skóry, widoczne zmarszczki oraz zmiany pigmentacyjne. Powyższe objawy są efektem nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, które niszczą włókna elastynowe, kolagenowe oraz stymulują produkcję melaniny- barwnika w skórze. 

Kompozycja do stosowania RANO:

 Serum P + substancje czynne:

 • 2x witamina C 7%
 • SOD 2.0% 
 • fotoprotekcja Nexultra UV SPF 50 (filtr mineralny w pudrze)

Funkcjonalność formuły:

Na dzień zaproponowano ochronę antyoksydacyjną w postaci SOD (dysmutaza ponadtlenkowa) oraz podwójnej dawki witaminy C. Oba te składniki mają działanie przeciwrodnikowe i przeciwzapalne, dodatkowo SOD chroni komórki skóry przed uszkodzeniem. Witamina C hamuje proces melanogenezy w skórze, rozjaśnia powstałe już przebarwienia oraz odpowiada za produkcję włókien elastynowych i kolagenowych.

Oczywiście po nałożeniu serum zalecamy stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Z oferty Universkin proponujemy mineralny filtr w pudrze o SPF 50. Prosty do nałożenia na twarz, można aplikować  go kilkukrotnie  w ciągu dnia, bez naruszenia makijażu.

Kompozycja do stosowania WIECZOREM

Serum P + substancje czynne:

 • Kwas kojowy 2%
 • Kwas ferulowy 1%
 • Aloes 5,4%

Funkcjonalność formuły:

Na noc zaproponowano takie składniki jak: retinol (0.2%), kwas ferulowy oraz aloes. Intensywnie stymulujące skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, oraz o działaniu rozjaśniającym przebarwienia. Dodatkowo kwas ferulowy i aloes działanie przeciwzapalne, ponadto aloes wzmocnienia barierę hydrolipidową naskórka. W efekcie skóra odbudowuje własny "mur obronny".

Efekty:

Widoczne rozjaśnienie powstałych już hiperpigmentacji, widoczne wygładzenie i napięcie skóry, a także odbudowa bariery naskórkowej. Wraz z ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.


Kobieta, 49 lat

Obraz kliniczny:  utrata jędrności i wiotkość skóry, widoczne zmarszczki, sucha i cienka skóra

Oczekiwania pacjentki: spowolnienie starzenia się skóry, wygładzenie twarzy i poprawa jej konturu, przywrócenie prawidłowego nawilżenia skórze

U Pacjentki występują objawy starzenia związanego ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Wraz z procesem menopauzy, zmniejszył się poziom estrogenu, który stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za napięcie skóry i odporność skóry. W efekcie linie i zmarszczki na twarzy pogłębiły się, utracił się kontur oraz skóra stała się nadmiernie sucha. 

Kompozycja do stosowania RANO

 Serum P + substancje czynne:

 • Witamina C 7,0%
 • Niacynamid (witamina B3) 4,0% 
 • Madekasozyd 1%

  + fotoprotekcja Nexultra UV SPF 50 (filtr mineralny w pudrze)

Funkcjonalność formuły:

Na dzień zaproponowano serum z składnikami stymulującymi produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Połączenie witaminy C oraz madekasozydu daje nam działanie silnie naprawcze na skórę. A niacynamid w składzie stymuluje syntezę lipidów w naskórku, zwiększając tym odporność skóry na czynniki zewnętrzne.

Obowiązkowym elementem jest także ochrona przeciwsłoneczna, z pomocą przychodzi produkt Nexultra UV. Jest to mineralny filtr przeciwsłoneczny chroniący przed niszczącym działaniem promieni słonecznych na włókna białkowe odpowiedzialne za napięcie i elastyczność skóry. 

Kompozycja do stosowania WIECZOREM

Serum P+ substancje czynne:

 • D-panthenol 5%
 • Izoflawony Sojowe 2% 
 • Madekasozyd 1%
 • Nexultra 3

Funkcjonalność formuły:

Na noc zaproponowano formułę zawierająca składniki stymulujące pracę fibroblastów. A także Izoflawony Sojowe, które są naturalnym odpowiednikiem fitoestrogenów, o działaniu odpowiadającym estrogenom. Stymulują produkcję kwasu hialuronowego w skórze, poprawiając jej nawilżenie. D-Panthenol odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, naprawiając funkcje barierowe oraz łagodzi stany zapalne. Dodatkowo zaproponowano pacjentce krem nawilżający Nexultra 3 wzmacniający nawilżenie oraz wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry.

Efekty:

Przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz jej funkcji barierowych. Działanie przeciwzmarszczkowe, które wygładza powstałe już zmarszczki i stymuluje skórę do produkcji nowych fibroblastów, czego efektem jest napięcie skóry, poprawa konturów twarzy i działania zapobiegające dalszemu starzeniu.


Kobieta, 59 lat

Obraz kliniczny: wiotkość skóry wokół oczu, sucha i cienka skóra

Oczekiwania pacjentki: wygładzenie skóry pod oczami, spłycenie powstałych zmarszczek, przywrócenie prawidłowego nawilżenia skórze

U Pacjentki występują objawy starzenia w okolicy oczu spowodowane  obniżeniem poziomu estrogenu w organizmie, który stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. W efekcie linie i zmarszczki na twarzy pogłębiły się, także wokół oczu gdzie skóra stała się nadmiernie sucha i cienka. 

Kompozycja do stosowania RANO

 Serum P + substancje czynne:

 • DMAE 2,5%
 • Witamina C 7,0% 
 • Aloes 5,4%

  + fotoprotekcja Nexultra UV SPF 50 (filtr mineralny w pudrze)

Funkcjonalność formuły:

Na dzień zaproponowano serum z składnikami stymulującymi produkcję włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Dodatkowo witamina C, rozjaśni skórę, przez to okolica ta stanie się bardziej rozświetlona, a dzięki fenomenalnym składnikowi - DMAE, który stymuluje napięcie mięśniowe okolicy oka i dzięki któremu skóra staje się gładsza. Aloes w składzie wzmocni cienką skórę przed czynnikami zewnętrznymi i poprawi poziom jej nawilżenia. 

Obowiązkowym elementem jest także ochrona przeciwsłoneczna, z pomocą przychodzi produkt Nexultra UV. Jest to mineralny filtr przeciwsłoneczny chroniący przed niszczącym działaniem promieni słonecznych na włókna białkowe odpowiedzialne za napięcie i elastyczność skóry. 

Kompozycja do stosowania WIECZOREM

Serum P+ substancje czynne:

 • D-panthenol 5%
 • Izoflawony Sojowe 2% 
 • Madekasozyd 1%
 • Nexultra 3

Funkcjonalność formuły:

Na noc zaproponowano mieszankę zawierająca składniki stymulujące pracę fibroblastów. Izoflawony Sojowe, które są naturalnym odpowiednikiem fitoestrogenów, o działaniu odpowiadającym estrogenom, hamują proces rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych oraz stymulują produkcję kwasu hialuronowego w skórze, poprawiając jej nawilżenie. Madekasozyd pozyskiwany z Wąkroty azjatyckiej stymuluje produkcję kolagenu typu I i II oraz działa przeciwzapalnie na skórę tej wrażliwej okolicy. Dodatkowo w składzie D-Panthenol, który ma właściwości łagodzące oraz odbudowujące płaszcz hydrolipidowy skóry, naprawiając w ten sposób jej funkcje barierowe. Zaproponowano pacjentce także krem nawilżający Nexultra 3 wzmacniający poziom nawilżenia oraz wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry.

Efekty:

Przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz jej funkcji barierowych wrażliwej okolicy oczy. Działanie przeciwzmarszczkowe, wygładzające powstałe już zmarszczki i stymulujące skórę do produkcji nowych fibroblastów, czego efektem jest napięcie skóry, działania zapobiegające dalszemu starzeniu. W serum zaproponowano witaminę C, która świetnie rozjaśni skórę pod oczami, stanie się ona bardziej promienna i świeża.


Kobieta, lat 60

Obraz kliniczny: kobieta dojrzała, liczne przebarwienia na całej twarzy, zmarszczki, zwiotczenie, wiotkość, skóra sucha

Oczekiwania: zmniejszenie widoczności przebarwień, rozjaśnienie skóry, odmłodzenie, zniwelowanie zmarszczek.

Pacjentka boryka się licznymi ciemnymi plamami na twarzy, przebarwieniami, które powstały z wiekiem oraz ze względu na częsta ekspozycję na słońce. Dodatkowo skóra stała się wiotka, mało elastyczna i pojawiły się zmarszczki. Jest to związane ze spadkiem stężenia estrogenów w organizmie, w efekcie zahamowana zostaje produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego.

Kompozycja do stosowania RANO

 Serum P + substancje czynne:

 • arbutyna 3%  x2 
 • niacynamid 4%

  + Nexultra 2 + fotoprotekcja UV Spf 50

Funkcjonalność formuły:

Duża dawka arbutyny zadziała rozjaśniająco na plamy i przebarwienia poprzez inhibicję enzymu tyrozynazy w skórze. Wyrówna nierównomierny koloryt a zmiany pigmentacyjne staną się mniej widoczne. Dodatek niacynamidu, czyli witaminy B3 zwiększy penetrację arbutyny, dodatkowo zadziała przeciwzapalnie, wzmocni skórę i zastymuluje syntezę lipidów w naskórku.

Nie zapominając oczywiście o pielęgnacji dodatkowej rekomendujemy emulsję Nexultra 2, która przywróci skórze równowagę, wzmocni ochronę przeciwsłoneczną hamując melanogenezę, dzięki zawartości dwóch enzymów biomimetycznych jako aktywatorów naturalnej fotoprotekcji. Lekka konsystencja idealnie sprawdzi się w ciągu dnia, nawet pod makijaż. Jako ostatni produkt o którym nie można zapomnieć jest ochrona przeciwsłoneczna, w tym przypadku jest to mineralna emulsja z wysokim filtrem ochronnym spf 50.

Kompozycja do stosowania na NOC

 Serum P + substancje czynne:

 • witamina A 0,2%
 • izoflawony sojowe 2%
 • niacynamid 4%

  + Nexultra 3

Funkcjonalność formuły:

Dzięki zawartości  witaminy A, czyli retinolu Poprzez delikatne złuszczanie skóry rozjaśni przebarwienia regulując hiperpigmentację, pomoże w zagęszczeniu i poprawieniu struktury skóry poprzez stymulację produkcji fibroblastów, włókien kolagenowych, elastynowych. Jest też naturalnym antyoksydantem. Dodatkowe składniki aktywne to izoflawony sojowe, które wspomogą produkcję kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za nawilżenie skóry,  zwiększą produkcję kolagenu i elastyny, zagęszczając ją. Niacynamid zadziała przeciwzapalnie i wzmocni barierę skóry.

Jako uzupełnienie pielęgnacji wieczornej rekomendujemy nałożenie po Serum P emulsji Nexultra 3. Ta bogata emulsja przywróci naturalną równowagę skórze. Pomoże też w odbudowie płaszcza hydrolipidowego i silnie nawilży.

Efekt końcowy: Pacjentka zauważy przede wszystkim rozjaśnioną i odmłodzona skórę. Przebarwienia staną się mniej widoczne,  linie i zmarszczki zostaną zredukowane. Skóra  stanie się jędrniejsza, gładsza, bardziej rozświetlona  o wyrównanym kolorycie.


Kobieta, lat 25

Obraz kliniczny: kobieta młoda, skóra przetłuszczająca się z licznymi przebarwieniami posłonecznymi.

Oczekiwania: zniwelowanie plam posłonecznych i przetłuszczania się skóry

W przypadku tej młodej pacjentki skupiamy się na przebarwieniach powstałych po nadmiernej ekspozycji na słońce i braku odpowiedniej ochrony oraz zniwelowania przetłuszczania się skóry.

Kompozycja do stosowania RANO

Serum P + substancje czynne:

 • witamina C 7% x2 
 • SOD 2%

  +Nexultra 1 + fotoprotekcja UV Spf 50

Funkcjonalność formuły:

Podwójna dawka witaminy C daje nam dawkę aż 14% substancji czynnej, która zadziała mocno naprawczo na skórę zniszczoną słońcem oraz zahamuje syntezę melaniny w skórze. Jest świetnym antyoksydantem, uchroni przed przedwczesnym starzeniem skóry oraz zastymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Sod, czyli dysmutaza ponadtlenkowa zadziała przeciwrodnikowo, przeciwzapalnie, łagodząc podrażnienia skóry. Ochroni też skórę przed słońcem.

Jako pielęgnację dodatkową rekomendujemy emulsję Nexultra 1. Lekka żelowa konsystencja produkty bardzo dobrze sprawdzi się przy skórze tłustej, zregeneruje i naprawi skórę. Można go też używać pod makijaż. Jako ostatni produkt o którym nie można zapomnieć jest ochrona przeciwsłoneczna, w tym przypadku jest to mineralna emulsja z wysokim filtrem ochronnym spf 50.

Kompozycja do stosowania na NOC

 Serum P+  substancje czynne:

 • arbutyna 3% 
 • kwas azelainowy 5,4%
 • niacynamid 4%
 • Nexultra 1

Funkcjonalność formuły:

W nocnej pielęgnacji skupiamy się na hamowaniu syntezy melaniny dzięki arbutynie. Posiada silne właściwości rozjaśniające plamy i przebarwienia, dodatkowo działa też  kojąco na skórę. Kwas azelainowy sprawdzi się jako świetny antyoksydant. Wspomoże też działanie arbutyny w walce z przebarwieniami. Z kolei niacynamid wzmocni barierę ochronną skóry, zastymuluje syntezę lipidów w naskórku i zadziała przeciwzapalnie.

Uzupełnieniem pielęgnacji idealna będzie również emulsja Nexultra 1, którą stosujemy rano.

Efekt końcowy: pacjentka po kuracji zauważy przede wszystkim rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry oraz zmniejszenie wydzielania sebum.


Umów konsultację


Wyślij wiadomość

 

TOP