Wskazania medyczne do laserowego usuwania owłosienia
22/12/2023

Wskazania medyczne do laserowego usuwania owłosienia

Depilacja laserowa to zabieg, który wykonywany jest z różnych przyczyn. Na laserowe usuwanie owłosienia najczęściej decydują się osoby, które chcą na dłużej cieszyć się gładką, niepodrażnioną skórą, zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć wydatki na metody depilacji przynoszące krótkotrwałe rezultaty. Choć laserowa redukcja owłosienia cieszy się popularnością głównie ze względów estetycznych, istnieją także medyczne wskazania do jej wykonania, o których opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Osoby z amputowanymi kończynami

Laserowe usuwanie owłosienia może znacząco podnieść komfort życia osób, które doświadczyły amputacji. Skóra po amputacji może być podatna na różnego rodzaju problemy, a usunięcie owłosienia może ułatwić jej pielęgnację, jak również stosowanie różnego rodzaju opatrunków i narzędzi medycznych.

Usunięcie owłosienia wokół obszaru amputacji może znacznie wpłynąć na komfort tych  Pacjentów, którzy noszą protezy. Pacjenci często doświadczają dyskomfortu związanego z ciągnięciem włosów, a nawet ich wyrywaniem wskutek tarcia, które pojawia się w czasie poruszania kończyną z protezą. W takich przypadkach rekomenduje się depilację laserową, również ze względu na to, że eliminuje ona ryzyko skutków ubocznych, jakimi obarczone są tradycyjne metody usuwania owłosienia, tj. wrastające włosy, podrażnienia, czy stany zapalne. Jeśli pojawią się one na obszarze skóry, która ma kontakt z protezą, mogą one wywołać duży dyskomfort, ból i poważniejsze powikłania jak np. trudno gojące się rany czy nadkażenia. Badania wskazują na pozytywny związek między laserowym usuwaniem owłosienia a zmniejszeniem lub całkowitym wyeliminowaniem tych dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to choroba objawiająca się żółtawymi krostami z czerwoną obwódką przez którą może przebijać się włos. Może być wywołana wieloma przyczynami, w tym zakażeniem bakteryjnym, i grzybiczym oraz mechanicznym drażnieniem skóry, na przykład poprzez częste drapanie. Zapalenie mieszków włosowych bardzo często związane jest ze stosowaniem depilacji woskiem, depilatorami i jednorazowymi maszynkami. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bez względu na wiek i często nawraca. Zmianom, które przypominają wypryski trądzikowe, może towarzyszyć świąd i ból. Dermatoza ulega zaognieniu przy każdym kolejnym goleniu i dlatego jej wyleczenie nie jest łatwe. Depilacja laserowa eliminuje przyczynę problemu, czyli konieczność golenia się i minimalizuje ryzyko wywołania choroby przez inne czynniki, ponieważ mieszek włosowy wskutek zabiegu zostaje zniszczony, a co za tym idzie, nie może ulec infekcji.

Torbiel włosowa

Dermatoza zwykle dotyczy osób między 20 a 40 rokiem życia i częściej występuje u mężczyzn. Torbiel przybiera postać przetoki umiejscowionej pod skórą i lokalizuje się między pośladkami. Zmiana powstaje wokół mieszków włosowych, a w jej wnętrzu mogą gromadzić się włosy. Dermatoza powoduje dyskomfort, świąd oraz ból, może prowadzić do stanu zapalnego, a nawet objawów ogólnoustrojowych, takich jak gorączka i dreszcze. Torbiel włosowa częściej występuje u ludzi prowadzących siedzący tryb życia, posiadających gęste owłosienie i otyłych. Depilacja laserowa rekomendowana jest nie tylko osobom, które doświadczyły torbieli włosowej, ale także tym, którzy należą do grupy ryzyka i chciałyby zapobiec wystąpieniu tego schorzenia.

Trądzik odwrócony (hidradenitis suppurativa)

To przewlekła i nawracająca zapalna choroba skóry objawiająca się bolesnymi guzkami, ropniami i przetokami, czyli kanałami odprowadzającymi ropę. W trądziku odwróconym stan zapalny powstaje wokół mieszków włosowych w miejscach, w których jest dużo gruczołów potowych, takich jak pachy, pachwiny i pośladki. Zmiany powodują świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach i ból, negatywnie wpływając na jakość życia. Choroba ma charakter ogólnoustrojowy i wpływa na zdrowie całego organizmu. Trądzik odwrócony częściej dotyczy kobiet, a wiek zachorowania waha się między 10 a 50 rokiem życia. Depilacja laserowa może być ważnym krokiem w leczeniu choroby, warto jednak pamiętać, że można wykonać ją tylko w czasie remisji choroby.

Wrastające włosy

Problem wrastających włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy stosują tradycyjne metody depilacji. Na skutek regularnego wyrywania lub golenia, niektóre włosy, szczególnie te na nogach, twarzy i w okolicach intymnych, stają się tak cienkie i słabe, że nie potrafią przebić się przez skórę. Włos zaczyna rosnąć pod skórą, powodując zaczerwienienie, dyskomfort i stan zapalny, a obszar wokół mieszka włosowego może przybrać postać małego guzka. W niektórych przypadkach dochodzi do zakażeń bakteryjnych i zapalenia mieszków włosowych. Metody zapobiegawcze, takie jak złuszczenie i nawilżanie skóry, często nie przynoszą efektów. Depilacja laserowa jest z jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyeliminowanie problemu, ponieważ prowadzi do zniszczenia mieszków włosowych, co znacznie ogranicza odrost nowych włosów.

Choroby dermatologiczne i alergie

U osób z różnego rodzaju schorzeniami skóry (np. atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą) czy alergiami, włosy mogą pogłębiać dolegliwości poprzez podrażnianie skóry, np. pod pachami czy w pachwinach. Samo usuwanie owłosienia maszynką do golenia, depilatorem czy kremami chemicznymi może pogłębiać objawy chorób dających dolegliwości dermatologiczne, dlatego laserowa depilacja staje się atrakcyjną alternatywą, eliminując potrzebę korzystania z produktów, które mogą powodować podrażnienia.

Wymienione problemy to nie wszystkie powody, dla których Pacjenci decydują się na laserowe usuwanie owłosienia. Warto pamiętać, że oprócz względów estetycznych, depilacja laserowa może być motywowana wskazaniami medycznymi - problemami, które znacząco obniżają jakość życia, a depilacja może być krokiem do znacznej jej poprawy. Jeśli znajdujesz się w grupie Pacjentów, którym laserowe usuwanie owłosienia może podnieść jakość życia, skonsultuj się z kosmetologiem lub lekarzem, aby omówić szczegóły terapii i możliwości jej zastosowania.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP