Po pierwsze: profilaktyka
19/08/2019

Po pierwsze: profilaktyka

Jedną z misji Kliniki Zakrzewscy jest budowanie świadomości Pacjentów i zachęcanie do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.

Dermatologia to znacznie więcej niż dbałość o piękno i młody wygląd, to przede wszystkim troska o zdrowie skóry, włosów i paznokci, w tym profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób skóry – wyjaśnia dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Sezon wakacyjny w pełni, wszyscy chętnie korzystamy z gorącego lata i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przypominamy więc o regularnym stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem i unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce, która może zakończyć się przykrym poparzeniem, powstaniem nieestetycznych przebarwień, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do wystąpienia zmian nowotworowych. Co roku notuje się od 2,5 do 3 tysięcy przypadków czerniaka, jeszcze dwadzieścia lat temu liczba zachorowań na raka skóry była trzykrotnie niższa.

Profilaktyczne badania dermatologiczne

W naszych gabinetach powtarzamy niezmiennie: znamiona należy badać. Zachęcamy naszych Pacjentów do samokontroli i regularnego wykonywania profesjonalnych badań profilaktycznych dostępnym w Klinice Zakrzewscy światowej klasy urządzeniem FotoFinder. Przypominam, że znamiona, które bezwzględnie poddajemy konsultacji lekarskiej, to takie, które nas niepokoją lub znajdują się w miejscach trudno dostępnych, uniemożliwiających samodzielną analizę - stwierdza dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Analiza znamion systemem Fotofinder jest badaniem absolutnie bezbolesnym i pozwalającym na dwa rodzaje działania. W przypadku pojedynczych zmian wykonujemy wideodermatoskopię, przy wielu znamionach, które rozsiane są w różnych miejscach wybieramy metodę mapowania ciała ATBM STUDIO. W obu przypadkach urządzenie wykrywa znamiona, fotografuje je w wysokiej rozdzielczości i dokonuje ich klasyfikacji. Natychmiast wiemy czy dana zmiana jest bezpieczna, wymaga dalszej obserwacji czy też może wykazuje cechy kwalifikujące ją do konsultacji onkologicznej. Obraz każdego znamienia jest zapisywany, co pozwala na regularną obserwację zachodzących zmian w trakcie badań follow-up.

Jeśli zaobserwujemy coś niepokojącego,  któreś ze znamion zmieniło swój kształt, kolor, stało się bardziej widoczne, jeśli sączy się z niego płyn niezwłocznie zgłośmy się do specjalisty dermatologa. Nie bójmy się wyniku badania, wczesna diagnoza, nawet w przypadku choroby nowotworowej, pozwala nam podjąć zwycięską walkę o życie – przekonuje dr Zakrzewski.

Historia Pani Kasi, pacjentki naszej Kliniki

Do naszej kliniki trafiają Pacjenci tacy jak Katarzyna Stachowicz, którzy walkę o życie już wygrali, a teraz dbają o regularną profilaktykę, edukują innych i walczą o ich prawa. Kasia w 2016 zachorowała na nowotwór piersi, zaangażowała się w działania na rzecz uczynienia zabiegu profilaktycznej mastektomii refundowanym przez NFZ. Jej akcja „Pokonaj Raka Piersi” przyczyniła się do zmian przepisów, dzięki czemu profilaktyczna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją w Polsce stała się refundowana. Za działalność społeczną i charytatywną została uznana „Osobowością Roku 2018” w Dąbrowie Górniczej, a także „Osobowością Roku 2018 Województwa Śląskiego”.

Teraz regularnie wykonuje badania profilaktyczne, a gdy usłyszała o innowacyjnej metodzie analizy znamion w kierunku wczesnego wykrycia czerniaka FotoFinder, natychmiast ustaliła termin wizyty w Klinice Zakrzewscy. Dr n. med. Marcin Zakrzewski wykonał badanie i dokonał klasyfikacji znamion. Wszystkie fotografie zostały zapisane w pamięci komputera, z Kasią widzimy się ponownie za 6 miesięcy, wtedy porównamy obraz istniejących zmian i sprawdzimy czy nie pojawiły się kolejne.

Mamy nadzieję, że mieliście okazję cieszyć się słonecznym urlopem, wierzymy, że sumiennie chroniliście skórę przed nadmiarem słońca, aby przez kolejny rok cieszyć się jej zdrowiem zapraszamy na badanie skóry FotoFinder, pamiętajmy – znamionom warto przyjrzeć się z bliska.

dermatologia badania profilaktyczne

profilaktyczne badania dermatologiczne

badania profilaktyczne w dermatologii

badania profilaktyczne dermatologia

TOP