Osoby transpłciowe i niechciane owłosienie
22/01/2024

Osoby transpłciowe i niechciane owłosienie

Włosy i owłosienie twarzy oraz ciała pełnią wiele ważnych funkcji estetycznych, społecznych i kulturowych. Mogą być związane z naszą tożsamością, religią i pełnionym zawodem, wpływają także na samoocenę i pewność siebie. Niepożądane owłosienie może więc wpływać negatywnie na wiele aspektów ludzkiego życia, a dla osób transpłciowych lub niebinarnych, może dodatkowo wzmagać uczucie dysforii płciowej (cierpienia lub silnego uczucia dyskomfortu związanego z niespójnością pomiędzy płcią przypisaną po urodzeniu a tożsamością płciową). Z tego względu tak ważne jest, abyśmy sami mogli decydować, jaki wygląd owłosienia  jest dla nas pożądany. Rozpatrywanie tego tematu w kontekście osób transpłciowych jest równie ważne, zarówno w kontekście medycznym, społecznym i psychologicznym, zwłaszcza dlatego, że jest on często traktowany jako tabu.

Niepożądany zarost

Większość transseksualnych kobiet nie akceptuje zarostu i owłosienia twarzy, ponieważ są to cechy kojarzone z typowo męskim wyglądem. Badania wskazują, że feminizująca terapia hormonalna zmniejsza zarost o około 28%, co dla wielu kobiet nie jest satysfakcjonującym wynikiem. Golenie twarzy tradycyjnymi metodami jest czasochłonne i daje chwilowe rezultaty. Co więcej, wiąże się z problemami takimi jak podrażnienia, wrastające włoski i zacięcia. Nawet ogolony zarost może pozostawiać cień” lub charakterystyczną strukturę skóry, których kobiety często wolałyby uniknąć. Z tych względów transseksualne kobiety często decydują się na długotrwałe laserowe usuwanie owłosienia twarzy.

Owłosienia ciała u transseksualnych kobiet

Choć terapia hormonalna zmniejsza średnicę włosów na ciele, ich gęstość i tempo wzrostu, owłosienie ciała transseksualnych kobiet nadal mieści się w granicach hirsutyzmu (tzn. nadmiernego owłosienia typu męskiego). Podobnie jak przy depilacji twarzy, nieraz codzienne golenie wybranych części ciała może być uciążliwe i powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Kobiety najczęściej decydują się na depilację laserową najbardziej widocznych części ciała, takich jak dłonie, palce, klatka piersiowa i nogi, a także tych najmocniej pokrytych włosami, w tym okolic intymnych, pleców, brzucha i pach.

Mężczyźni a depilacja laserowa

Laserowe usuwanie owłosienia jest coraz popularniejsze także wśród cispłciowych mężczyzn (tzn. mężczyzn, których płeć określona przy urodzeniu jest zgodna z ich toższamością płciową), którzy wybierają laser do wymodelowania brody, wąsów i brwi, a także pozbycia się owłosienia z brzucha, pleców czy klatki piersiowej. Z tych samych opcji korzystają także transseksualni mężczyźni. W ich przypadku maskulinizująca terapia hormonalna może doprowadzić do wzrostu włosów w miejscach, które do tej pory były ich pozbawione. Z tego powodu transseksualni mężczyźni także mogą zdecydować się na depilację laserową, aby pozbyć się niepożądanego owłosienia.

Osoby niebinarne

Ci, którzy nie utożsamiają się z jedną płcią lub nie posiadają typowo męskiej lub żeńskiej tożsamości, mają różne oczekiwania co do wyglądu włosów oraz owłosienia ciała i twarzy. Osoba niebinarna może odczuwać dyskomfort, kiedy traktuje się ją jako osobę o jednej z binarnych płci, do czego może przyczyniać się także owłosienie. Z tego względu osoby niebinarne mogą dążyć do androgynicznego looku lub przyjmować terapię hormonalną. Laserowe usuwanie owłosienia może więc pomóc pozbyć się tych włosów, które są dla danej osoby niepożądane.

Depilacja laserowa jako sposób na redukcję niechcianego owłosienia

Nowoczesne lasery pozwalają na usunięcie włosków o prawie każdym kolorze (z wyjątkiem siwych i bardzo jasny blond) i niezależnie od karnacji. Depilacja laserowa cechuje się także wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności do redukcji włosków zwykle potrzebne jest od 8 do 10 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni w przypadku depilacji obszarów znajdujących sie na twarzy oraz w odstępach od 6 do 8 tygodni dla pozostałych obszarów ciała. Zabieg można przeprowadzać na każdej części ciała, w tym w okolicach intymnych. Depilacja laserowa to obecnie jedna z najszybszych i najbardziej komfortowych metod usuwania zbędnego owłosienia. Do przeprowadzenia laserowego usuwania owłosienia warto wybrać wykwalifikowanego specjalistę, który dysponuje najwyższej klasy sprzętem, ponieważ nieumiejętne wykonanie zabiegu może grozić poważnymi skutkami ubocznymi. Efektywność i bezpieczeństwo terapii zależą także od stosowania się do zaleceń przed i pozabiegowych.

Terapia hormonalna nie jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej. Osoby transpłciowe i niebinarne mogą poddać się laserowemu usuwaniu owłosienia także wtedy, kiedy nie przyjmują hormonów. Warto mieć na uwadze, że terapia testosteronem może negatywnie wpływać na skuteczność zabiegów.

Decyzja o tym, które owłosienie jest dla nas pożądane, a którego wolelibyśmy się pozbyć, powinna być podejmowana samodzielnie. Depilacja laserowa to zabieg, który umożliwia uzyskanie gładkiej skóry wolnej od podrażnień na wybranym obszarze ciała, zgodnie z naszymi preferencjami. W Klinice Zakrzewscy rozumiemy, że choć włosy nie definiują tego, kim jesteśmy, są ważnym elementem wyglądu i wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego pomagamy pozbyć się niechcianego owłosienia, zapewniając przy tym atmosferę pełną empatii, szacunku i profesjonalizmu.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP