Lepiej zapobiegać niż leczyć - letnie problemy skórne, których można uniknąć
26/06/2019

Lepiej zapobiegać niż leczyć - letnie problemy skórne, których można uniknąć

Dokuczliwa wysypka czy bolesne oparzenie słoneczne może szybko zmienić letnią przygodę w ekstremalne wyzwanie. Nasz specjalista dermatolog – dr n. med. Marcin Zakrzewski opowiada jak uniknąć letnich problemów skórnych i cieszyć się beztroskimi wakacjami.

Letnie problemy skórne, których możesz uniknąć

Wypryski skóry trądzikowej

Kiedy pot miesza się z bakteriami zasiedlającymi skórę i wydzielanym przez nią sebum, może z łatwością zablokować jej pory. Jeśli mamy skórę trądzikową prowadzi to najczęściej do powstania wyprysków – pojawiają się nowe zaskórniki, grudki i krosty.

Jak ich uniknąć? Pozbywając się potu z twarzy nie wycierajmy skóry, przykładajmy delikatnie czysty papierowy ręcznik i pozwólmy, aby go wchłonął. Pocieranie podrażnia skórę i w rezultacie prowadzić może do powstania wyprysków. Upewnijmy się także, że produkt, którego używamy do mycia skóry twarzy i ciała jest niekomedogenny, czyli nie blokuje porów.

Sucha, podrażniona skóra

Wysoka temperatura, klimatyzacja i naprzemienne kąpiele wodne i słoneczne mogą wysuszać skórę. Pamiętajmy, aby po wyjściu z basenu lub po kąpieli w morzu natychmiast umyć skórę i włosy delikatnym środkiem myjącym. Detergenty o silnym działaniu antybakteryjnym mogą ją przesuszać. Zrezygnujmy też z gorących kąpieli na rzecz letniej wody. W ciągu 5 minut od zakończonej kąpieli nałóżmy na wilgotną skórę twarzy lekki krem nawilżający a na ciało balsam , spowoduje to ,że skóra będzie dobrze nawilżona, gładka i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Przed wyjściem na zewnątrz nakładajmy krem ochronny z filtrem o wysokiej ochronie, szerokim spektrum działania i wysokiej odporności na wodę.

Przebarwienia

Słoneczne lato i plażowanie sprzyjają powstawaniu nieestetycznych przebarwień. Pamiętajmy, aby codziennie przed wyjściem z domu nakładać na skórę krem ochronny z filtrem, a w trakcie kąpieli słonecznych osłaniać ją dodatkowo zakładając kapelusz z szerokim rondem. Wybierajmy kremy ochronne z tlenkiem cynku lub  dwutlenkiem tytanu, o szerokim spektrum działania i faktorze SPF minimum 30. Krem z filtrem nakładamy nawet w pochmurne dni, przynajmniej na 15 minut przed wyjściem z domu i powtarzamy aplikację co 2-3 godziny. Oczywiście, krem ochronny z filtrem nakładamy na nowo po każdym wyjściu z wody.

Pokrzywka

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować podrażnienie skóry i prowadzić do powstania, drobnej, swędzącej wysypki, która jest reakcją uczuleniową. Największe prawdopodobieństwo powstania pokrzywki występuje u osób, które przyjmują leki klasyfikowane jako światłouczulające (np. leki przeciwbólowe na bazie ketoprofenu czy niektóre antybiotyki).  W tym przypadku mamy tylko jedną możliwość – bezwzględne unikanie kąpieli słonecznych.

Oparzenie słoneczne

Może nie tylko skutecznie zepsuć urlopowy nastrój, oparzenie słoneczne to przede wszystkim zwiększone ryzyko raka skóry. Kiedy pogoda nas rozpieszcza, pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu naszej skóry przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Minimalizując ryzyko oparzenia stosujmy kremy ochronne z filtrem i szukajmy ukojenia dla skóry wybierając zacienione miejsca.

Ucho pływaka

Uwięziona w zewnętrznym kanale słuchowym woda może doprowadzić do infekcji, ryzyko jej powstania możemy skutecznie ograniczyć używając zatyczek do uszu. Pamiętajmy także o tym, aby nigdy nie czyścić wnętrza ucha bawełnianym patyczkiem, który może spowodować przesunięcie woskowiny i brudu do wnętrza kanału słuchowego podrażniając go.

Jak dbać o skórę latem, jeśli domowe sposoby nie pomogą?

Każdy z wymienionych letnich problemów skórnych może skutecznie zepsuć wakacyjną zabawę, pamiętajmy, że jeśli objawy nie ustąpią samoistnie po kilku dniach warto skonsultować się z zaufanym specjalistą, dla którego dermatologia to codzienność i który oceni stan naszej skóry i wdroży odpowiednio dobrane leczenie.

TOP