Laseroterapia w leczeniu rhinophymy, czyli guzowatości nosa
17/05/2023

Laseroterapia w leczeniu rhinophymy, czyli guzowatości nosa

Rhinophyma, znana także jako guzowatość nosa lub guzowaty przerost nosa, objawia się nadmiernym przerostem gruczołów łojowych oraz rozrostem tkanki łącznej. Na skórze pojawiają się grudki, a nos staje się opuchnięty, powiększony i czerwony. W zaawansowanych etapach choroby dochodzi do zmiany kształtu nosa. Rhinophyma to problem nie tylko natury estetycznej. Pacjenci chorujący na to schorzenie mogą doświadczać także niedrożności nosa. Co więcej, w obrębie zmian przerostowych rhinophymy opisywano przypadki raków skóry. Guzowatość może pojawić się także na uszach, policzkach i podbródku. Dotychczas opracowano kilka metod leczenia guzowatego przerostu nosa. Jedną z nich jest laseroterapia, która jest uważana za bezpieczne i wysoce skuteczne rozwiązanie.  

Rhinophyma - przyczyny i przebieg choroby

Rhinophyma zazwyczaj stanowi zaawansowaną postać wieloletniego, często nieleczonego trądziku różowatego. Choć trądzik różowaty częściej dotyka kobiet, guzowatość nosa występuje zwykle u mężczyzn o jasnej karnacji po 50. roku życia. Przyczyny rhinophymy nie są dokładnie poznane, wiadomo jednak, że nie jest to choroba dziedziczna i może wystąpić także u osób bez objawów trądziku różowatego. W początkowym etapie guzowatości nosa dochodzi do zaburzeń w mikrokrążeniu (objawiających się zaczerwienieniem) i przerostu gruczołów łojowych. Następnie skóra i tkanka podskórna w obrębie nosa ulegają rozrostowi i włóknieniu, co prowadzi do jego powiększenia, opuchnięcia i deformacji.

Guzowatość nosa - diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie rhinophymy zazwyczaj wymaga badania fizykalnego nosa oraz wywiadu medycznego w kierunku trądziku różowatego. Jeśli diagnoza nie może być postawiona na bazie tych metod, lekarz może zlecić wykonanie biopsji. Leczenie zachowawcze może przynieść rezultaty tylko w początkowych stadiach choroby. Rhinophyma to schorzenie nieuleczalne, istnieją jednak terapie, które mogą znacząco zredukować jego objawy i poprawić wygląd nosa.

Wybór metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników, w tym etapu zaawansowania choroby, stanu zdrowia Pacjenta i jego preferencji. Decyzja o podjęciu terapii uwarunkowana jest zazwyczaj chęcią poprawy estetyki nosa oraz jakości życia poprzez redukcję defektu kosmetycznego, a także eliminację niedrożności, która może zaburzać oddychanie przez nos. Czasem jako problematyczne Pacjenci zgłaszają tkliwość lub podatność nosa na mikrourazy, które mogą lekko krwawić. Warto wiedzieć, że w obrębie rhinophymy opisano kilka przypadków rozwoju nowotworów podstawnokomórkowych, kolczystokomórkowych oraz łojotokowych, jednak dokładny związek między chorobami nie został jeszcze zbadany.

Laseroterapia w leczeniu rhinophymy

Laseroterapia stanowi jedną z metod leczenia guzowatości nosa, warto jednak pamiętać, że w zależności od zaawansowania choroby, konieczne może być wykonanie więcej niż jednego zabiegu. Rezultaty leczenia laserowego widoczne niemal od razu i obejmują poprawę wyglądu nosa poprzez usunięcie przerostów, zmniejszenie jego rozmiaru i obrzęku oraz poprawę kształtu i kolorytu. Laseroterapia cechuje się wysokim stopniem sterylności i bezpieczeństwa, ponieważ podczas zabiegu głowica lasera nie dotyka skóry. Zabieg jest także bezkrwawy i nie wymaga założenia szwów. Dzięki wysokiej temperaturze naczynia krwionośne podczas zabiegu od razu się zamykają. Precyzja tej metody pozwala na nienaruszenie zdrowej skóry okolicy obszaru zabiegowego. Leczenie laserowe charakteryzuje się także stosunkowo szybkim gojeniem ran i niewielką liczbą ewentualnych skutków ubocznych.

Laserowe leczenie guzowatości nosa - przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. Także wtedy wykluczane są wszelkie przeciwwskazania do procedury. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz dostosowuje parametry lasera do typu zmian. Podczas zabiegu lekarz kieruje wiązkę lasera na chorobowo zmienioną tkankę, która odparowuje. Pozostałości tkanek usuwane są na bieżąco zwilżonym gazikiem. W czasie trwania procedury obszar zabiegowy chłodzony jest specjalną medyczną chłodziarką, aby minimalizować dyskomfort Pacjenta, jednak możliwe jest odczuwanie lekkiego pieczenia bądź szczypania. W zależności od rozległości zmian zabieg trwa ok. 60 minut.

Po jego zakończeniu obszar zabiegowy może zostać poddany fototerapii czyli naświetlaniu światłem o odpowiedniej długości fali, co przyspiesza gojenie i łagodzi negatywne odczucia w okresie pozabiegowym. Następnie na nos zakładany jest opatrunek z maścią z antybiotykiem, który Pacjent stosuje także w domu przez pierwsze 3–5 dni po zabiegu. Po leczeniu laserowym guzowatości nosa Pacjent powinien stosować się także do innych zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji miejsca zabiegowego. Po laseroterapii skóra pokrywa się strupkami, a gojenie odbywa się poprzez ziarninowanie. Oznacza to, że rana stopniowo pokrywa się nowymi komórkami, dzięki czemu ryzyko powstania blizn zostaje zminimalizowane.

Zdjęcie ukazuje efekt zabiegu u konkretnego Pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech Pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się Pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Laseroterapia w leczeniu guzowatości nosa - przeciwwskazania

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Lista przeciwwskazań dotyczących zabiegów laserowych frakcyjnych obejmuje przede wszystkim:

  • ciążę oraz okres karmienia piersią
  • niektóre choroby przewlekłe
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • aktywne infekcje skórne na obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi
  • bielactwo
  • aktywną chorobę nowotworową
  • padaczkę
  • żółtaczkę
  • skłonność do powstawania bliznowców
  • przyjmowanie wybranych leków np. retinoidów, antybiotyków, leków przeciwkrzepliwych

Niektóre czynniki całkowicie wykluczają przeprowadzenie zabiegu, natomiast inne, tzw. przeciwwskazania względne rozpatruje lekarz i to on podejmuje decyzję, czy zabieg może zostać wykonany.

Laseroterapia jest jedną z popularniejszych metod leczenia guzowatości nosa. Wynika to z faktu, że jest to procedura szybka, stosunkowo bezpieczna, sterylna i bezkrwawa. Ponadto, proces gojenia jest względnie szybki, a potencjalne skutki uboczne są nieliczne. Pacjenci często nie są świadomi, że rhinophyma to schorzenie, którego objawy można skutecznie zminimalizować. Przed decyzją o poddaniu się zabiegowi warto wybrać doświadczonego lekarza dermatologa lub chirurga.


Umów wizytę


Wyślij wiadomość
TOP