Jak skutecznie diagnozować i leczyć problemy skóry głowy i włosów?
21/08/2018

Jak skutecznie diagnozować i leczyć problemy skóry głowy i włosów?

Pacjenci, którzy mają problem wypadania włosów często traktują go w ujęciu estetycznym, a nie medycznym. dr n. med. Marcin Zakrzewski przybliży najnowocześniejsze narzędzie diagnostyczne – badania trichoskopowe. Obecnie to złoty standard, który w rękach doświadczonego dermatologa szybko pozwala określić rodzaj łysienia.

 

Dlaczego przyczyny wypadania włosów powinno diagnozować się w gabinecie lekarskim za pomocą badania trichoskopowego?

 

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Trichoskopia jest najbardziej zaawansowanym narzędziem diagnostycznym pozwalającym nie tylko różnicować choroby skóry i włosów, w tym rodzaje łysienia, ale także monitorować postępy leczenia. Trafna diagnoza jest podstawą skutecznego doboru leczenia, a możliwość obiektywnego monitorowania jej efektów pozwala efektywnie modyfikować terapię. Jest to kluczowa kwestia, pozwalająca osiągnąć zamierzony efekt w czasie pozwalającym uniknąć rozczarowania Pacjenta. Badanie trichoskopowe w Klinice Zakrzewscy wykonywane jest przy pomocy najnowszej generacji urządzenia FotoFinder, wyposażonego w zintegrowany system TrichoLab. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, pozwala na uzyskanie precyzyjnych danych statystycznych i postawienie trafnej diagnozy, a zatem podjęcie skutecznego leczenia.

 

Jak przebiega wizyta?

 

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Przed przystąpieniem do badania rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu, pozwalającego ustalić genezę i dotychczasowy przebieg wypadania włosów.

 

Jakich pytań możemy się spodziewać?

 

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Przeprowadzam szczegółowy wywiad lekarski, w którym są pytania między innymi o liczbę wypadających włosów (często prosimy pacjentów, żeby je policzyli),  o choroby towarzyszące, dietę, zażywane leki, charakter pracy, od jakiego czasu wpadają włosy.  Pytam także o wyniki badań laboratoryjnych oraz dotychczasowe leczenie a w przypadku kobiet  o cykl miesiączkowy, porody, karmienie piersią i menopauzę. Duże znaczenie ma też wywiad rodzinny (czy u kogoś w rodzinie jest problem z wypadaniem włosów). Po przeprowadzeniu wywiadu przystępujemy do wykonania badania trichoskopowego.

 

Nie musimy pobierać włosa, prawda?

 

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Trichoskopia jest badaniem, które nie wymaga pobrania włosa, jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna. W trakcie badania wykonuję zdjęcia skóry głowy i włosów w częściach czołowej, skroniowych i potylicznej za pomocą kamery.. Zdjęcia wykonywane są w 20 i 70-krotnym powiększeniu, a następnie za pomocą jednego przycisku przesyłane do analizy do laboratorium TrichoLab, które po szczegółowej analizie stawia diagnozę po upływie około 2 tygodni. Czyli wiemy już  z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia i mogę zaproponować pacjentowi odpowiedni rodzaj leczenia.

 

I co dalej?

 

Dr n. med. Marcin Zakrzewski: Leczenie łysienia to długotrwały proces, po okresie 6 miesięcy wykonujemy kolejne badanie trichoskopowe, które pozwala monitorować postęp terapii.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP