Planowanie zabiegu depilacji laserowej – harmonogram działań
26/10/2023

Planowanie zabiegu depilacji laserowej – harmonogram działań

Jedwabiście gładka skóra bez wrastających włosków i podrażnień to cel, który chcemy osiągnąć, decydując się na laserowe usuwanie owłosienia. Nowoczesne technologie są do naszej dyspozycji, musimy jednak pamiętać, że aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Niezależnie od obszaru ciała, na którym planujesz laseroterapię, a także od tego, jaką masz karnację i kolor włosków, istnieje kilka wytycznych, do których należy się zastosować. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz poddać się depilacji laserowej po egzotycznych wakacjach lub jeśli posiadasz tatuaże, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi poradami.

Wywiad medyczny dlaczego jest tak ważny?

Efektywność i stopień bezpieczeństwa depilacji laserowej zależy zarówno od Pacjenta, jak i od osoby wykonującej zabieg. Z tego względu tak ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób działa laser, dlaczego stosowanie się do harmonogramu zabiegów jest istotne, oraz że laseroterapia wiąże się z szeregiem zaleceń przed i pozabiegowych. Na konsultację ze specjalistą warto umówić się przed planowanym zabiegiem, aby mieć pewność, że będziemy do niego odpowiednio przygotowani. Podczas rozmowy nie bójmy się zadawać pytań i odpowiadajmy szczerze na pytania specjalisty. W trakcie konsultacji osoba wykonująca zabieg wytłumaczy, jak wygląda laserowe usuwanie włosków, powie, czego możesz się spodziewać, zaplanuje harmonogram zabiegowy i wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Przeciwwskazania względne i bezwzględne

Niektóre przeciwwskazania nazywa się bezwzględnymi, ponieważ całkowicie wykluczają zabieg. Należą do nich na przykład ciąża i okres karmienia piersią, nowotwory lub epilepsja. Inne, takie jak aktywna infekcja w miejscu poddawanym zabiegowi, również uniemożliwiają zabieg, ale tylko do czasu, do którego nie wyleczymy danego zakażenia. Podobnie jest z zażywaniem ziół fotouczulających, które stanowią przeciwwskazanie, o ile nie zaprzestaniemy ich spożywania na miesiąc przed zabiegiem.

Miesiączka nie wyklucza zabiegu, niezależnie od tego, czy depilujemy okolice intymne, czy inny obszar ciała. Na czas trwania zabiegu w czasie menstruacji można zaaplikować tampon. Jeśli mimo tego nie czujemy się wystarczająco komfortowo lub miesiączka jest bolesna, zabieg warto przełożyć.

Tatuaż również nie stanowi przeciwwskazania do depilacji laserowej, musimy jednak pamiętać, że nie wydepilujemy obszaru skóry, na którym się znajduje. Przed zabiegiem specjalista zakryje i zabezpieczy tatuaż, aby nie działało na niego światło lasera. Wynika to z faktu, że barwnik obecny w tatuażu mógłby zaabsorbować wiązkę światła, prowadząc do odbarwień, a nawet poparzenia skóry. Jeśli planujemy zarówno wykonanie tatuażu, jak i depilacji, zaleca się, aby najpierw poddać się laserowemu usuwaniu owłosienia. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu tatuażu nie będzie można wykonywać zalecanych co 12 miesięcy sesji przypominających.

Harmonogram przygotowań do depilacji laserowej

6 miesięcy przed zabiegiem

 • Jeśli stosujesz doustną terapię przeciwtrądzikową, np. izotretynoiną, zaplanuj depilację laserową tak, aby od zakończenia leczenia do pierwszego zabiegu minęło minimum pół roku.

2 miesiące przed zabiegiem

 • Zrezygnuj z tradycyjnych metod depilacji, które usuwają włoski wraz z cebulką, takich jak wosk, depilator, pęseta, pasta cukrowa i kremy do depilacji. Podczas depilacji laserowej wiązka światła absorbowana jest przez mieszki włosowe, które są w ten sposób niszczone, dlatego ważne jest, aby w dniu zabiegu były one nienaruszone. Do depilacji możesz używać zwykłej maszynki do golenia.

 1 miesiąc przed zabiegiem

 • Nie spożywaj ziół i herbat ziołowych zawierających substancje fotouczulające i nie stosuj kosmetyków, które je zawierają. W kontakcie ze światłem lasera mogą doprowadzić do wyprysku fototoksycznego, który objawia się ostrą reakcją zapalną skóry, rumieniem, obrzękiem, a nawet pęcherzami, którym towarzyszy pieczenie i ból. Ta sama zasada dotyczy wybranych leków, dlatego warto skonsultować się z osobą przeprowadzającą zabieg oraz lekarzem prowadzącym, czy dana substancja nie jest przeciwwskazaniem do depilacji.

2 tygodnie przed zabiegiem

 • Zrezygnuj z opalania obszaru zabiegowego, zarówno na słońcu, jak i w solarium. Nie stosuj także samoopalaczy. Gdy skóra zawiera dużą ilość melaniny, wiązka lasera skoncentruje się na niej, a nie na barwniku zawartym w cebulce włosa. Może to obniżyć skuteczność zabiegu i skutkować przebarwieniami i poparzeniami. Z tego względu zabiegu nie warto planować bezpośrednio po wakacjach lub gdy spędzamy dużo czasu na zewnątrz latem.
 • Zrezygnuj ze złuszczania skóry na obszarze, który ma zostać poddany depilacji. Dotyczy to zarówno peelingów enzymatycznych, mechanicznych, jak i rękawic peelingujących. Wynika to z faktu, że skóra podczas zabiegu nie powinna być podrażniona.
 • Nie stosuj kosmetyków zawierających witaminę A i jej pochodne, witaminę C, kwas salicylowy, olejki eteryczne i zioła, ponieważ mogą one prowadzić do podrażnień i reakcji uczulających. 
 • Jeśli stosujesz antybiotykoterapię, depilację laserową zaplanuj tak, aby rozpoczynała się po dwóch tygodniach od jej zakończenia. To samo dotyczy terapii lekami przeciwgrzybiczymi i niektórymi przeciwtrądzikowymi.
 • W przypadku bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej infekcji skóry depilacja laserowa jest możliwa dopiero po 2 tygodniach od jej całkowitego wyleczenia.

1 tydzień przed zabiegiem

 • Jeśli masz przesuszoną skórę, rozpocznij jej intensywne nawilżanie balsamami i kremami. Nie stosuj nowych produktów, ponieważ zwiększa to ryzyko podrażnienia w związku z nieoczekiwaną reakcją alergiczną.

2 dni przed zabiegiem

 • Zrezygnuj z perfum z piżmem i olejkami eterycznymi, ponieważ mogą one prowadzić do wystąpienia reakcji fototoksycznej.
 • Nie przyjmuj leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawierających substancje czynne takie jak ibuprofen, ketonal, nurofen, pyralginę, naproksen oraz diklofenak, jeśli nie jest to konieczne.

1 dzień przed zabiegiem

 • Miejsca, które mają być poddane depilacji, dokładnie ogól maszynką do golenia. Konieczność ta wynika z tego, że światło lasera powinno być pochłonięte przez mieszek włosowy, nie łodygę włosa. Pozostawienie nieogolonych włosków może nie tylko obniżyć skuteczność zabiegu, ale także prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak dyskomfort w czasie zabiegu czy nawet poparzenia skóry.

W dniu zabiegu

 • Dokładnie umyj skórę i nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków ani makijażu. Nie stosuj także perfum ani mgiełek zapachowych.

O bezpieczeństwo zabiegu laserowego usuwania owłosienia powinna zadbać zarówno osoba wykonująca depilację, jak i sam Pacjent. Z tego względu tak ważne jest, aby mieć świadomość, jakie działania należy podjąć i z czego rezygnować przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej. Warto rozważyć wstępną konsultację u osoby wykonującej zabieg.  Podczas takiego spotkania specjalista rozwieje wszelkie nasze wątpliwości, a specjalista wykluczy ewentualne przeciwwskazania.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP