5 najważniejszych zasad dbania o skórę latem
28/07/2023

5 najważniejszych zasad dbania o skórę latem

Lato trwa i ci z nas, którzy kochają słoneczne miesiące, marzą, aby każdą wolną chwilę spędzić na zewnątrz. Podczas letniej beztroski nie zapominajmy jednak o skórze. Latem promieniowanie UVB jest najsilniejsze, a promieniowanie UVA, choć pozostaje takie samo niezależnie od pogody, jest także niebezpieczne i niekorzystne dla cery. Czy bezwzględna ochrona przeciwsłoneczna oznacza całkowity brak opalenizny? Wcale nie musi tak być! Aby dowiedzieć się, jak troszczyć o skórę latem, aby zadbać nie tylko o jej zdrowie, ale także o zdrowy i atrakcyjny wygląd, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

  1. Nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie

W letnie miesiące nasza skóra jest szczególnie narażona na utratę wilgoci z powodu działania słońca, wiatru oraz częstszych kąpieli w basenie i morzu. Aby utrzymać optymalne nawilżenie i zapobiec przesuszeniu i podrażnieniom skóry twarzy, szyi i dekoltu,  wybieraj preparaty zawierające kwas hialuronowy, niacynamid, panthenol, glicerynę, kwas oleinowy i laurynowy. Nie zapominaj o nawilżeniu skóry całego ciała, szczególnie miejsc, które łatwo ulegają przesuszeniu, takich jak łokcie, kolana, dłonie i stopy. Picie odpowiednich ilości wody pozwoli Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry od wewnątrz. Jeśli Twoim problemem jest nieustannie sucha i matowa cera, możesz rozważyć profesjonalne zabiegi dedykowane intensywnemu nawilżeniu skóry, takie jak mezoterapia igłowa, mikronakłuwanie lub zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

  1. Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pięknej i zdrowej skóry

Słońce, choć niezbędne do życia, nie jest sprzymierzeńcem promiennej cery. Poparzenia słoneczne, przebarwienia, utrata jędrności i napięcia skóry, pogłębienie zmarszczek, a nawet poważne nowotwory to tylko niektóre z konsekwencji niestosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Wybieraj krem z filtrem o SPF 50 i z dodatkową ochroną przeciw UVA, która oznaczona jest na preparacie znakami plus. Produkt aplikuj na każde odsłonięte miejsce na ciele, ze szczególnym uwzględnieniem twarzy, na 15-20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Pamiętaj o regularnym nakładaniu preparatów co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli, wytarciu preparatu i spoceniu się. Zadbaj także o ochronę skóry dzieci, ponieważ jest ona jeszcze bardziej podatna na negatywne działanie słońca.

  1. Złuszczanie dla świeżej cery

Latem często zapominamy o złuszczaniu naskórka, ponieważ ten zabieg pielęgnacyjny kojarzy nam się przede wszystkim z chłodniejszymi miesiącami. Tymczasem w cieplejsze dni, w związku z wytwarzaniem przez skórę większych ilości sebum, potrzebuje ona złuszczania bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do podrażnień, wybieraj peelingi enzymatyczne, ponieważ tymi mechanicznymi łatwo naruszyć barierę ochronną naskórka. Skórę twarzy warto złuszczać około raz w tygodniu, natomiast skórę na ciele około 2 razy w tygodniu. Pozwoli to na lepsze wchłanianie składników aktywnych z innych kosmetyków, a także lepsze ukrwienie, dotlenienie i rozświetlenie cery. Wykonanie peelingu jest także zalecane przed nałożeniem balsamu brązującego. Jeśli czujesz, że domowe złuszczanie naskórka nie przynosi zadowalających rezultatów, możesz rozważyć zabiegi profesjonalne, takie jak peeling wodny lub mające szersze spektrum działania peelingi chemiczne.

  1. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce

Czy wiesz, że już 15 minut ekspozycji na słońce wystarczy, aby organizm mógł wyprodukować niezbędną dobową ilość witaminy D nawet wtedy, gdy na skórze znajduje się krem z filtrem? Nadmierna ekspozycja na słońce niesie ze sobą więcej niebezpieczeństw, niż zalet. Z tego względu unikaj przebywania w pełnym słońcu między 10:00 a 15:00, noś luźną odzież z oddychających materiałów, która zakrywa jak najwięcej powierzchni skóry i nie zapominaj o ochronie głowy i oczu. Pomoże Ci to nie tylko uchronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, ale także zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych, a także  udaru cieplnego.

  1. Bezpieczna opalenizna

Czy nadanie skórze pięknego koloru latem przy stosowaniu filtrów ochronnych jest możliwe? Oczywiście! Nawet najlepsze preparaty ochronne nie dają całkowitej ochrony przed promieniami słonecznymi. Te, którym uda się dotrzeć do skóry, opalą ją bardzo delikatnie, lecz widocznie. Osoby o szczególnie jasnej karnacji, a także te, które marzą o bardziej wyrazistym odcieniu opalenizny, mogą wybrać balsamy brązujące. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nadają skórze piękny i równy koloryt. Smażenie skóry na plaży jest już całkowicie passe, a wiedza społeczeństwa dotycząca negatywnych skutków opalania się na słońcu i w solarium nieustannie rośnie. Zadbaj o swoje zdrowie i piękno skóry, rezygnując z kąpieli słonecznych. Twoja skóra podziękuje Ci za to w przyszłości. 

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji latem nie jest takie trudne, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek. Najważniejszą z nich jest sumienna ochrona przeciwsłoneczna jeśli zastosujesz się tylko do tej rady, różnica, jaką zauważysz w zdrowiu i kondycji Twojej skóry, będzie bardzo wyraźna.

TOP