Jak skutecznie diagnozować i leczyć problemy skóry głowy i włosów?
21/08/2018

Jak skutecznie diagnozować i leczyć problemy skóry głowy i włosów?

Pacjenci, którzy mają problem z wypadaniem włosów, często traktują to schorzenie jako problem natury estetycznej, który wpływa nie tylko na wygląd, ale także samopoczucie. Warto pamiętać, że nadmierna utrata włosów to także kwestia medyczna, która wymaga diagnostyki i celowanego leczenia. Dr n. med. Marcin Zakrzewski przybliży dziś, czym jest badanie wideodermatoskopowe, czyli jedno z podstawowych narzędzi stosowanych w diagnostyce nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Ta cyfrowa technika trichoskopii w rękach doświadczonego dermatologa wspiera postawienie trafnej diagnozy i pozwala określić rodzaj łysienia.

Czym jest trichoskopia?

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Trichoskopia, a szczególnie jej podtyp – wideodermatoskopia, jest zaawansowanym narzędziem diagnostycznym pozwalającym nie tylko różnicować choroby skóry i włosów, w tym rodzaje łysienia, ale także monitorować postępy terapii. Trafna diagnoza jest podstawą skutecznego doboru leczenia, a możliwość obiektywnego monitorowania jej efektów pozwala efektywnie modyfikować terapię. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ im wcześniej zdiagnozujemy przyczynę i typ nadmiernej utraty włosów, tym większą szansę mamy na powodzenie terapii. Badanie trichoskopowe może być wykonywane przy pomocy dermatoskopu lub wideodermatoskopu wyposażonego w dodatkowe funkcje, na przykład zapisu danych w pamięci urządzenia. Badanie wideodermatoskopem jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, pozwala na uzyskanie precyzyjnych danych statystycznych i wspiera postawienie trafnej diagnozy, a zatem podjęcie skutecznego leczenia.

Jak przebiega wizyta?

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Przed badaniem wideodermatoskopowym Pacjent proszony jest o rozpuszczenie włosów i usunięcie z nich wszystkich akcesoriów, na przykład spinek. Badanie przeprowadzane jest przez specjalistę, który przykłada kamerę urządzenia do skóry głowy, włosów i paznokci (niektóre typy łysienia objawiają się także tam). Specjalista ogląda i rejestruje w formie obrazów zdjęcia mieszków włosowych, skóry głowy, łodyg włosów i paznokci, a następnie zapisuje je w pamięci urządzenia. Badanie, w zależności od podejrzenia klinicznego, można wykonać z płynem immersyjnym lub bez. Pacjent znajduje się w wygodnej pozycji siedzącej i nie odczuwa żadnego dyskomfortu.  

Jakich pytań możemy się spodziewać podczas wywiadu medycznego?

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: W trakcie wywiadu medycznego pytam między innymi o liczbę wypadających włosów (często proszę Pacjentów, żeby je policzyli), o choroby towarzyszące, dietę, zażywane leki, charakter pracy oraz orientacyjny czas trwania problemu. Pytam także o wyniki badań laboratoryjnych oraz dotychczasowe leczenie, a w przypadku kobiet o cykl miesiączkowy, porody, karmienie piersią i menopauzę. Duże znaczenie ma też wywiad rodzinny, pozwalający określić, czy problem z wypadaniem włosów występuje także u innych członków rodziny. 

Nie musimy pobierać włosa, prawda?

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Trichoskopia jest badaniem, które nie wymaga pobrania włosa, jest bezinwazyjna i całkowicie bezbolesna. W trakcie badania wykonuję zdjęcia skóry głowy i włosów w częściach czołowej, skroniowych i potylicznej za pomocą kamery. Zdjęcia są zazwyczaj wykonywane są w 20 i 70-krotnym powiększeniu. Nowoczesne platformy często pozwalają na przesłanie wyników do analizy do specjalistycznego laboratorium. Badanie ułatwia postawienie diagnozy – dzięki niemu wiem, z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia i mogę zaproponować Pacjentowi odpowiedni rodzaj leczenia.

Jak wygląda leczenie łysienia i nadmiernej utraty włosów?

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Na podstawie wcześniej postawionej diagnozy, a także biorąc pod uwagę preferencje Pacjenta, jego tryb życia, stan zdrowia i inne czynniki, opracowuję plan terapii. Leczenie powinno być dostosowane indywidualnie do każdego Pacjenta i może, lecz nie musi, obejmować leczenie farmakologiczne, środki miejscowe i profesjonalne zabiegi. Leczenie łysienia to długotrwały proces, a pierwszych efektów możemy spodziewać się po okresie 6 miesięcy, co związane jest z naturalnym cyklem wzrostu włosa. W tym czasie ważne jest, aby monitorować postępy terapii i ewentualnie ją modyfikować. 


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP