Znamionom warto przyjrzeć się z bliska
10/07/2018 fotofinder

Znamionom warto przyjrzeć się z bliska

O tym jakie cechy zmian skórnych  powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim opowiada nasz specjalista dermatolog  - dr n. med. Marcin Zakrzewski

 

Lato sprzyja relaksowi i kąpielom słonecznym, ich amatorzy powinni jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z głównych czynników ryzyka w przypadku zachorowania na raka skóry. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest ograniczenie czasu, który spędzamy na słońcu oraz stosowanie odpowiednio dobranych kremów ochronnych (z filtrem UV).

 

 

Co jednak jeśli na skórze pojawiły się znamiona? Kiedy powinniśmy poddać je kontroli w gabinecie dermatologicznym?

 

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Każde znamię powinno być poddawane samodzielnej obserwacji zgodnie z przyjętą w dermatologii zasadą ABCDE. Jeśli wykazuje cechy jednego lub kilku z podanych punktów, pora zgłosić się do gabinetu lekarskiego na profesjonalną analizę znamienia. W naszej Klinice stosujemy badanie wideodermatoskopem.

 

 

Na czym polega zasada ABCDE?

 

To kilka kroków pozwalających nam ocenić znamię pod kątem jego cech, litery pochodzą od wyrazów w języku angielskim:

 

  • A (asymetry) – asymetria
  • B (borders) – granice – sprawdzamy czy nie są  nierówne, poszarpane, lub czy wokół znamienia nie pojawił się biały obrąbek
  • C (color) – kolor – alarmująca jest zmiana zabarwienia znamienia
  • D (diameter) – średnica – niepokojące są znamiona powiększające się.
  • E (elevation) -  wypukłość  lub wklęsłość zmiany, która sugeruje, że znamieniu trzeba przyjrzeć się baczniej

 

Jak często powinniśmy badać znamiona?

 

Nie ma jednoznacznych wytycznych. Prowadzimy obserwacje  na podstawie zasady ABCDE, dodatkowo powinniśmy być wyczuleni na inne symptomy takie jak swędzenie czy krwawienie znamion, na przykład przy zadrapaniu czy dotknięciu oraz na to czy na ciele nie pojawiły się ostatnio nowe zmiany. Jeśli zauważymy niepokojące objawy natychmiast zgłaszamy się po poradę do lekarza specjalisty, który wykona profesjonalne badanie. W trakcie badania lekarz dermatolog zawsze dokładnie ogląda całe ciało pacjenta.

 

Na czym polega badanie wideodermatoskopem?

 

Badanie wykonywane w naszej klinice jest bardzo precyzyjne i całkowicie nieiwwazyjne. Wykonujemy je urządzeniem FotoFinder,  które  wyposażone jest w kamerę zapisującą obraz w jakości cyfrowej, znakomicie uwidaczniającą strukturę fotografowanej zmiany.  Znamię od razu poddawane jest analizie i dokumentowane, co umożliwia śledzenie zmian w jego obrębie w trakcie wizyt kontrolnych. Z miejsca wiemy czy dana zmiana jest niegroźna, wymaga dalszej obserwacji, jest potencjalnie niebezpieczna czy też kwalifikuje się do usunięcia.

 

A co w przypadku pacjentów zgłaszających się z wieloma znamionami?

 

W takich przypadkach zalecamy  procedurę mapowania ciała ATBM Body Studio, która pozwala na lokalizację i analizę znamion  na całym ciele, w tym w miejscach trudno dostępnych, uniemożliwiających samodzielną kontrolę. FotoFinder wykonuje skan ciała pacjenta i dokładnie lokalizuje położenie poszczególnych znamion. W ciągu około pięciu minut jesteśmy w stanie uzyskać obraz zmian położonych na różnych częściach ciała pacjenta, sporządzić ich dokumentację i poddać analizie, a następnie, w trakcie wizyty kontrolnej, sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe znamiona oraz czy te istniejące nie zmieniły swojego charakteru.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP