Kwas L-polimlekowy w zabiegach na ciało
27/08/2023

Kwas L-polimlekowy w zabiegach na ciało

Kwas L-polimlekowy to związek chemiczny naturalnie występujący w ludzkim organizmie znany ze swoich właściwości biostymulujących. W medycynie estetycznej stosowany jest często do ujędrniania skóry, ponieważ silnie pobudza fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu. Kwas L-polimlekowy wykorzystywany jest w zabiegach poprawiających kondycję skóry szyi, dekoltu, dłoni jak i ciała w zakresie poprawy gęstości i jędrności, wygładzenia oraz zmniejszenia objawów cellulitu. Może zostać również wykorzystany do delikatnego dodania objętości wybranych obszarów, np. pośladków.

Jak działa kwas L-polimlekowy w zabiegach na ciało?

Ten naturalny polimer po wstrzyknięciu w skórę pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu. Kolagen to główne białko podporowe i budulcoweskóry całego ciała, co oznacza, że stanowi dla niej swego rodzaju „rusztowanie”. Razem z elastyną odpowiada za jędrność, napięcie, elastyczność i odporność skóry na uszkodzenia. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w skórze maleje, a skóra wiotczeje. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu L-polimlekowego pobudzają fibroblasty do naturalnej produkcji kolagenu, dzięki czemu biorusztowanie z tkanki łącznej się wzmacnia, co przekłada się na gładkość i gęstość skóry. Dodatkowo zabieg może delikatnie dodać objętości wybranym obszarom. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypełniaczy kwas L-polimlekowy nie „pompuje” leczonego obszaru, lecz stopniowo buduje jego objętość stymulując tkanki do regeneracji, co przekłada się na dłuższy czas utrzymywania się efektów terapii.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi na ciało z wykorzystaniem L-polimlekowego?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu L-polimlekowego mogą być stosowane bez względu na płeć, jeśli nie wykluczają jej przeciwwskazania. Są dedykowane Pacjentom, którzy zauważyli pogorszenie kondycji skóry na różnych obszarach ciała w związku z upływającym czasem (wiotczenie, utrata gęstości, jędrności i napięcia), tym którzy chcą poprawić stan skóry po odchudzaniu, ciąży i w związku ze zmianami hormonalnymi (cellulit), a także tym, którzy dążą do wymodelowania, dodania objętości i lekkiego powiększenia pośladków.

Jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza z Pacjentem dokładny wywiad medyczny, który służy m.in wykluczeniu przeciwwskazań do wykonania procedury i omówieniu planu zabiegowegodostosowanego do potrzeb i oczekiwań Pacjenta. Warto pamiętać, że dzięki wysokiej biokompatybilności i biodegradowalności preparaty z kwasem L-polimlekowym, takie jak Lanluma cechują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana, dezynfekowana i znieczulana. W celu podniesienia komfortu zabiegu do samego preparatu dodawany jest środek znieczulający (lignokaina). Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu za pomocą kaniuli w dokładnie wyznaczone punkty na leczonym obszarze tak, aby dostał się w tkankę podskórną leczonego obszaru. Preparat podawany jest w postaci zawiesiny w dużej ilości wody, która po kilku dniach całkowicie się wchłania. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od leczonej okolicy, ale zazwyczaj wynosi około godziny. Procedura nie wywołuje dużego dyskomfortu dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent od razu może wrócić do codziennych czynności, jednocześnie stosując się do zaleceń pozabiegowych.

Jakich efektów można się spodziewać?

  • wymodelowanie kształtu pośladków, nadanie im większej objętości i delikatne powiększenie, a także poprawa jędrności skóry na tym obszarze i zmniejszenie widoczności cellulitu,
  • poprawa gęstości skóry na szyi i dekolcie, przekładająca się na większe napięcie i uelastycznienie skóry na tych obszarach,
  • zwiększenie jędrności i napięcia skóry na udach, a także wygładzenie i zmniejszenie widoczności skórki pomarańczowej na tym obszarze,
  • poprawa gęstości skóry na brzuchu, skutkująca ujędrnieniem i napięciem tego obszaru ciała,
  • zagęszczenie i ujędrnienie skóry na ramionach, zmniejszenie widoczności „pelikanów”.
  • poprawę kondycji cienkiej, pozbawionej jędrności skóry grzbietów dłoni.

Warto pamiętać, że wzmożona produkcja kolagenu w skórze pozwalająca na uzyskanie efektów zabiegów odbywa się stopniowo, lecz trwa nawet do 2 lat. Z tego względu pierwsze rezultaty, utrzymujące się nawet do 24 miesięcy, można zaobserwować po 2-3 miesiącach. Efekty mogą różnić się pomiędzy Pacjentami i zależą od wielu czynników, w tym kondycji wyjściowej skóry, indywidualnych uwarunkowań Pacjenta czy stosowania się do zaleceń. Plan zabiegowy zazwyczaj obejmuje 2-3 sesje co 2-3 miesiące, jednak jest on zawsze dopasowywany do konkretnego Pacjenta i jego potrzeb.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Odpowiednie traktowanie skóry i unikanie pewnych aktywności ma na celu zmniejszenie ryzyka skutków ubocznych i zmaksymalizowanie efektów zabiegu. Przez 2 tygodnie po procedurze leczony obszar należy masować przez 10 minut 2 razy dziennie, aby kwas L-polimlekowy równomiernie rozprowadził się w skórze i nie doszło do powstawania grudek i nierówności. Przez 2 pierwsze dni po zabiegu skórę należy chłodzić zimnym okładem przez około 45 minut. W tym czasie nie zaleca się także stosowania kosmetyków na obszar zabiegowy, w tym balsamów i samoopalaczy. Przez 7 dni po zabiegu nie powinno się korzystać z sauny i basenu, a także wykonywać intensywnych ćwiczeń, natomiast przez około 10 dni – opalać się, zarówno na słońcu, jak i w solarium.

Czy każdy może poddać się zabiegowi z wykorzystaniem kwasu L-polimlekowego

Mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa i biokompatybilności, zabiegi z wykorzystaniem preparatów z kwasem L-polimlekowym są przeprowadzane metodą iniekcji, co oznacza, że nie każdy może się im poddać. Do najważniejszych przeciwwskazań, o których należy powiadomić lekarza, należą ciąża i laktacja, aktywne infekcje w miejscu zabiegowym, choroby autoimmunologiczne, skłonność do bliznowców i przyjmowanie niektórych leków, w tym przeciwzakrzepowych.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP