Problem cellulitu może dotykać zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku.
04/03/2019

Problem cellulitu może dotykać zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku.

Najczęściej z nieestetycznymi zagłębieniami i wybrzuszeniami, które ze względu na swoją charakterystyczną strukturę nazywane są często „skórką pomarańczową", walczy jednak płeć piękna. Wynika to z różnic anatomicznych, czyli różnego rozłożenia tkanki mięśniowej, tłuszczowej i łącznej. Szacuje się, że cellulit w różnym stopniu zaawansowania występować może nawet u 80-90 % kobiet.

Czym dokładnie jest cellulit i jak skutecznie i bezpiecznie walczyć o gładką skórę? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Cellulit powstaje kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się miejscowo wypychając podskórną tkankę łączną, pojawia się głównie w okolicy ud i pośladków, ale może występować także na innych partiach ciała, jak na przykład brzuch czy ramiona. Cellulit różnicujemy ze względu na stopień zaawansowania zmian zgodnie ze skalą przyjętą w 2009 roku:

  • Stopień 1 (lub łagodny)  skóra przypomina strukturą „skórkę pomarańczową”  pojawia się na niej od 1-4 powierzchniowych zagłębień,  skóra sprawia wrażenie lekko wiotkiej, nierówność i pofałdowanie skóry można uznać za delikatne. W tej fazie cellulit widoczny jest zazwyczaj jedynie gdy chwycimy fałd skórny.
  • Stopień 2 (lub umiarkowany) pojawia się od 5-9 zagłębień o średniej głębokości, widoczna jest ziarnista struktura, pofałdowanie skóry można określić jako umiarkowane. Cellulit staje się widoczny po uciśnięciu skóry lub gdy usiądziemy na twardym krześle.
  • Stopień 3 (lub zaawansowany) na skórze dostrzegamy 10 lub więcej głębokich zagłębień, pojawiają się fałdy i nierówności widoczne gołym okiem, nawet bez uciskania skóry.

Cellulit - przyczyny powstawania

Cellulit powstaje w wyniku nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej znajdującej się tuż pod warstwą  podskórnej tkanki łącznej. U kobiet komórki tłuszczowe i komórki tkanki łącznej  ułożone  są poziomo, dlatego nierówności tkanki tłuszczowej tworzą grudki także w tkance łącznej. Komórki tłuszczowe stają się przerośnięte, zbijają się w grudki, a otaczająca je mieszanka wody i produktów ubocznych przemiany materii uciska naczynka uniemożliwiając usunięcie toksyn, przez co cellulit postępuje. Panowie mają więcej szczęścia – u mężczyzn tkanki tłuszczowa i łączna ułożone są na ukos, dlatego zjawisko cellulitu występuje u nich niezmiernie rzadko. Oprócz przyczyn anatomicznych istnieje jeszcze kilka innych czynników mających wpływ na  ryzyko powstania cellulitu w tym między innymi:

Czynniki hormonalne

Poziom estrogenu, insuliny, noradrenaliny oraz poziom hormonów tarczycy i prolaktyny odgrywa rolę w procesie powstawania cellultu. Według jednej z teorii, zmniejszający się z wiekiem poziom estrogenu powoduje także spadek przepływu krwi do podskórnej tkanki łącznej. Obniżone krążenie, powoduje spadek dotlenienia tkanek, co wpływa na obniżenie produkcji kolagenu. Dodatkowo zmniejszony poziom kolagenu wpływa też na rozrost komórek tłuszczowych. Połączenie tych czynników powoduje zwiększoną widoczność nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a rozrost komórek tłuszczowych osłabia podskórną tkankę łączną potęgując efekt nierówności skóry. Ryzyko powstania cellulitu rośnie z wiekiem, ponieważ skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej wiotka,

Czynniki genetyczne

Rozwój cellulitu powiązany jest z genami odpowiedzialnymi za szybkość metabolizmu, rozłożenie podskórnej tkanki tłuszczowej, pochodzenie i poziom krążenia,

Czynniki związane z dietą i stylem życia

Odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna może wpływać na ograniczenie powstania cellulitu, nadmierne spożycie posiłków bogatych w węglowodany i tłuszcze, o wysokiej zawartości soli i zbyt niskiej zawartości błonnika wpływa na rozwój cellulitu. Cellulit może także częściej występować u palaczy i osób prowadzących siedzący tryb życia.

Cellulit a wiek i nadwaga

To prawda, cellulit pojawia się częściej u osób z nadwagą, ale to nie reguła, osoby szczupłe i aktywne fizycznie także narażone są na jego powstawanie. Problem dotyczy najczęściej osób po 25 roku życia, niemniej jednak z powodu cellulitu mogą cierpieć także osoby młodsze, w tym nastolatki.

Walka z cellulitem - jak się go pozbyć?

Skuteczna walka z cellulitem jest możliwa. Zaczynamy od podstaw – lekka dieta, duża ilość wody i ruch,  a dla szybszych i lepszych efektów – zapraszamy do skorzystania z  profesjonalnych zabiegów o udokumentowanej skuteczności. W ofercie naszej kliniki znajdziecie szereg rozwiązań, które pomogą zredukować cellulit, a także ujędrnić i uelastycznić skórę. Nasze kosmetolog ocenią stopień zaawansowania zmian, a następnie dobierzemy plan leczenia, który pozwoli osiągnąć optymalne rezultaty. Przy skórze wiotkiej, wymagających uelastycznienia i poprawy napięcia doskonale sprawdzi się endermologia LPG Alliance, u nas w nowym wydaniu, z innowacyjną głowicą, która nie zasysa skóry, dzięki czemu nie powoduje jej nadmiernego rozciągania. Pierwsze efekty ujędrnienia, wysmuklenia i redukcji cellulitu dostrzeżecie już po 3 zabiegu, optymalne rezultaty osiągamy po serii około 10 zabiegów w odstępach 3-4 dniowych.

Przy cellulicie o większym stopniu zaawansowania idealnym rozwiązaniem jest fala uderzeniowa STORZ, która pozwala zredukować zbitą, miejscowo nagromadzoną tkankę tłuszczową. Seria około 12 zabiegów w odstępach 3-4 dniowych to widoczne efekty modelowania i wyszczuplenia sylwetki. Świetne efekty przynosi zastosowanie terapii łączonej – naprzemienne stosowanie zabiegów endermologii i fali uderzeniowej to przepis na gładką, elastyczną skórę i widocznie bardziej jędrne ciało.

Więcej informacji na temat LPG Alliance oraz Storz Medical znajdziecie w naszej ofercie.

Zapraszamy!

TOP