Laseroterapia w leczeniu blizn po operacjach piersi
21/03/2024

Laseroterapia w leczeniu blizn po operacjach piersi

Blizny po operacji piersi mogą obejmować blizny powstałe wskutek powiększania, zmniejszania i liftingu biustu, a także mastektomii lub usuwania zmian w tkance piersi, np. torbieli. Niektóre Pacjentki decydują się na rozpoczęcie terapii mającej na celu poprawę estetyki blizn z różnych przyczyn, m. in. ze względów estetycznych, psychologicznych (blizna po usunięciu nowotworu), a także zdrowotnych (operacja zmniejszenia biustu). Laserowe leczenie blizn po operacji piersi, bez względu na to, czym motywowany był zabieg, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie śladów po zabiegu poprzez zmniejszenie widoczności blizny, wygładzenie jej struktury, uelastycznienie oraz wyrównanie koloru.

Rodzaje blizn po operacji piersi

Dokładny wygląd blizny po operacji piersi zależy przede wszystkim od celu zabiegu i techniki wybranej przez chirurga. Do najczęstszych typów blizn należą:

  • Blizna w bruździe podpiersiowej ma lekko zaokrąglony kształt i długość około 4-5 centymetrów. Jest to najczęstszy rodzaj blizny, który powstaje przy powiększaniu piersi z założeniem implantu, a także najmniej widoczny – o ile Pacjentka nie unosi rąk, blizna pozostaje niewidoczna.
  • Blizna w dole pachowym to kolejny typ blizny powstały wskutek powiększania piersi z implantem. Jest zwykle mniejsza niż ta pod biustem, jednak nadal widoczna przy podnoszeniu ramion.
  • Blizna na granicy skóry i otoczki brodawki sutkowej także powstaje przy operacji powiększania biustu. Może dość dobrze zlewać się ze skórą, jednak zwykle jest widoczna.
  • Blizna po mastektomii może przybrać różnorodne kształty i wielkości w zależności od tego, jakiej operacji wymagała Pacjentka. Blizna jest zazwyczaj dość długa, znajduje się na środku piersi i przebiega pionowo.
  • Blizna po usunięciu zmian w tkance piersi np. torbieli może mieć różne kształty i rozmiary. Najczęściej to kilkucentymetrowa blizna w kształcie linii, a jej umiejscowienie uzależnione jest od obszaru zabiegowego. 
  • Blizna w kształcie kotwicy obejmuje bliznę w bruździe podpiersiowej, bliznę wokół brodawki sutkowej i pionową bliznę, która je łączy. Powstaje w wyniku operacji powiększania piersi z liftingiem, a także przy zmniejszaniu biustu.

Na wygląd blizny wpływ mają także czynniki takie jak indywidualne uwarunkowania Pacjentki, w tym wiek i stan zdrowia, odpowiednia pielęgnacja rany i blizny czy ewentualne komplikacje po operacji, takie jak infekcja.

Pielęgnacja rany i blizny po operacji piersi

Odpowiednia pielęgnacja rany oraz blizny po operacji powiększania piersi oraz innych zabiegach ma duży wpływ na jej wygląd, w tym jej wielkość, kształt i widoczność. Do najważniejszych zaleceń dotyczących postępowania z bliznami należą:

  • Utrzymywanie higieny i pielęgnacja rany zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Gdy rana się zasklepi, można smarować ją odpowiednimi preparatami zawierającymi wyciąg z cebuli, heparynę czy macicę perłową.
  • Utrzymywanie zróżnicowanej diety i odpowiednie nawodnienie organizmu.
  • Unikanie promieniowania słonecznego i zabezpieczanie blizny kremami z filtrem SPF 50.
  • Masaż blizny powinno się wykonywać 3 razy dziennie przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
  • Na bliznę można stosować żele oraz plastry silikonowe zapewniające utrzymanie odpowiedniego nawilżenia tkanki i zapobieganie jej nadmiernemu włóknieniu.
  • Niektóre blizny mogą być poddawane terapii kinesiotapingu, czyli naklejania przez specjalistę odpowiednich taśm pod określonym naciskiem.
  • Pacjentka powinna być pod stałą opieką lekarza, który przeprowadzał operację, dermatologa i fizjoterapeuty, którzy będą w stanie ocenić, czy rana goi się prawidłowo oraz zapobiec powikłaniom, takim jak zrosty.

Laseroterapia w leczeniu blizn po operacjach piersi

Blizny po implantach piersi, ich zmniejszeniu, liftingu, a także usuwaniu zmian łagodnych czy mastektomii stanowią wskazanie do laseroterapii. Jest to metoda o wysokim stopniu skuteczności i bezpieczeństwa, cechująca się szybkim działaniem z maksymalnym skróceniem czasu rekonwalescencji. W zależności od rodzaju blizny, jej umiejscowienia, wielkości, wieku i innych czynników lekarz wybiera odpowiednią jedną technologię laserową, połączenie kilku technologii laserowych, a czasem łączy je z innymi rozwiązaniami jak np. stosowaniem leków miejscowych, iniekcji, fototerapii.

Laser frakcyjny

Terapie z wykorzystaniem ablacyjnego lasera frakcyjnego mają na celu takie oddziaływanie na tkankę bliznowatą, aby stopniowo była zastępowana zdrową tkanką. Zastosowanie lasera frakcyjnego (czyli takiego, którego wiązka światła jest rozszczepiona na wiele mniejszych wiązek poprzez odpowiedni skaner) prowadzi do powstania w obszarze zabiegowym kontrolowanych mikrouszkodzeń, nazywanych strefami uszkodzenia cieplnego. Są to kanaliki powstałe w skórze poprzez odparowanie wody z komórek. Mikrouszkodzenia zapoczątkowują proces regeneracji skóry oraz zwiększonej produkcji włókien kolagenowych. Pomiędzy utworzonymi mikrouszkodzeniami, które przyjmują formę bardzo precyzyjnych pod względem szerokości i głębokości kanalików, pozostawiona jest nienaruszona skóra, która maksymalizuje skuteczność i szybkość procesów gojenia się tkanek. Wskutek terapii w bliźnie dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych, czyli głównego budulca blizn, redukcji nieregularnie ułożonego kolagenu oraz zwiększenia liczby nowych naczyń krwionośnych, włókien elastynowych,  oraz kwasu hialuronowego. W efekcie blizna po operacji piersi staje się bardziej elastyczna, gładsza oraz mniej wypukła. Jej koloryt także ulega poprawie.

Laser pikosekundowy

Laser pikosekundowy jest dedykowany usuwaniu zmian barwnikowych i głębokiemu remodelingowi tkanek. Ponieważ jest to laser nieablacyjny, czyli jego zastosowanie nie wiąże się z naruszeniem warstwy rogowej naskórka, rekonwalescencja po zabiegach jest krótsza i mniej odczuwalna. Technologia pikosekundowa w terapiach leczenia blizn wykorzystywana jest przede wszystkim do pobudzania procesów regeneracyjnych skóry i stymulowania przebudowy kolagenu poprzez precyzyjne oddziaływanie termiczne na głębiej położone tkanki skóry. Laser pikosekundowy może być wykorzystywany również do poprawy kolorytu blizn, co pozytywnie wpływa na ich estetykę.

Laser naczyniowy

Technologia lasera naczyniowego opiera się na wykorzystaniu zdolności hemoglobiny do pochłaniania wiązki światła. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu przebarwień i zaczerwienień. Blizny po operacji powiększania piersi mogą przybrać czerwony odcień, co sprawia, że są bardziej widoczne. Laser naczyniowy jest w stanie bezpiecznie zamykać naczynia krwionośne w bliźnie i dookoła jej po to, aby przywrócić leczonemu obszarowi naturalny kolor. Pogrzane tkanki ulegają koagulacji i fototermolizie, a następnie są bezpiecznie wydalane przez organizm.

Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech Pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się Pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Lekarz przeprowadzający leczenie blizny po operacji piersi dobiera odpowiednią technologię lub ich połączenie w taki sposób, aby najtrafniej odpowiedzieć na potrzeby Pacjentki. Laserowe leczenie blizn po operacji piersi to jeden z najczęściej wybieranych sposobów ich terapii, pozwala bowiem zmniejszyć ich widoczność, wygładzić strukturę, zwiększyć elastyczność i wyrównać ich kolor przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa zabiegu.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP