Wczesna diagnostyka czerniaka - ATBM
27/02/2019

Wczesna diagnostyka czerniaka - ATBM

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat liczba zachorowań na czerniaka wzrosła trzykrotnie, co roku notuje się od 2,5- 3 tysięcy przypadków raka skóry. Lekarze dermatolodzy nieustannie pracują nad zmianą świadomości i nawyków Polaków, prowadzimy szeroko zakrojoną edukację dotyczącą unikania nadmiernej ekspozycji na słońce, przestrzegamy przed zgubnym wpływem solarium,  namawiamy do stosowania odpowiednio dobranych kremów ochronnych z filtrem przez cały rok, ale przede wszystkim przypominamy – znamiona trzeba badać – mówi dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Cieszymy się, że skutecznie udaje nam się budować świadomość naszych Pacjentów, którzy korzystają z metody analizy pojedynczych znamion, którą wykonuję za pomocą nowoczesnego wideodermatoskopu oraz z badania ATBM STUDIO, które polega na mapowaniu całego ciała i jednoczesnej analizie wielu, rozsianych znamion. Nasi Pacjenci to bardzo często ludzie aktywni, na przykład zawodowo zajmujący się sportem, dla których zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia jest absolutnym priorytetem.

Ostatnio mapowanie ciała wykonywał u nas zawodowy pływak Patryk Nowak, który zdecydował się profilaktycznie skontrolować znamiona. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, polega na zrobieniu serii zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości, wykryciu i analizie znamion położonych na poszczególnych partiach ciała. Sam proces mapowania trwa około 5 minut, w zależności od ilości zmian cała wizyta to kwestia 30-45 minut.

Diagnostyka czerniaka przy użyciu ATBM

Moduł ATBM stanowi część urządzenia FotoFinder, zdjęcia są zapisywane w pamięci komputera, a program natychmiast analizuje każde z wykrytych znamion. Od razu wiemy więc, czy dana zmiana jest bezpieczna, wymaga obserwacji, kwalifikuje się do usunięcia lub też jest zmianą niebezpieczną o cechach onkologicznych. Nie bójmy się uzyskanego wyniku, kluczem do długofalowego zdrowia jest przecież skuteczna diagnostyka i szybko podjęte leczenie.

Zapisane wyniki pozwalają na wykonanie tzw. analizy follow-up czyli powtórnego badania po kilkumiesięcznej przerwie, wykrywającego nowopowstałe znamiona, ale także pozwalającego obiektywnie monitorować zmiany w obrębie znamion, które uwidocznione zostały w poprzednim badaniu.

Wczesna diagnostyka czerniaka - samodzielne obserwacje i konsultacje specjalisty

Pamiętajmy, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie kontrolować znamiona, na przykład te położone w miejscach trudno dostępnych – wyjaśnia nasz specjalista dermatolog dr n. med. Marcin Zakrzewski. Oczywiście bieżąca kontrola widocznych znamion jest nieodzowna, a każda niepokojąca zmiana powinna być bezwzględnie konsultowana z lekarzem. Więcej informacji na temat analizy znamion znajdziecie tutaj: https://www.klinikazakrzewscy.pl/blog/29,znamionom-warto-przyjrzec-sie-z-bliska

ATBM diagnostyka czerniaka

Wczesna diagnostyka czerniaka

Wczesna diagnostyka czerniaka ATBM

ATBM Wczesna diagnostyka czerniaka


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP