Depilacja laserowa u osób transpłciowych – fakty i mity
29/01/2024

Depilacja laserowa u osób transpłciowych – fakty i mity

Badania wskazują, że osoby transseksualne, szczególnie kobiety, nie są zadowolone z wyglądu włosów na twarzy, głowie i ciele, co często prowadzi do pogłębienia dysforii płciowej. Depilacja laserowa to zabieg, który może być pomocny w takich sytuacjach, pozwala bowiem usunąć te włosy, które są dla danej osoby niepożądane. Niestety niewiele mówi się o laserowym usuwaniu owłosienia w kontekście osób transpłciowych, a powielane informacje często nie są prawdziwe. W poniższym artykule potwierdzamy więc fakty i dementujemy mity związane z tym tematem.

Niektóre operacje korekty płci wymagają depilacji laserowej FAKT

Depilacja laserowa może być wymagana przed waginoplastyką i falloplastyką. W przypadku pierwszego zabiegu neowagina formowana jest między innymi z penisa, którego skóra używana jest do stworzenia kanału pochwy. Ze względów zdrowotnych powinna być więc wolna od włosów. Podobna sytuacja ma miejsce przy falloplastyce, podczas której prącie rekonstruowane jest z pomocą skóry z wybranej części ciała, w tym z przedramienia lub uda. Stosunkowo gęste owłosienie tych obszarów nie jest zazwyczaj akceptowane przez Pacjentów, którzy woleliby, aby penis był pozbawiony włosów. Dodatkowo, depilacja laserowa zalecana jest w celu zminimalizowania ryzyka infekcji i problemów z układem moczowym.

Osoby niebinarne nie potrzebują depilacji laserowej MIT

Osoby, które nie identyfikują się z żadną płcią i nie wpisują się w ich binarny podział, także korzystają z laserowego usuwania owłosienia. Zakres zabiegów może być bardzo różnorodny i zależy od preferencji danej osoby. Niebinarni Pacjenci mogą dążyć do pozbycia się lub wymodelowania zarostu twarzy, nadania perfekcyjnego kształtu brwiom, depilacji wybranej części ciała, takiej jak plecy, klatka piersiowa czy nogi, a także laserowego usunięcia włosów w miejscach intymnych.

Depilacja laserowa może pomóc osobom transseksualnym w tranzycji FAKT

Owłosienie twarzy i ciała, a także włosy na głowie mogą być uważane za atrybut kobiecości lub męskości. Stanowią część tożsamości człowieka i pełnią wiele funkcji, w tym tych estetycznych, kulturowych i społecznych. Osoby, których płeć różni się od tej nadanej przy urodzeniu, mogą odczuwać dysforię płciową silnie negatywne uczucia związane z rozbieżnością między tym, kim się czują, a jak wyglądają i jak są postrzegani. Laserowe usuwanie owłosienia może pomóc osobom transseksualnym w drodze do akceptacji swojego ciała i ułatwić tranzycję w wymiarze społecznym, medycznym i prawnym.

Terapia hormonalna u transseksualnych kobiet zlikwiduje całkowicie męski zarost, depilacja nie jest więc potrzebna MIT

Niestety, powyższe stwierdzenie nie jest prawdziwe. Badania wykazują, że terapia hormonalna dedykowana transseksualnym kobietom ma większy wpływ na włosy na ciele, natomiast zmniejszenie zarostu na twarzy oscyluje w granicach 28% u osób dorosłych. Ostateczny wygląd owłosienia jest uzależniony od wielu czynników, jednak dla wielu kobiet może nie być zadowalający. Z tego względu często decydują się one na depilację laserową zarówno włosów na twarzy, jak i na ciele.

Depilacja laserowa cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności FAKT

Nowoczesne urządzenia laserowe mają wyższy poziom skuteczności niż inne dostępne metody, są także wysoce bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że depilacja laserowa będzie efektywna i bezpieczna tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę wykorzystującego najwyższej klasy sprzęt w odpowiednich warunkach. W przeciwnym razie depilacja laserowa może być mniej skuteczna i prowadzić do skutków ubocznych, takich jak poparzenia czy przebarwienia.

Hormonalna terapia zastępcza uniemożliwia depilację laserową MIT

Nie istnieją przeciwwskazania, które mówiłyby o tym, że osoby przyjmujące zastępczą terapię hormonalną nie mogą poddać się laserowemu usuwaniu owłosienia. W rzeczywistości depilację laserową mogą wykonać osoby biorące hormony, a także te, które nie planują ich przyjmować. Warto zauważyć, że transseksualni mężczyźni przyjmujący testosteron mogą otrzymać mniej satysfakcjonujące wyniki zabiegów, co związane jest z tym, że ten hormon pobudza włosy do intensywnego wzrostu.

Aby usunąć niechciane owłosienie, potrzeba kilkunastu zabiegów MIT

W rzeczywistości do laserowego usunięcia owłosienia wymagane jest od 8 do 10 zabiegów powtarzanych w odstępach 4-6 tygodniowych w przypadku zabiegów obejmujących skórę twarzy oraz odstępach 6-8 tygodniowych w przypadku zabiegów obejmujących skórę pozostałych części ciała. Jest to związane z naturalnym cyklem życia włosów laser najskuteczniej usuwa te, które znajdują się w fazie wzrostu (anagenu). To właśnie te włoski mają w sobie najwięcej melaniny, która może zaabsorbować energię wiązki lasera oraz są najmocniej połączone z macierzą jej zniszczenie także przekłada się na lepsze efekty. W rezultacie, podczas każdego zabiegu usuwane jest od 10 do 30% włosów. To, ile będzie trwała depilacja laserowa, warto uwzględnić przy planowaniu operacji korekty płci ostatni zabieg powinien odbyć się 3 miesiące wcześniej.

Przed depilacją włosy należy całkowicie ogolić FAKT

Wiele osób mylnie sądzi, że do depilacji laserowej, podobnie do golenia za pomocą depilatora, należy zapuścić włoski. Prawda jest całkowicie inna przed każdym zabiegiem włosy należy dokładnie ogolić jednorazową maszynką. Światło lasera powinno zostać pochłonięte przez barwnik znajdujący się w mieszku włosowym, a nie przez łodygę włosa, ponieważ groziłoby to wystąpieniem skutków ubocznych (np. oparzeniem skóry) i obniżeniem efektywności zabiegu. Pomiędzy sesjami włosy można golić maszynką, nie należy ich jednak wyrywać ani usuwać kremem do depilacji. Transseksualne kobiety nie muszą więc obawiać się tego, że w czasie trwania zabiegów będą musiały zrezygnować z golenia na przykład zarostu.

Laser usunie tylko ciemne włoski u osób z jasną karnacją MIT

Nowoczesne urządzenia w rękach wykwalifikowanych specjalistów są w stanie usunąć włoski o każdym kolorze, z wyjątkiem tych siwych i białych (bardzo jasny blond) zawierają one zbyt mało barwnika, który mógłby pochłonąć energię wiązki lasera. Typ karnacji także nie jest przeszkodą do wykonania zabiegu. Warto jednak wybrać gabinet dysponujący najnowszym sprzętem, który łączy w sobie wszystkie długości fal świetlnych, ponieważ dopiero ich dostosowanie pozwala na usunięcie włosków bez względu na ich kolor i karnację Pacjenta.

Depilacja laserowa u osób transpłciowych to ważny, jednak nadal rzadko omawiany temat owiany wieloma mitami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o laserowym usuwaniu owłosienia lub masz pytania, na które nie padła odpowiedź w tym artykule, zapraszamy do kontaktu z Kliniką Zakrzewscy.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP